ابهام و تلاطم؛ میراث دولت سیزدهم برای اقتصاد

پیش بینی بورس فردا 22 آبان 1400

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان : برای پیش بینی بورس در هفته آتی نمی‌توان نسبت به خبر منتفی شدن افزایش قیمت خودرو بی‌تفاوت بود و می‎بایست آن را لحاظ نمود. اما این خبر پیام‌های متعددی دارد که سرمایه‌گذاران باید به آن توجه کنند.
پس از آن که در مرداد ماه رئیسی بر مسند ریاست‌جمهوری نشست، بورس اوراق بهادار تهران رنگ آرامش و ثبات را مشاهده نکرده است. مداما شاهد آن هستیم که فعالان اقتصادی و بازارهای مالی از اینکه تیم اقتصادی دولت سیاست‌ها و رویکردهای کلان خود را به صورت شفاف اعلام نمی‌کنند، گلایه می‌کنند. اما باتوجه به وعده‌ها و اظهاراتی که خود شخص رئیس‌جمهور پیش از انتخابات، مبنی بر مخالفت با قیمت‌‌گذاری دستوری می‌داد، برخی از کارشناسان به رویکرد دولت ابراز خوشبینی می‌کردند.
حتی در آغاز کار دولت شاهد ابراز خوشحالی و حمایت برخی از فعالان «خوشبین» و رسانه‌های «منتقد» از تیم اقتصادی دولت فعلی بودیم. این جو خوشبینی در هفته گذشته پس از انتشار خبر حذف سایه قیمت‌گذاری دستوری از سر صنعت خودرو به اوج خود رسید.
اما شب گذشته رئیس دولت در اقدامی غیرمنتظره افزایش قیمت خودرو را منتفی کرد. نکته جالب و حائز اهمیت اینجاست که تصمیم قبلی برآیند تفکر و خروجی جلسه سران ۳ قوه بود. اما اینبار سکان‌دار یکی از ۳ قوه این تصمیم را ملغی کرده است. سوال‌های مهمی که پیش می‌آید این است که سرمایه‌گذاران از این پس چگونه می‌توانند از ثبات سیاست‌گذاری در این مرز و بوم اطمینان حاصل کنند؟ چگونه می‌توان فردی که قصد سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و یا خرید ملک در ترکیه را در سر دارد منصرف کرد؟
از موارد بالا که بگذریم، برای پیش بینی بورس در هفته آتی باید این نکته را مورد توجه قرار داد که صنعت خودرو در هفته گذشته لیدر بازار سرمایه بود. اگر قرار باشد در هفته پیش رو نیز این رویه ادامه داشته باشد، نمی‌توان نسبت به روند بازار سهام در کوتاه‌مدت خوشبین بود.

تورم ما را با خود خواهد برد

نباید این نکته را فراموش کرد که نرخ برابری دلار به ریال در حال رکورد شکنی است و افتی که احتمالا بازار سرمایه به واسطه شوک خودرویی‌ها تحمل خواهد کرد تبدیل به امری زود گذر خواهد شد. نه تنها رویکردی که دولت در پیش گرفته باعث نخواهد شد تا بازار سرمایه در اینجا متوقف شود بلکه با هیزمی که به آتش تورم ریخته می‌شود باید انتظار داشت که فرمان بازارها بار دیگر از کنترل خارج شود. عقب‌نشینی دولت از حذف قیمت‌گذاری خودرو تنها یک نشانه از ناتوانی سیاست‌گذاران در اتخاذ رویه‌های صحیح است. به احتمال قوی گروه‌هایی که درآمد دلاری دارند از این طریق راه خود می‌توانند از منجلاب صنعت خودرو جدا کنند. با در نظر گرفتن این موضوع که صنایع دلاری ما از ارزش بازار قابل توجهی نسبت به کل ارزش بازار سرمایه برخوردار هستند، می‌توانیم نسبت به ادامه رشد شاخص کل در ادامه سال امیدوار بود.
البته که سیاست نابخردانه‌ای که دولتمردان اتخاذ کرده‌اند می‌تواند جز به جز صنایع بورس تهران را تحت تاثیر خود قرار دهد و شریان حیاتی سودسازی شرکت‌ها را زیر تیغ قرار دهد. اما افزایش انتظارات تورمی که به موجب رشد نرخ دلار به احتمال قوی رخ خواهد داد، سرمایه‌گذاران را روانه بازارهای مالی نماید. از این رو هیچ بعید نیست در صورتی که سطح مقاومتی ۲۸۵۰۰ تومان در نرخ دلار از دست رود شاهد جهش دلار تا حوالی سقف تاریخی خود در ۳۲۰۰۰ تومان باشیم.
دیگر موضوع حائز اهمیتی که در هفته گذشته منتشر شد، آمار پولی و بانکی کشور در شهریور ماه است که حاوی نکات تلخی برای سرمایه‌گذاران و مردم کشور است. رشد نسبت پول به شبه‌پول و نقدینگی حاکی از آن است اعتماد سرمایه‌گذاران به سپرده‌های بانکی رو به کاهش است و این پول‌ها آماده ایجاد تلاطم در سایر بازارها هستند. در شرایطی که خوشبینی به اقتصاد و همین‌طور مذاکرات کاهش بیشتری پیدا کند حتی نرخ‌های فعلی اوراق هم نخواهد توانست سرمایه‌گذاران را به سمت بازار بدهی جذب کند.
در فضای ترسیم شده کنونی آیا بورس اوراق بهادار تهران و ارزش سهام شرکت‌ها سرنوشتی به جز رشد را می‌توانند داشته باشند؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر