پشت پرده ریزش بورس

پشت پرده ریزش بورس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان : بورس تهران معاملات این هفته را با ریزش یک درصدی شاخص کل آغاز کرد. کاهش قیمت‌ها تنها قسمتی از ماجرا بود؛ سهامداران حقیقی نزدیک به ۷۵۰ میلیارد تومان از پول‌های خود را از بازار خارج کردند. دامنه نوسان بورس تا پایان سال حذف می‌شود؟

شروع منفی بورس با شوک به پتروشیمی‌ها

بازار سرمایه امروز کار خود را منفی آغاز کرده است و شاخص کل بورس تا اینجای کار نزدیک به ۰.۱ درصد کاهش یافته و در عدد ۱.۵۶۲ میلیون واحدی قرار دارد. ارزش معاملات نیز در این دقایق به عدد ۶۱۰ رسیده که نشان از نبود فعالیت سنگین در بازار دارد. خروج پول نیز همچون روزهای گذشته دنبال می‌شود و شاهد خروج ۶۰ میلیارد تومان سرمایه کدهای حقیقی از چرخه معاملات هستیم.

تاثیرگذارترین صنعت بازار امروز را می‌توان به صنعت پتروشیمی نسبت داد. روز پنجشنبه و با اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، اسامی برخی از شرکت‌های پتروشیمی مانند خارک، فن‌آوران و مارون به چشم می‌خورد که تاثیر این موضوع را می‌توان در معاملات امروز این گروه مشاهده کرد. این اقدام باعث شده است که برخی از نمادهای گروه به صف فروش برسند و کلیت شاخص بورس را نیز منفی کرده‌اند. البته برخی کارشناسان اعتقاد دارند که این تحریم‌ها تاثیر چندانی بر روند فروش و سودآوری شرکت‌های نامبرده نخواهد داشت.

در مابقی صنایع اما شرایط متفاوتی را می‌بینیم. گروه پالایشی با توجه به تعدیل سود شبندر متعادل و مثبت دنبال می‌شود، گروه نیروگاه‌ها با گمانه‌زنی درباره احتمال افزایش نرخ معاملات خوبی دارند و گروه خودرویی نیز در برخی سهام خود وضعیت مناسبی دارد.

نبود خریدار در بورس عرضه‌ها را افزایش داد

پس از گذشت بیش از ۱.۵ ساعت از شروع معاملات، همچنان تغییری در روند بورس امروز دیده نمی‌شود. شاخص کل بورس تا به اینجای کار حدود ۰.۷ درصد کاهش یافته و درحال از دست دادن کانال ۱.۵۲ میلیون واحدی است. ارزش معاملات چنگی به دل نمی‌زند و خروج پول با قدرت بیشتری ادامه دارد. ارزش معاملات در این دقایق عدد ۱۷۵۰ میلیارد تومان و تغییر مالکیت پول نیز ۲۱۵ میلیارد تومان سرمایه خارج شده را نشان می‌دهد.

تاثیر فاز منفی ایجاد شده از گروه پتروشیمی در این دقایق به صنایع دیگر نیز منتقل شده است بیش از ۷۵ درصد نمادها در محدوده منفی درحال معامله هستند. در این بین اما برخی نمادها با وجود افزایش عرضه‌ها توانسته‌اند خود را در محدوده‌های بالای دامنه نوسان حفظ کنند.

بازار سرمایه به نظر می‌رسد که همچنان در فاز انتظار و ابهام قرار دارد و ترس حاکم بر فعالان در رابطه با از دست رفتن سرمایه، اجازه ورود پول‌های قدرتمند را به بازار نمی‌دهد. برای مثال در ابتدای معاملات امروز وضعیت گروه پالایشی مناسب شروع شد اما نبود خریدار قدرتمند باعث شد که قدرت عرضه‌ها به مرور افزایش یابد.

ریزش بورس تا آخرین لحظات

بورس امروز شرایط سختی را پشت سر گذاشت و تا آخرین لحظات شاهد کاهش قیمت نمادها و شاخص کل بودیم و هیچگونه تلاشی از سمت تقاضا دیده نشد. شاخص کل بورس امروز ۱.۰۶ درصد از ارتفاق خود را از دست داد و در محدوده ۱.۵۴۷ میلیون واحدی قرار گرفت. شاخص هم‌وزن نیز شرایط مشابهی داشت و نزدیک به یک درصد کاهش را تجربه کرد.

ارزش معاملات نیز همچون روزهای اخیر در محدوده پایینی قرار گرفت و عدد ۳۸۵۰ میلیارد تومان را به ثبت رساند. اما خروج پول با قدرت بیشتری نسبت به روزهای گذشته ادامه داشت و شاهد خروج ۷۱۰ میلیارد تومان از سرمایه افراد حقیقی از چرخه معاملات امروز بازار بودیم. در این میان می‌توان به نوسان بیش از ۷۵ درصد نمادها در محدوده منفی اشاره کرد که تاییدی بر روز سخت بورس تهران است.

به طور کلی شرایط از ابتدا تا انتهای معاملات به مرور به سمت غلبه عرضه‌ها بر تقاضا حرکت کرد و شاهد عقب‌نشینی سهام و صنایعی که در ابتدای روز وضعیت مناسبی داشتند نیز بودیم. در این میان اما می‌توان به روند خوب نماد وبملت در دقایق پایانی، نمادهای بمپنا، بزاگرس و دماوند با حفظ صف خرید و همچنین برخی نمادهای صنعت کاشی و سرامیک و سیمان نیز اشاره کرد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر