ریسک چشم‌گیر برای سودآوری پتروشیمی‌های بورس

ریسک چشم‌گیر برای سودآوری پتروشیمی‌های بورس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان- سلیمان کرمی: در برخی از شرکت‌های پتروشیمی افت محسوس حاشیه سود در عملکرد زمستان کاملا مورد توجه است. در آخرین مورد می‌توان افت شدید حاشیه سود ناخالص پتروشیمی شاراک در عملکرد زمستان اشاره کرد. شاراک با خوراک نفتا و فروش سبدی از پلیمرها رشد شدید هزینه‌های ماده اولیه (به واسطه رشد قیمت نفت) را تجربه کرده است و در عین حال خبری از رشد متناسب قیمت محصولات نیست. شاراک در سال گذشته ۶۸۴ تومان سود محقق کرده است و اما سود ۱۰۰ تومانی به ازای هر سهم در عملکرد حسابرسی‌نشده زمستان سال ۱۴۰۰ می‌تواند همچنان با رشد میانگین قیمت نفت در فصل بهار ۱۴۰۱ نسبت به زمستان و به دنبال آن رشد قیمت نفتا (افزایش هزینه خوراک) افت بیشتری را تجربه کند. بر این اساس تمام امید شاراک به رشد قیمت محصولات آن هم در هراس فعلی بازار جهانی است. میانگین حاشیه سود ناخالص شاراک در سه فصل نخست ۱۴۰۰ حدود ۳۳ درصد بوده که در فصل زمستان افت سنگینی را تجربه کرده و به کمتر از ۱۲ درصد رسیده است.

سبقت هزینه‌ها از درآمدهای پارس

از دیگر پتروشیمی‌ها با افت محسوس حاشیه سود ناخالص پارس بود. پتروشیمی پارس نیز به نظر می‌رسد به واسطه رشد قیمت ماده اولیه و همچنین شناسایی هزینه‌های یوتیلیتی‌ در فصل پایانی با افت محسوس حاشیه سود همراه شده است. البته رشد سود ناشی از سرمایه‌گذاری (پتروشیمی آریاساسول) به رشد سود خالص پارس کمک کرده است و اما به صورت کلی شاهد افت محسوس حاشیه سود ناخالص این شرکت تا سطح ۱۴ درصد در زمستان ۱۴۰۰ هستیم. در حالی‌که حاشیه سود ناخالص این شرکت در پاییز ‍۱۴۰۰ حدود ۳۴ درصد بود. تغییر فرمول یوتیلیتی باعث شد که از سود پارس کاسته شود. همین موضوع باعث شده که عمده هزینه‌های این تغییر قیمت (جهش نزدیک به ۴ برابری قیمت یوتیلیتی) در فصل پایانی منعکس شود. با این حال اگر اثر تغییر قیمت یوتیلیتی در فصل پایانی حذف شود (توزیع هزینه برای تمامی فصل‌ها) همچنان شاهد افت بیش از ۳۰ درصد حاشیه سود ناخالص این شرکت هستیم. درآمدهای پارس در ماه‌های ابتدایی امسال رشد محسوس را نشان می‌دهد و این موضوع می‌تواند از سودآوری این شرکت حمایت کند.

متانولی‌ها زیر فشار گاز و یوتیلیتی

در خصوص پتروشیمی زاگرس پیش از این در کانال بورسان اطلاعاتی ارائه شد. همان‌طور که مطرح شد این شرکت‌ پتروشیمی با وضعیت کنونی قیمت متانول، جهش قیمت یوتیلیتی‌ها و همچنین قیمت گاز وضعیت مناسب سودآوری ندارند. این موضوع برای شفن نیز صادق است و قیمت سهام این شرکت‌ها فاصله محسوسی با سودآوری دارد. در تحلیل قبل از زاگرس اشاره شد که متانول بیش از ۴۰۰ دلاری برای ایجاد یک نسبت قیمت به درآمد منطقی در معاملات سهام این شرکت لازم به نظر می‌رسد.

جم‌پیلن سود زمستان را تکرار می‌کند؟

برای جم پیلن نیز شاهد کاهش محسوس حاشیه سود ناخالص شرکت از سطح ۴۷ درصد در پاییز به ۲۷ درصد در زمستان بودیم. بررسی اولیه عملکرد بهار نیز نشان می‌دهد که قیمت ماده اولیه همسان با زمستان و قیمت‌های فروش نیز تفاوت چندانی با فصل قبل ندارد. با توجه به قیمت ۱۵ هزار تومانی سهم جم‌پیلن این موضوع باید مدنظر قرار گیرد. جم پیلن در زمستان ۳۸۰ تومان سود به ازای هر سهم محقق کرده است.

یک عامل حمایتی مهم برای سودآوری برخی پتروشیمی‌ها

یک نکته مهم در خصوص پتروشیمی این‌که حاشیه سود ناخالص این شرکت‌ها به خصوص شرکت‌هایی که دارای فروش داخلی هستند به واسطه رشد نرخ دلار بازار آزاد و از سمت دیگر ثبات نیما می‌تواند رشد کند. افزایش انتظارات تورمی موجب افزایش قیمت در داخل کشور می‌شود و دولت اصرار بر قیمت پایین نیما دارد. قیمت خوردن محصولات با دلار آزاد و خرید ماده اولیه با قیمت نیما می‌تواند اثر مثبت محسوسی بر سودآوری پتروشیمی‌ها داشته باشد. برای کلیه شرکت‌های صادراتی نیز رشد نرخ دلار آزاد می‌تواند به رشد سودآوری ریالی منجر شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر