ثبات نرخ سود وام مسکن در کانال ۲۶ درصد

ثبات نرخ سود وام مسکن در کانال ۲۶ درصد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : روز گذشته همزمان با رکود بورس و نوسان پایین قیمت سهام، معاملات اوراق تسهیلات مسکن (تسه) هم کم‌رمق بود و تسه‌ها بدون تغییر قیمتی خاصی در محدوده ۱۴۰ هزار تومانی به کار خود پایان دادند.

از ابتدای هفته دوم تیرماه، قیمت تسه‌ها در محدوده ۱۴۰ هزار تومانی توقف کرده و نوسانات خیلی پایینی دارد. با رسیدن قیمت تسه‌ها به حدود ۱۴۰ هزار تومان، متقاضی دریافت وام ۴۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن در تهران باید چیزی حدود ۱۱۲ میلیون تومان خرج خرید اوراق کند. این یعنی به طور خالص تنها ۲۸۸ میلیون تومان از مبلغ وام برایش باقی می‌ماند.

رسیدن قیمت تسه‌ها به این سطوح بی‌سابقه، منجر شده تا نرخ بهره واقعی وام خرید مسکن هم افزایشی چشم‌گیر داشته باشد و به سطح ۲۶.۶ درصدی برسد.

هر چند این نرخ بهره بسیار بالاتر از نرخ بهره اعلامی ۱۷.۵ درصدی برای این وام است، اما داغ شدن معاملات مسکن و جهش تند قیمت‌ها منجر شده تا تامین مالی برای خرید مسکن حتی با نرخ ۲۶.۶ درصدی هم برای خریداران جذاب باشد.

در ماه گذشته در تهران حدود ۱۴ هزار واحد مسکونی معامله شد که از تیر ۹۹ بی‌سابقه بوده است. همچنین طی دو ماه گذشته یعنی در اردیبهشت و خرداد قیمت مسکن در تهران پرواز ۱۵ درصدی داشته و به متر مربعی حدود ۴۰ میلیون تومان رسیده است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر