اصلاح قیمتی در ارزهای دیجیتال

چرا بیت کوین از اوج قیمتی برگشت؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان-ستاره منصوری :‌ بعد از هیجانات ناشی از توییت ایلان ماسک مبنی بر فروش احتمالی ده درصد سهام تسلا به ارزش ۲۵ میلیارد دلار، بیت‌کوین توانست مقاومت ۶۴ هزار دلار را بشکند.

در چند روز گذشته شاهد خبر تورم ۶ درصدی آمریکا بودیم. عددی که بالاتر از انتظارات بسیاری از افراد و تحلیگران بود. به طور کلی در شرایط تورمی افراد به دنبال سرپناهی برای حفظ ارزش دارایی خود هستند. راه‌هایی مختلفی برای این کار وجود دارد به طور مثال سرمایه‌گذاری در مسکن، طلا و ... . یکی از این بازارهای با توجه به شرایط کنونی کریپتوکارنسی است. کشورهای در حال توسعه با اقتصادهای پرچالشی رو به رو هستند، بنابراین سرمایه‌گذاری در کریپتوکارنسی با وجود نوسانات شدیدی که دارد، باز هم در برابر اقتصادهای بی ثبات و با تورم افسار گسیخته آنها توجیه پذیر است. در یک سال اخیر بازار ارزهای دیجیتال به شدت مورد توجه بوده و به سبب رشد‌های نجومی علاقه بسیاری از افراد به این بازار را تحریک کرده است. این موضوع در کنار خبر افزایش تورم در آمریکا باعث ایجاد تحرکات مثبت در این بازار گشت و درنتیجه آن قیمت بیت‌کوین رکورد جدیدی در حوالی ۶۹ هزار دلار ثبت کرد. اما بیت‌کوین در حفظ موقعیت جدید ناکام ماند. این موضوع به سه دلیل اتفاق افتاد:

دلیل اول مربوط به هولدرهای بلند مدت است. در سقف‌های قیمتی جدید معمولا هولدرهای بلند مدت شروع به فروش می‌کنند. بر اساس داده‌های درون شبکه‌ای تاکنون هولدرهای بلندمدت یک درصد از موجودی بیت‌کوین خود را در بازار عرضه کردند. بنابراین درصدی از فشار فروش ناشی از این اتفاق بوده است. هولدرهای بلند مدت بیش از ۸۰ درصد بیت‌کوین‌های موجود را در اختیار دارند. به نظر می‌رسد عرضه ایجاد شده بیشتر شبیه شناسایی سود است نه به هدف خروج از بازار.

دلیل دوم مربوط به خبر رد صندوق ETF از طرف SEC بود. در شب گذشته درخواست صندوق معاملات نقدی بیتکوین از جانب SEC رد شد. این خبر باعث ایجاد هیجانات منفی در بازار گشت و قیمت بیت‌کوین تا حوالی ۶۲ هزار دلار کاهش داشت. نکته جالب توجه در اینجا است که در کف قیمتی نهنگ‌ها شروع به خرید مجدد کردند و از افت بیشتر جلوگیری کردند. همچنین از دیگر نکات مثبت این است بازار ظرفیت عرضه ایجاد شده را داشته است.

به طور کلی این کاهش قیمت دور از ذهن نبود. با بررسی شاخص‌های open interest و funding rate احتمال کاهش قیمت و اصلاح کوتاه مدت وجود داشت. شاخص فاندینگ ریت در محدوده بین ۰.۰۳ الی ۰.۰۵ قرار داشت که معمولا شاهد کاهش قیمت در این مناطق هستیم. هر دوی این شاخص‌ها بازتاب کننده داغی بیش از حد بازار بودند.

مجموع عوامل اشاره شده به کاهش و اصلاح قیمتی بیت‌کوین انجامید ولی در حال حاضر شرایط بازار همچنان مساعد است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر