تحلیل تکنیکال ۳ صنعت داغ بورس در هفته آخر بهمن ۱۴۰۰

تحلیل تکنیکال ۳ صنعت داغ بورس در هفته آخر بهمن ۱۴۰۰
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان : شاخص کل بورس در جریان معاملات هفته گذشته افت اندک 0.14 درصدی را تجربه کرد و در ارتفاع 1.282 میلیون واحدی ایستاد. اما هر یک از صنایع عملکرد متفاوتی را از خود نشان دادند و در این گزارش به بررسی عملکرد و چشم‌انداز پیش روی ۳ صنعتی که بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند، پرداختیم.

گروه استخراج کانه‌های فلزی به واسطه حضور و معاملات پررونق نمادهای تجلی و عرضه اولیه فزر در صدر جدول پرارزش‌ترین گروه‌های معامله شده بازار سهام قرار گرفت. این گروه از نظر تکنیکالی موفق به شکست خط روند نزولی خود شده است و پس از پول بکی که به آن زده است به رشد خود ادامه داده است. اولین مقاومت جدی پیش روی این گروه مقاومت استاتیک ترسیم شده در نمودار است که می‌تواند چالش‌هایی را پیش روی این شاخص ایجاد کند. مادامی که این مقاومت شکسته نشود نمی‌توان گفت که روند نزولی میان مدت شکل گرفته در این شاخص تمام شده است.

در حال حاضر هیچگونه سیگنالی در راستای چرخش قیمت اعم از واگرایی منفی و یا اشباع خرید در اندیکاتورهای این شاخص دیده نمی‌شود و لازم به ذکر است که مهم‌ترین نواحی عرضه و تقاضا در این شاخص ترسیم شده‌اند و نیاز است که سرمایه‌گذاران در این نواحی با جانب احتیاط بیشتری اقدام به خرید و فروش کنند.

Loading...

گروه دومی که رتبه دوم پرارزش‌ترین معاملات هفته گذشته را به خود اختصاص داده است، گروه فلزات اساسی است که بازدهی 0.53 درصدی را کسب کرده است. این گروه میزبان سهام شاخص‌سازی اعم از فولاد و فملی است که در چندوقت اخیر حمایت گسترده‌ای از آنها به عمل آمده است تا جلوی افت بیشتر شاخص کل بورس گرفته شود.

از نظر تکنیکالی شاخص این گروه در روند نزولی میان مدتی قرار دارد که آرایش میانگین متحرک‌ها هم گویای این نکته است. مادامی که میانگین متحرک‌های و کانال نزولی ترسیم شده در این نمودار به بالا شکسته نشوند سرمایه‌گذاری در این گروه از ریسک بالایی برخوردار است و از نظر تکنیکالی توصیه نمی‌شود.

وضعیت اندیکاتورهای مهم این گروه اعم از RSI و MFI هم وضعیت مشابهی دارند و موفق به شکست مقاومت‌های داینامیک خود نشده‌اند. حتی در اندیکاتور MFI این گروه واگرایی منفی هم دیده می‌شود.
در نمودار این گروه هم مهم‌ترین نواحی عرضه و تقاضا ذکر شده‌اند.

Loading...

گروه خودرو که رتبه سوم پرارزش‌ترین معاملات هفته گذشته را به خود اختصاص داده است بازدهی منفی2.89 درصدی را کسب کرده است و باردیگر شاهد قرارگیری آن روی حمایت استاتیک معتبر خود است. باید منتظر ماند و دید که چه واکنشی از سوی نمادهای این گروه نسبت به تحولات وین نشان داده خواهد شد. در صورتی که این سطح حمایتی از دست رود حدود 4 الی 5 درصد ریزش قیمتی را برای این شاخص می‌توان متصور بود. اما به طور کلی نواحی فعلی بنظر می‌رسد از نظر ریسک به ریوراد از مطلوبیت بالایی برخوردار هستند. فلذا در مقطع کنونی بررسی گزینه‌های سرمایه‌گذاری در این گروه اعم از خرید سهام یا خرید قراردادهای اختیار معامله این گروه امری غیرمنطقی نیست.

همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید اندیکاتور RSI این شاخص هم مدت‌هاست در مثلثی جمع شونده در حال نوسان است و هنوز انرژی کافی برای شکست این مثلث را پیدا نکرده است. در حال حاضر این اندیکاتور در حال تست مقاومت خود است و باید دید که این مثلث از کدام سمت شکسته خواهد شد. هرکدام از این دو سناریو محقق شود می‌توان منفعت کسب کرد. فلذا توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران اخبار و مسائل پیرامون این گروه را به دقت مورد بررسی قرار دهند.

Loading...
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر