اسپرسو بورسان شنبه ۱۸ دی؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

شمارش معکوس احیای برجام آغاز شد؟

شمارش معکوس احیای برجام آغاز شد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: بورس روز چهارشنبه، متعادل به کار خود را پایان داد. شاخص کل بورس رشد خفیف ۲۷۰ واحدی (معادل ۰.۰۲ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن هم با رشد ۰.۱ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۲۲۵۰ میلیارد تومان رسید که کمترین ارزش معاملات طی ۷ ماه گذشته بوده است. در بین صنایع شیمیایی‌ها، خودروسازان و فلزات و در بین نمادها پالایشی یکم، برکت و دارا یکم بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها همچنان در سمت فروش فعال‌تر بودند و خروج پول ۳۰۰ میلیارد تومانی را رقم زدند. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای غچین و وصنعت بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در صنایع فلزات و شیمیایی‌ها و نمادهای فملی و فولاد داشتند.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس: حمایت خوبی از بورس در بودجه ۱۴۰۱ خواهد شد.

مهمترین سوالات بورسی‌ها از احیای برجام

عضو مجمع نمایندگان اصفهان: این روزها با قوت گرفتن بحث حذف ارز ترجیحی از نهاده های دامی، نرخ این محصولات از 7 هزار تومان به 11 هزار تومان افزایش یافته است.

رییس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه: یک درصد از مالیات ارزش افزوده برای تهیه دُز سوم واکسن کرونا در نظر گرفته شده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه: برای حمایت از بازنشستگان درلایحه بودجه، ٢٠٠ هزار میلیارد تومان کمک به صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری دیده شده؛ ناترازی صندوق ها میراث شومی است که دولت سیزدهم در جهت حل آن قدم بر خواهد داشت.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی: در پایان آذرماه امسال متوسط اجاره ماهانه یک واحد آپارتمان ۱۰۰ متری در شهر تهران حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است از این رو پرداخت اقساط تسهیلاتی برای ساخت مسکن ملی کمتر از هزینه اجاره یک واحد مسکونی برای زندگی خواهد بود با این تفاوت که پرداخت اقساط منجر به خانه‌دار شدن خانوار می شود.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی: در پایان آذرماه امسال متوسط اجاره ماهانه یک واحد آپارتمان ۱۰۰ متری در شهر تهران حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است از این رو پرداخت اقساط تسهیلاتی برای ساخت مسکن کمتر از هزینه اجاره یک واحد مسکونی برای زندگی خواهد بود با این تفاوت که پرداخت اقساط منجر به خانه‌دار شدن خانوار می شود.

پس از نزول قیمت دلار به نیمه کانال ۲۸ هزار تومان طی چهارشنبه گذشته، در روزهای پایانی هفته اخیر دلار بار دیگر به مرز ۲۹ هزار تومان نزدیک شد.

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: آژانس تا پایان دسامبر ۲۰۲۱ کار نصب دوربین‌های جایگزین دوربین‌هایی که از مجتمع تسا در کرج خارج شده بودند و همچنین سایر فعالیت‌های فنی مرتبط را به انجام رساند.

وزیر خارجه فرانسه: در مذاکرات وین پیشرفت حاصل شده است. فضای مذاکرات مثبت است. در عین حال، ما معتقدیم که زمان برای رسیدن به یک توافق رو به پایان است. همچنان هم معتقد هستم که ما می‌توانیم به یک توافق دست پیدا کنیم.

وزارت خارجه کره جنوبی: در دیدار دیپلمات‌های ارشد ایران و کره جنوبی در وین دو طرف در خصوص ضرورت انجام رایزنی‌ برای مشخص‌کردن جزییات روند انتقال پول به ایران توافق کردند.

امیرعبداللهیان: ‏مذاکرات وین در مسیر طبیعی و خوب جریان دارد. ابتکارات طرف ایرانی این فضا را رقم زده است. اکنون این طرف غربی است که باید نشان دهد آیا حسن نیت و اراده جدی برای توافق خوب دارد.

باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران: گفت‌وگوها مثبت و رو به جلو جریان دارد.

آکسیوس نوشت: اسرائیل در تلاش است آمریکا و سه کشور اروپایی را به افزایش فشار علیه ایران ترغیب کند و در این مسیر به دنبال استفاده ار مکانیسم ماشه است. مقام‌های رژیم صهیونیستی گفته‌اند که تا به حال تنها انگلیسی‌ها خودشان را پذیرای این ایده نشان داده‌اند.

ایرنا: مذاکرات وین در روزهای اخیر پیشرفت‌های نسبتا مثبتی را تجربه کرده است. می‌توان گفت شمارش معکوس تا احیای برجام آغاز شده است./ در مذاکرات وین توافق موقت در کار نیست.

وزارت برق عراق: وزارت برق تمام بدهی خود بابت واردات گاز از ایران به جز ماه دسامبر ۲۰۲۱ را به صندوق اعتباری واریز کرده است.

سفیر ایران در بغداد: دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان به زودی در عراق برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر