ایران و ونزوئلا سند همکاری ۲۰ ساله امضا کردند

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

امضای اسناد مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا با حضور روسای جمهور دو کشور انجام شد. در این مراسم که در مجموعه سعدآباد تهران برگزار شد، اسناد همکاری‌های جامع راهبردی میان دو کشور با حضور رؤسای جمهور دو کشور و جمعی از وزرای دولت سیزدهم انجام شد.

روسای جمهور هر دو کشور در این مراسم نسبت به افزایش همکاری‌ها ابراز امیدواری کردند.

در حاشیه این دیدار، سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان همراه با رئیس‌جمهور ونزوئلا در نشست خبری با حضور رسانه‌های دیداری و مکتوب شرکت کردند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره ارتباط با کشورهای مستقل بوده است، اظهار کرد: ونزوئلا نشان داد که در مقابل امپریالیسم و تحریم‌ها مقاومت داشته است. تحریم‌ها برای ملت ایران در این چهار دهه فراوان بوده است اما ملت ایران تصمیم گرفته است که از این تحریم‌ها به عنوان فرصتی برای خود استفاده کند.

وی با اشاره به اعتراف مسئولان آمریکایی نسبت به شکست پروژه‌ تحریم‌ها علیه ایران، یادآور شد: این به معنای شکست آنان و به نیز به معنای پیروزی جمهوری اسلامی است. ونزوئلا هم سال‌های سختی را پشت سر گذاشته است اما سیاست این کشور هم این بوده که برابر تحریم‌ها ایستادگی کند و آنچه ما امروز از این کشور گزارش داریم این است که ابرتورم را پشت سرگذاشته و رشد اقتصادی را شروع کرده است. این گزارش به همه ثابت می‌کند که مقاومت و ایستادگی جواب می‌دهد و دشمن را وادار به عقب‌نشینی می‌کند.

رهبر انقلاب: تجربه ایران و ونزوئلا نشان داد تنها راه پیروزی مقاومت است

مادورو همچنین در این سفر به دیدار رهبر انقلاب رفت. رهبر انقلاب در دیدار با رئیس جمهور ونزوئلا و هیئت همراه گفت: تجربه موفقیت آمیز دو کشور نشان داد تنها راه مقابله با فشارهای سنگین و جنگ ترکیبی امریکا مقاومت و ایستادگی است. مقاومت جنابعالی و ملت ونزوئلا بسیار با ارزش است زیرا قدر و منزلت و لیاقت یک ملت و کشور و رهبران آن کشور را ارتقا می‌دهد و امروز قاعدتاً نگاه امریکا به ونزوئلا متفاوت از گذشته است.

ایشان در ادامه افزودند: این گام‌های بلند در شرایطی برداشته شده است که سنگین‌ترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها و فشارها بر ملت ایران تحمیل شد و امریکایی‌ها خودشان نام آن را «فشار حداکثری» گذاشتند. مقاومت ملت ایران باعث شکست سیاست فشار حداکثری شد، به‌گونه‌ای که یکی از مسئولان برجسته سیاسی امریکا چندی پیش تعبیر «شکست مفتضحانه» را به‌کار بُرد. نتیجه‌ای که می‌توان از ایستادگی و موفقیت دو ملت ایران و ونزوئلا گرفت، این است که تنها راه علاج در مقابل فشارها، ایستادگی و مقاومت است ضمن آنکه باید همکاری‌ها و ارتباطات میان جمهوری اسلامی ایران و دولت بولیواری ونزوئلا بیش از پیش مستحکم و نزدیک شود.

سند همکاری ۲۰ ساله ایران و ونزوئلا

رئیسی با بیان اینکه روابط ما با ونزوئلا راهبردی است، ادامه داد: این روابط در ابعاد مختلفی ادامه دارد و امضای سند همکاری ۲۰ ساله جلوه‌ای از گسترش این روابط میان دو کشور است. در این دولت همکاری‌هایی با ونزوئلا صورت می‌گیرد که در حوزه انرژی، نیروگاه‌های حرارتی و صادرات خدمات فنی و مهندسی و همچنین همکاری در حوزه‌های دفاعی و حوزه کشاورزی است که همه اینها نشان می‌دهد ظرفیت‌های بسیاری برای همکاری بین دو کشور وجود دارد.

وی افزود: از حوزه‌های دیگری که می‌تواند زمینه همکاری باشد علم و فناوری است تا تجربیات ما را در اختیار ونزوئلا بگذارد. همچنین پرواز تهران - کاراکاس زمینه خوبی برای همکاری بین دو کشور ایجاد می‌کند که هم در حوزه تجاری و اقتصادی روابط را نزدیکتر می‌کند و هم موجب نزدیکی بیشتر دو ملت می‌شود.

دومین نفت‌کش ایرانی به ونزوئلا تحویل شد

آیین تحویل دومین نفت‌کش آفراماکس با حضور روسای جمهور ایران و ونزوئلا برگزار و اسناد تحویل این نفت‌کش امضا شد. آفراماکس ۲۵۰ متر طول دارد و می‌تواند ۸۰۰ هزار بشکه نفت حمل کند.

درخواست رئیس‌جمهور ونزوئلا در دیدار با رئیسی

سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز شنبه در دیدار «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا اساس سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را توسعه روابط با کشورهای مستقل و دوست دانست، گفت: ونزوئلا به عنوان کشوری مستقل در برابر تهدیدها و تحریم‌های امپریالیسم به شکلی مثال‌زدنی ایستادگی و مقاومت کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ملت ایران نیز در ۴۳ سال گذشته همواره تحت تحریم و فشار بوده اما تصمیم گرفته که این تحریم‌ها را به فرصتی در جهت پیشرفت کشور تبدیل کند، افزود: اعتراف رسمی آمریکایی‌ها بر این نکته که فشارهای حداکثری به جمهوری اسلامی ایران به شکلی مفتضحانه شکست خورده، به معنای پیروزی ملت ایران و شکست آمریکا و دشمنان این ملت است.

رئیسی اظهار کرد: مقاومت دولت و ملت ونزوئلا در برابر فشارها و تحریم‌های سخت، عبور این کشور از ابرتورم‌ها و از سرگیری رشد اقتصادی در این کشور نشانه خوبی است که به همه ثابت می‌کند، مقاومت و ایستادگی جواب می‌دهد و دشمن را وادار به عقب‌نشینی می‌کند.

رئیسی روابط با ونزوئلا را در حوزه‌های مختلف راهبردی توصیف کرد و با بیان اینکه تهران و کاراکاس ظرفیت‌ها و زمینه‌های خوبی برای ارتقای سطح روابط با یکدیگر دارند، خاطرنشان کرد: امروز دو کشور همکاری‌های سازنده‌ای در حوزه انرژی، ساخت نیروگاه‌های حرارتی، تعمیر و اورهال پالایشگاه‌های ونزوئلا، صادرات خدمات فنی و مهندسی، عرصه‌های اقتصادی و کشاورزی با یکدیگر دارند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا نیز در این دیدار با بیان اینکه امضای سند همکاری ۲۰ ساله میان دو کشور چشم‌اندازی روشن از مسیر پیش‌روی روابط ایران و ونزوئلا ترسیم می‌کند، گفت: ونزوئلا علاقمند است برای عبور از دوران سخت تحریم‌ها و نیز گسترش همکاری‌ها و روابط میان دو کشور از تجربه تاریخی ایران و نیز توانمندی‌های این کشور در عرصه‌های مختلف بهره ببرد.

رئیس جمهور ونزوئلا با اشاره به عرصه‌های متنوع همکاری میان دو کشور از جمله در عرصه‌های نفت، گاز، پالایشگاه و پتروشیمی اشاره کرد و افزود: یکی از اولویت‌های ما برای گسترش همکاری‌ها با ایران بهره‌گیری از فناوری و تکنولوژی‌های ایران برای توسعه تولید محصولات کشاورزی در ونزوئلا است.

مادورو آینده دوستی ایران و ونزوئلا را بسیار مسرت‌بخش و غیرقابل خدشه خواند و اظهار داشت: همه شاهد خواهند بود که جهان جدید چگونه شکل خواهد گرفت؛ جوانان ونزوئلایی و ایرانی باید بدانند که دنیای آینده، دنیای تساوی و حامل عدل است و همه باید با ایستادگی در برابر امپریالیسم و در کنار هم این آینده را بسازیم.

منبع: سایت اطلاع رسانی ریاست جمهوری

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر