پاسخ به سوال مخاطب:

پس از موج صعودی اخیر، سهام پالایشی باز هم ارزنده است؟

پس از موج صعودی اخیر، سهام پالایشی باز هم ارزنده است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان از اواخر پاییز بارها در گزارش‌های مختلف به ارزندگی سهام پالایشی اشاره کرده بود. این موضوع همچنان نیز در گزارش‌های بورسان مورد اشاره است. اشارات ماه‌ها و هفته‌های گذشته بورسان باعث شده برخی از مخاطبان این سوال را مطرح می‌کنند که آیا همچنان سهام پالایشی ارزنده است؟

در اواخر پاییز سال گذشته و پس از ابلاغ فرمول جدید قیمت‌گذاری خوراک و محصولات شرکت‌های پالایشی محاسبات نشان می‌داد که باید در انتظار جهش سود در عملکرد پاییز این شرکت‌ها نسبت به میانگین بهار و تابستان ۱۴۰۰ بود. همین موضوع باعث شد که بورسان بر این موضوع تاکید داشته باشد که انتظار برای رشد قیمت سهام این گروه وجود دارد که مطابق با انتظارات برآورده شد. در ادامه در گزارش‌های بعد به رشد بیشتر کرک‌ اسپرد شرکت‌های پالایشی در زمستان اشاره شد و انتظار برای عملکرد بهتر پالایشی در زمستان سال گذشته نسبت به پاییز وجود دارد. علاوه بر این سهام پالایشی در انتظار برگزاری مجمع هستند که با همین محور نیز تقسیم سود می‌تواند خود انگیزه‌ بیشتری برای جذابیت سهام این گروه باشد.

در هفته‌های گذشته محاسبات بورسان از کرک اسپرد شرکت‌های پالایشی نشان می‌دهد که کرک اسپرد در سطوح باورنکردنی قرار گرفته است که می‌تواند سودآوری چشم‌گیری را برای شرکت‌های پالایشی رقم بزند. رشد قیمت نفت نیز باعث شده که چشم‌انداز اثر مثبت رشد ارزش موجودی در کاهش هزینه‌های کالای فروش‌رفته شرکت‌های پالایشی نیز پررنگ شود. بر این اساس از هر دو جناح سودآوری شرکت‌های پالایشی می‌تواند افزایش یابد.

اما آیا همچنان با وجود رشدهای اخیر سهام پالایشی ارزنده هستند؟

واقعیت ماجرا این است که اگر آخرین ابلاغیه وزارت نفت برای محاسبه قیمت خوراک و محصولات شرکت‌های پالایشی برقرار باشد و تغییری در این ابلاغیه ایجاد نشود با فرض ثبات کرک‌ اسپرد کنونی قطعا سهام پالایشی ارزنده است. اما اگر بنا بر کاهش کرک اسپرد باشد، افت کرک اسپرد محصولات اصلی نفتی حتی تا سطح زمستان نیز ارزندگی را برای سهام پالایشی نگه می‌دارد. با این حال افت بیشتر کرک اسپرد می‌تواند در خصوص آینده سودآوری این صنعت سوال ایجاد کند.

برخی از کارشناسان رشد عجیب قیمت جهانی نفت و محصولات نفتی را خود عاملی برای ضربه زدن به این بازار می‌دانند اما موضوع این است که برای مدت نزدیک به دو ماه این سطوح حفظ شده است و مشخص نیست تا کی این سطوح عجیب کرک اسپرد حفظ شود. نکته دیگر این‌که آیا دولت و وزارت نفت همچنان سیاستی که تنها ۷ ماه قبل ابلاغ کرده را تغییر می‌دهد و شاید بزرگترین ریسک برای سهام پالایشی فعلا همین موضوع است. اگر بنا بر حفظ نرخ دلار نیما در کانال ۲۴ و حتی با افت ۳۰ درصدی کرک اسپرد پالایشی نفت از سطوح کنونی و ثبات قیمت نفت در سطوح کنونی و اگر دولت نیز تغییری در ابلاغیه قیمت‌گذاری ایجاد نکند سهام پالایشی همچنان ارزنده است. در خصوص چشم‌انداز بلندمدت نیز وضعیت کاملا مبهم و گنگ است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر