صنایع داغ بورس امروز

دو دسته حقیقی‌های کوچک و بزرگ به کدام نمادها اقبال بیشتری نشان دادند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜3
  • 👁️662
  • 💬0

بورسان: امروز برخی از صنایع بزرگ بورس جانی دوباره گرفتند و معاملات نسبتا داغی داشتند. به‌طوری که ۴ صنعت بانکی، خودروسازی، فلزات و پالایشی در مجموع بیش از نیمی از ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در بین این صنایع تعدادی از نمادها سبزپوش بودند. اما بهترین وضعیت را بین صنایع، بانک‌ها داشتند. گروهی که رشد با رشد ۳.۳ درصدی شاخص صنعت، گروه پیشران بورس امروز بود.

نقشه بازار بورس امروز

اقبال برجامی به بانک‌ها؟

به نظر می‌رسد با داغ شدن بحث‌های برجامی، صنعت بانکی یکی از گروه‌هایی است که مورد توجه بورس‌بازان قرار گرفته است. این گروه با رفع تحریم‌ها به واسطه آزادسازی پول‌های بلوکه شده و راحت‌تر شدن نقل و انتقال مالی بین‌المللی، از جمله صنایعی هستند که می‌توانند نفع زیادی از برجام ببرند.

در این بین وبملت با داشتن بیشترین دارایی ارزی بلوکه شده، از هنگامی که بحث بازگشت آمریکا به برجام ایجاد شده از جمله نمادهای مورد توجه بورس بازان بود. امروز بانک ملت با رشد ۵.۵ درصدی همراه شد و با ۲۲۰ میلیارد تومان معامله، چهارمین نماد پرمعامله بازار سهام بود.

از نکات جالب توجه گروه بانکی در معاملات امروز، اقبال بالای خریداران خاص حقیقی به این صنعت بود. به‌طوری که در شرایطی که میانگین قدرت خرید حقیقی‌ها در کل بازار حدود بود، بانک‌ها به شدت مورد توجه حقیقی‌های خاص بورس قرار گرفتند. به‌طوری که وبملت شاهد قدرت خرید ۲.۸ ، وتجارت ۲.۱ ، وپارس ۲ و وبصادر هم قدرت خرید ۱.۵ واحدی را تجربه کرد. همچنین در حالی سرانه خرید حقیقی‌ها در کل بازار امروز حدود میلیون تومان بود که این عدد برای وبملت نزدیک به ۶۰ میلیون تومان بود.

از دیگر نکات مهم گروه بانکی این بود که در بین صنایع بیشترین ورود پول حقیقی را تجربه کردند. در بین نمادها هم سه نماد بانکی وبملت، وپارس و ونوین شاهد بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها بودند.

نقشه بازار گروه بانکی بر اساس قدرت خرید حقیقی

دسته دوم حقیقی‌ها فعال در سمت خرید خودروسازها

همان طور که گفته شد، حقیقی‌هایی که پرتفوهای بزرگ‌تر دارند امروز به شدت در سمت خرید نمادهای بانکی فعال بودند. در سمت مقابل اما دسته دوم حقیقی‌ها ترجیح دادند به دیگر صنعت به اصطلاح برجامی بازار سهام یعنی خودروسازی اقبال نشان دهند. به‌طوری که در شرایطی قدرت خرید حقیقی‌ها در نمادهایی مثل خودرو و خساپا کمتر از ۰.۸ واحد بود که این نمادها بیش از ۲.۲ برابر میانگین ماهانه معامله شدند.

البته طی روزهای اخیر حجم معامله این نمادها به شدت از میانگین ماه هم کمتر شده بود و در بسیاری از روزهای کاری حتی حجم مبنا هم پر نمی‌شد. به همین دلیل یک فرضیه این است که خودروسازها امروز با حجم مناسبی که تجربه کردند، آماده سوخت‌گیری برای شروع یک دوره صعودی شده‌اند. باید دید در صورت احیای برجام به این دو صنعت بانکی و خودرویی اقبال خواهد شد یا نه و در صورت ایجاد اقبال، حقیقی‌های خاص‌تر برنده روند صعودی می‌شوند یا حقیقی‌های کوچک‌تر.

نقشه بازار بورس بر اساس قدرت خرید حقیقی

دوگانه بازار جهانی و قیمت دلار

قیمت‌ کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی به سطوح کم‌سابقه‌ای رسیده و بر خلاف پیش‌بینی برخی از کارشناسان چندین ماه است که بازارها در این سطوح پایدار شده و حتی به رشدهای بیشتر خود ادامه می‌دهند. چنین چیزی می‌تواند منجر به سودسازی بالای شرکت‌های بزرگ کالامحور بورس تهران شود. در این میان با توجه به رشد بیشتر فلزات در بازار جهانی،‌ به نظر می‌رسد وضعیت برای نمادهای فلزی بورس هم بهتر از دیگر صنایع کامودیتی‌محور باشد.

اما در طرف مقابل این قیمت دلار است که مهم‌ترین ریسک این صنعت شمارده می‌شود. هر چند کارشناسان اعتقاد دارند که برجام و رفع تحریم‌ها از جهت‌های مختلفی می‌تواند باعث کاهش برخی هزینه‌های مبادلاتی، حذف تخفیف‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری و رشد تولید در این گروه‌ها شود، اما افت قیمت دلار در کوتاه مدت می‌تواند منجر به کوچک شدن حاشیه سود این دسته از شرکت‌ها شود.

به همین دلیل در این گروه‌ها شاهد تقابل این دو محرک و ریسک هستیم. به همین علت در بازار امروز با وجود این که حجم معاملات در این گروه‌ها رشد قابل توجهی داشت اما نمادها چندان صعودی نبودند و اغلب وضعیت متعادلی داشتند.

واکسن کرونا ناجی برکت شده؟

اواسط سال قبل بود که بنیاد برکت خبر از ساخت واکسن داد. اتفاقی که باعث شد برکت در اوج ریزش‌های بورس روند صعودی به خود بگیرد و طی حدود ۶ ماه، بیش از ۱۲۰ درصد بازدهی کسب کند. برکت امروز بعد از دارا یکم و پالایشی یکم پرمعامله‌ترین نماد بازار سهام بود. با وجود این اما برکت نتوانست چندان صعودی شود و در پایان بازار با افت یک درصدی به کار خود پایان داد. به‌نظر می‌رسد از طرفی ابهامات جدیدی که پیرامون زمان ساخت واکسن کرونای برکت تیجاد شده و از طرفی دیگر شروع واردات گسترده واکسن منجر به ایجاد یک دو دستگی بین سهامداران شده است. به‌طوری که با وجود خریداران بالا، فروشندگان هم به شدت در این نماد فعال شده‌اند. قدرت خرید حقیقی‌ها در نماد برکت امروز حدود ۰.۸ بود که نشان از فروشندگان قوی‌تر نسبت به خریداران دارد.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر