برخورد گازانبری ناظر با حقوقی‌های بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان - مهدی واعظی: بازار امروز با فراز و نشیب‌های بسیار زیادی همراه بود که به شرح آن ها خواهیم پرداخت. در ابتدا بازار با روند بسیار امیدوارکننده‌ای کار خود را شروع کرد. به گونه‌ای که حتی برخی از نمادهای گروه پالایشی و فلزی که سهم قابل توجهی از ارزش بازار را تشکیل می‌دهند، در پیش‌گشایش بازار صف خرید را هم به خود دیدند و معاملات روانی را در آغاز پیش گرفتند. حتی گروه خودرویی که در روزهای اخیر رنگ سبز را به خود ندیده بود، امروز متعادل آغاز به کار کرد. تقریبا می‌توان گفت اغلب نمادهای بزرگ بازار در مدار مثبت و متعادل شروع بکار کردند و رفته رفته مثبت‌های بالا را هم دیدند تا اینکه به اواسط بازار رسیدیم.

بسته پیشنهادی دولت برای حمایت از بازار سرمایه

مهم‌ترین اتفاقی که در خلال بازار امروز به وقوع پیوست، صحبت‌های دهقان دهنوی در خصوص حمایت از بازار بود. دهنوی، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، از بسته حمایتی ۱۰ گانه دولت از بازار سرمایه پرده‌برداری کرد. این بسته پیشنهادی حاوی ۳ مصوبه و ۷ پیشنهاد، منوط به تایید شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، بود. اما دقیقا بعد از اتمام صحبت‌های او بازار به یکباره با موج عرضه روبه‌رو شد و عمده سهامی که در مثبت‌های بالا در حال معامله بودند کاهش درصدی را تجربه کردند. این عرضه‌های مشکوک که عمدتا از سوی حقوقی‌ها صورت گرفت باعث خراب شدن جو روانی حاکم بر بازار شد. البته ناظر بازار اقدام به ابطال بخشی از معاملات حقوقی‌های (فولاد)، (شپنا)، (فملی) و وبملت کرد که بنظر راه‌حل مناسبی برای اصلاح این رویه نخواهد بود.

در پایان ساعات معاملاتی امروز نماگر اصلی بورس تهران رشد ۱.۳۲ درصدی (معادل ۱۵.۷ هزار واحد) را تجربه کرد اما در سوی دیگر شاخص کل هم‌وزن تنها ۰.۰۴ درصد رشد کرد که نشان دهنده این موضوع است که حمایت‌ها و خریدهای صورت گرفته عموما در نمادهای بزرگ بازار صورت گرفته است.

سوسو زدن چراغ امید در دل سهام‌داران

ارزش معاملات خرد بازار با احتساب معاملات سهام، حق تقدم و دو صندوق ETF دولتی (دارا یکم و پالایش یکم) امروز حدود ۴۱۰۵ میلیارد تومان بود که نسبت به روز قبل افزایش قابل قبولی داشت. این رقم بالاتر از میانگین روزهای اخیر است و بهبود قابل توجهی پیدا کرده است اما هنوز با میانگین‌ سالانه خود فاصله معناداری دارد. در خلال معاملات امروز بازار سهام حقیقی‌ها ۲۰۰ میلیارد تومان را از بازار سهام خارج کردند که نشانگر این موضوع است که شیب خروج سرمایه حقیقی تا حدی کند شده است.

در نتیجه معاملات امروز بازار سهام صنایع فلزات اساسی، خودرویی، پالایشی و شیمیایی بالاترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند، به نحوی ‌که ارزش معاملات صورت گرفته در این چهار گروه ۴۷ درصد از ارزش معاملات امروز بازار سهام را تشکیل داد. در میان پرارزش‌ترین نماد‌های معاملاتی بازار سهام پالایشی یکم، دارا یکم، خساپا، شپنا، فولاد و فملی خود نمایی می‌کنند. نکته قابل ذکر در این موضوع، این بود که در پایان ساعت معاملاتی امروز، سرانه خرید کدهای حقیقی در نمادهای معاملاتی به ۱۶.۶ میلیون تومان رسید و در سمت دیگر یعنی فروشندگان حقیقی سهام، سرانه در سطح ۱۳.۲ میلیون تومانی متوقف شد که نشانگر بهبود نسبی خریداران در معاملات امروز است.

Loading...
نقشه بازار بورس بر اساس خرید حقیقی و حقوقی

سبک شدن نسبی صفوف فروش

در زمان پایان معاملات امروز حدود ۸۳ درصد از نماد‌های معاملاتی کار خود را منفی پایان دادند. ارزیابی تعداد و ارزش صف‌های فروش امروز نمایانگر این مطلب است که روند صعودی را در پیش گرفت و در پایان روز معاملاتی، بالای ۴۲۰ نماد همراه با صف فروش کار خود را به خاتمه دادند. از سوی دیگر ارزش صفوف فروش هم حدود ۵.۷ همت بود که نسبت به ارزش صفوف فروش تشکیل شده در روزهای اخیر کاهش اندکی داشته است. باید دید که آیا بسته حمایتی پیشنهادی دولت توان جمع‌آوری این صفوف فروش را خواهد داشت یا خیر.

Loading...
تغییرات تعداد و ارزش صف های خرید و فروش سهام

براساس تصمیم اتخاذ شده در این جلسه، به خریداران صندوق قابل معامله پالایش یکم که واحدهای این صندوق را از دولت خریداری کرده و بعدا به دلیل نوسانات متحمل زیان شده اند، از واحدهای سرمایه گذاری همین صندوق یا سایر موارد سهام تشویقی داده خواهد شد.

براساس مصوبات امروز در راستای مصوبه تخصیص یک درصد منابع خلاق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، مقرر شد منابع ریالی معادل ۲۰۰ میلیون دلار از مصوبه مذکور توسط بانک مرکزی کارسازی و در وجه صندوق تثبیت پرداخت شود.

در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت همچنین تصویب شد که ممنوعیت اعطای تسهیلات بانکی به شرکت های سرمایه گذاری، هولدینگ های سرمایه گذاری و کارگزاری برای حمایت از بازار و توسعه سرمایه گذاری آنها در سهام لغو، شود.

براساس تصمیم این ستاد به منظور تشویق سرمایه گذاری، به سرمایه گذاران خارجی که طبق ضوابط،۲۵۰ هزار دلار در بازار بورس سرمایه گذاری کنند، اقامت 5 ساله جمهوری اسلامی ایران اعطا می شود.

واریز ۸۰ درصد درآمد ناشی از مالیات نقل و انتقال سهام در سال ۱۴۰۰ به عنوان آورده دولت به حساب صندوق تثبیت بازار برای حمایت از بازار سهام و تشویق سرمایه گذاری در این حوزه، صفر شدن مالیات آن بخش از سود انباشته شرکت های بورسی که به حساب افزایش سرمایه منظور شود با هدف ترغیب شرکت های بورسی به افزایش سرمایه گذاری و توسعه شرکت ها، امهال مالیاتی ۵۰ درصد مبلغ خرید شرکت هایی که نسبت به خرید سهام خودشان یا زیرمحموعه شان با هدف حمایت از بازار و مبتنی بر ضوابط شورای عالی بورس اقدام می کنند به مدت یکسال از جمله تصمییمات مهم اتخاذ شده در این جلسه بود که بعد از تصویب در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اجرایی خواهد شد.

معافیت بانک ها و موسسات اعتباری که در راستای حمایت از بازار سرمایه سهام خریداری کنند یا اموال و دارایی های مازاد خود را به سهام تبدیل کنند از شمول ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید و جرائم ناشی از آن، فراهم شدن امکان سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه به عنوان اصلاح اساسنامه این صندوق، که در صورت تصویب نقش مهمی در حفظ ارزش دارایی های این صندوق برای نسل های آینده خواهد داشت و اجازه به صندوق تثبیت و صندوق توسعه بازار برای اینکه تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر و در راستای ایجاد پایداری و توسعه بازار به کار گرفته شود، از دیگر تصمیمات این جلسه بود.

Loading...
نقشه بازار بورس بر اساس قدرت خرید حقیقی
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر