جزیره کیش در شبانه روز گذشته ۴۰ بار لرزید

جزیره کیش در شبانه روز گذشته ۴۰ بار لرزید
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
رئیس ستاد مدیریت بحران کیش از آخرین مصوبه‌ی ستاد بحران کیش مبنی بر تعطیلی کلیه ادارات، نهادها، ارگان‌های غیرخدماتی و بانک‌ها خبر داد.

سعید پورزادی، با اشاره به تشکیل ستاد بحران از بدو وقوع زلزله از تعداد ۲۳ پس لرزه تاکنون خبر داد و اظهارکرد: طی شبانه روز اخیر بیش از ۴۰ بار در کیش و چارک زلزله‌هایی بین ۳.۵ تا ۵.۲ ریشتر به وقوع پیوسته است.

سعید پورزادی امروز را روز پرتلاطمی برای کیشوندان دانست و افزود: طی تحلیلی در حوزه معاونت عمرانی، در یک ساعت اول در فواصل زمانی و با درجه‌های مختلف در مقیاس، ۷ پس‌لرزه داشتیم و الگوهایی ترسیم شد اما این الگوهای رفتاری متفاوت، امکان پیش‌بینی دقیق شرایط آتی را نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: موضوعی که حائز اهمیت است این است که همه‌ی کیشوندان و گردشگران آرامش خود را حفظ کنند و هوشیار باشند.

پورزادی در خصوص آخرین مصوبات دومین ستاد بحران با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و همه اعضای ستاد و مدیران سازمان، گفت: برنامه‌ریزی‌های بسیار خوب و اقدامات مناسبی انجام شده است.

وی از آمادگی در زمینه اسکان در شرایط اضطراری خبر داد و افزود: اکیپ‌های اجرایی در حوزه‌های عمرانی و در قالب شش تیم ماموریت یافته و تاکنون گزارش‌های کاملی از تمامی محلات کیش تهیه و ارائه کرده‌اند. بر این اساس برخی ساختمان‌ها از شرایط پایداری کمتری برخوردار هستند که تذکرات لازم به مدیران آنها ارائه و تمهیدات لازم توسط آتش‌نشانی نیز اندیشیده شده است.

پورزادی با تاکید بر اینکه نگرانی خاصی برای خانواده‌ها وجود ندارد، گفت: ساختمان‌های موجود، ساختمان‌های پایداری محسوب می‌شوند و طبق آیین‌نامه‌های موجود، ساخت‌سازهای کنونی نیز بنابر استاندارد ساخته می‌شوند.

وی با تاکید بر این‌که امکان اسکان لازم برای شرایط بحرانی و اضطراری آماده شده است، افزود: ساختمان‌های بالای ۱۵ سال ساخت شناسایی شده‌اند و پیش‌بینی‌هایی برای آنها صورت گرفته و اقدامات لازم انجام شده است.

پورزادی همچنین از پیش‌بینی امکان انتقال دریایی خبر داد و با تاکید بر ذخیره سوخت به میزان کافی، توصیه کرد: کیشوندان از تراکم در پمپ بنزین‌ها خودداری کنند.

وی با اشاره به آماده‌باش تمام نیروهای امنیتی، انتظامی، سپاه، هلال‌احمر و کل نیروهای امدادی ادامه داد: در حوزه‌ی آب و برق و همجنین ارتباطات نیز هیچ مشکلی وجود ندارد.

رئیس ستاد بحران کیش، درخصوص نتیجه‌ی نشست مذکور گفت: فردا کلیه سازمان‌های دولتی از جمله بانک‌ها، نهادها و ارگان‌ها بر اساس آخرین مصوبات طی چند دقیقه گذشته، تعطیل اعلام و مدیریت بازارها نیز به‌علت تراکم پایین مسافر در این فصل به هر بازار تفویض شده است. اما اگر زمانی به اضطرار برسیم راسا ورود خواهیم کرد.

وی در پایان شماره تلفن‌های ۰۹۳۴۷۶۹۰۱۱۱ و سامانه ۱۲۴ را برای پاسخگویی و هشدارهای لازم اعلام کرد و گفت: ستاد بحران به صورت شبانه‌روزی در حال ارائه خدمات و در خدمت و پاسخگوی تمامی کیشوندان است.

هرمزگان بر مدار لرزش / چارک از بامداد امروز ۱۱ بار لرزیده است

بخش چارک بندرلنگه و جناح بستک روز چهارشنبه شاهد وقوع حدود ۲۰ زمین لرزه در مقیاس‌های مختلف که موجب وحشت و نگرانی مردم در مناطق پیرامونی کانون زلزله از جمله کیش و جنوب استان فارس شد.

شدیدترین این زلزله‌ها به قدرت ۵.۲ ریشتر در بازه زمانی ساعت ۱۰ و ۲۵ دقیقه تا ساعت ۱۱ و ۵۲ دقیقه در مناطق چارک بندرلنگه و جناح بستک روز چهارشنبه به وقوع پیوست.

Loading...

زلزله‌های پیاپی که در کمتر از ۱۲دقیقه روی داد، سبب نگرانی مردم ساکن در مناطق پیرامونی کانون زلزله شد و با وجود هوای گرم خرداد ماه آنها برای حفظ جان خود از خانه‌ها و ساختمان‌ها خارج شدند و مسوولان استان اعلام کردند این زلزله‌ها تاکنون خسارتی نداشته است.

البته باید گفت وقوع زمین لرزه در استان از روز گذشته (سه‌شنبه) آغاز شد؛ عصر سه‌شنبه ابتدا حوالی فین هرمزگان با زلزله ۳.۶ ریشتری لرزید و چند دقیقه بعد زلزله ۴.۴ ریشتری در بندر چارک روی داد.

هرچند عمده این زلزله‌ها در اعماق ۹ تا ۱۶ کیلومتر زمین رخ داده و با توجه به نزدیکی به دریا در آب به وقوع پیوسته اما زلزله به تنهایی وحشت و نگرانی بواسطه خسارت‌های جبران ناپذیر برای مردم دارد و وقتی زلزله رخ می‌دهد مثل همین زلزله اخیر مردم بیشتر نگران تداوم آن می‌شوند.

منبع: ایسنا-مهر

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر