اسپرسو بورسان سه‌شنبه ۱۵ شهریور؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

بورل از احیای برجام ناامید شد؟

بورل از احیای برجام ناامید شد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

جزئیات بیشتر از مذاکرات وین را بخوایند

بورس روز گذشته متعادل و منفی بود. به طوری که شاخص کل افت ۱۲۷ واحدی (معادل ۰.۰۱ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن اما با رشد ۰.۳۵ درصدی همراه شد.
ارزش معاملات خرد به ۲،۸۱۶ هزار میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودرو، شیمیایی و فلزات اساسی و در بین نمادها خاور، اخابر و پترول بیشترین ارزش معاملات را داشتند.
حدود ۱۰۱ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای اخابر و خاور بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای پترول و شستا داشتند.
معاون صنایع حمل‌ و نقل وزارت صنعت معدن و تجارت گفت، سومین دوره عرضه خودرو در قالب سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در هفته جاری آغاز خواه شد. وی ضمن اعلام خبر اجرای سومین مرحله فروش خودروها به آمار تولید دو خودروساز بزرگ ( ایران خودرو و سایپا ) تا روزهای ابتدایی شهریور ماه اشاره کرد.
استاندار تهران: کاهش ساعت کاری ادارات در دستور کار نیست.

قائم مقام بانک مرکزی: کنترل تورم، نقدینگی و پایه پولی، یکی از برنامه‌ها در راستای اجرای سند راهبردی دولت سیزدهم است.

سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت: هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.

معاون نظارت بازار فرابورس گفت: بازگشایی سه نماد ممسنی، کازرون و دهدشت از طریق پیام ناظر اعلام خواهد شد.

واکنش وزیر صمت به تخلف در فولاد مبارکه: بخش قابل توجهی از تخلفات اعلام شده درمورد فولاد مبارکه واقعیت ندارد.

صندوق توسعه ملی طی یک سال گذشته ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان را با هدف رونق تولید به ۱۰ هزار و ۹۶ طرح تخصیص داده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در سخنانی گفت که طی ۲۸ ساعت اخیر خوشبینی وی برای احیای توافق هسته‌ای با ایران کمتر شده است.

بازار ارز بالاخره خبری که از آن می‌ترسید را دریافت کرد و قیمت دلار پس از ابراز ناامیدی اتحادیه اروپا درباره احیای برجام، در کمتر از یک ساعت ۲۶۰ تومان رشد کرد و به ۳۰۱۸۰ تومان رسید. این در حالی است که نرخ ارز در معاملات صبح دیروز به زیر مرز ۳۰ هزار تومان نزول کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه: تضمین، مهمترین دستور کار مذاکرات است. یک وجه تضمین، لغو تحریم‌هاست و وجه دیگر دور کردن آژانس از رفتار سیاسی و بازی‌های سیاسی است.

اوپک پلاس در ماه آینده تولید خود را ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد و آن را به سطح آگوست باز خواهد گرداند. واکنش اولیه بازار نفت به این خبر رشد ۴ درصدی قیمت‌ها بود. با این حال با گذشت زمان کمی از التهاب بازار کم شد.

وزیر نفت: ما همواره به‌عنوان یک تولیدکننده عمده نفت و فرآورده‌های نفتی در جهان، آمادگی داریم به دور از سیاسی‌کاری به نقش خود در عرضه نفت و افزایش امنیت انرژی در جهان کمک کنیم.

روسیه امروز به طور شفاف و برای اولین‌بار قطعی صادرات گاز به اروپا را به تحریم‌های غرب علیه این کشور متصل و اعلام کرد: مادامی که تحریم‌ها لغو نشود خبری از سرگیری صادرات گاز به قاره سبز نیست.

لیز تراس موفق شد با کسب ۵۷ درصد آرای حدود ۱۷۲ هزار عضو حزب محافظه‌کار، به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا و جانشین بوریس جانسون انتخاب شود.

پریتی پاتل، وزیر کشور انگلیس پس از رای آوردن لیز تراس برای تصدی سمت نخست‌وزیری اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر