نقش بیت کوین در سیاست

آیا بیت کوین مانع تورم می‌شود؟

آیا بیت کوین مانع تورم می‌شود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان - ستاره منصوری : رشد قیمت‌ها همچنان ادامه دارد این موضوع با بی‌اعتمادی به دولت در جهت رفع مشکل تورم، شدت گرفته است. این شرایط می‌تواند زمینه را برای ورود بیت کوین به عنوان ابزار محافظ تورمی مهیا کند. سوالی که مطرح می‌شود این است که تورم یک خلاء سیاسی ایجاد خواهد کرد. آیا بیت کوین می‌تواند آن را پر کند؟

تصمیم گیری در زمان عدم اطمینان

پس از اینکه پل ولکر، رئیس فدرال رزرو، پشت تورم ایالات متحده را در دهه ۱۹۸۰ شکست، ایالات متحده و سایر اقتصادهای غربی از یک دوره خوشایند چند دهه‌ای از روندهای مساعد قیمت مصرف کننده، با افزایش متوسط ​​و قابل پیش‌بینی به طور متوسط ​​حدود ۲ درصد در سال، برخوردار شدند. در این زمان اعتماد به سیاست پولی مستقل بانک‌های مرکزی رشد کرد، و در نتیجه، اقتصاد و بازارهای سهام رونق گرفتند.
البته سال‌های سختی نیز در این میان وجود داشت به طور مثال فروپاشی dot.com در سال ۲۰۰۰ و یا بحران مالی ۲۰۰۸، که بزرگترین آنها بودند. اما تورم در این سال‌ها به خاطره‌ای دور تبدیل شده بود و انتظارات بر این که کشتی توسعه اقتصادی به طور مداوم در مسیر خود در حال حرکت است، قرار داشت، لذا نااطمینانی‌ها و استرسی که تورم برای تمامی تصمیم‌گیری‌های اقتصادی به همراه دارد در این زمان به شدت کمرنگ بوده است.
اما اکنون تجربه فعلی افزایش قیمت‌ها چه معنایی برای چشم‌انداز بلندمدت اقتصاد جهانی دارد؟ و چه معنایی برای قیمت بیت کوین می‌تواند داشته باشد؟ طرفداران بیت کوین آن را به عنوان یک محافظ تورم معرفی می‌کنند، اما در ماه‌های اخیر کریپتوکارنسی برای بهبود این وضعیت و اثبات این ادعا کار چندانی انجام نداده است، چرا که جهت قیمت آن مطابق با بالا و پایین بازار سهام بوده است.

برای بررسی جواب این سوال که آیا رمزارزها می‌توانند راه‌حل مناسبی در هنگام تورم باشند یا خیر باید تاثیر عدم اطمینان مداوم قیمت‌ها بر تصمیم‌گیری اقتصادی را مد نظر قرار داد.

تشدید نگرانی‌ها با رکورد تورمی

با توجه به تورم ۸.۵ درصدی در ماه مارس و افزایش شدیدتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ۲۲ سال اخیر برای کاهش این تورم، آمریکایی‌ها در سراسر طیف اقتصادی - نه تنها فقط در بخش‌های کم درآمد جامعه - هر روز با معضلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند. آنها دهه‌هاست که با این معضل مواجه نبوده‌اند.

آنها درحال‌حاضر با سوالاتی نظیر اینکه آیا با افزایش قیمت‌ها به طور مثال، قادر به خرید خودروی جدید خواهد بود و یا با توجه به رکود اقتصادی قریب‌الوقوع، باید نگران امنیت شغلی خود باشد، مواجه‌اند. این نوع عدم قطعیت که در سراسر جامعه ترجمه شده است، به طور کلی تأثیر عمیقی بر اقتصاد خواهد داشت.

این عدم اطمینان برای هر کسی غیر از باهوش‌ترین (و خوش شانس‌ترین) افرادی که می‌دانند چگونه در یک محیط تورمی پول درآورند، تجربه ناخوشایندی است و لاجرم پیامدهای سیاسی دارد. این اتفاق در سال ۱۹۸۰ برای ریاست جمهوری تک دوره‌ای جیمی کارتر به وقوع پیوست که به دلیل تورم محکوم شد.

درحال‌حاضر، بسیاری بر این باورند که رئیس‌جمهوری جو بایدن محکوم است که راه جیمی کارتر را طی کند. محبوبیت او در آخرین نظرسنجی ۴۱.۳ درصد بود.

از طرف دیگر نگرانی‌هایی از قبیل رکود تورمی و افزایش بیکاری ناشی از اختلالات زنجیره تامین نیز وجود دارد. در واقع این ترس وجود دارد که اگر حتی فدرال رزرو اقتصاد را به سمت رکود سوق دهد، کاهش تقاضای کل نمی‌تواند چرخه تورمی را بشکند. زیرا افزایش هزینه‌های تولید و عرضه مجدد به افزایش قیمت‌ها منجر می‌شود.

درحال‌حاضر، اخبار منتشر شده از آمازون و اپل ضربه‌ای را به ضرر شرکت‌ها ناشی از مشکلات عرضه ناشی از آخرین قرنطینه مرتبط با کووید در چین نشان می‌دهد. این یک دستورالعمل بالقوه برای رکود تورمی و کابوس یک سیاستمدار است.

عدم راه‌گشایی سیاست‌های سنتی

فراتر از خطرات صندوق‌های رأی برای رهبران فعلی، این امکان وجود دارد که سیاست اقتصادی برای کنترل تورم کاملاً متفاوت از سیاست‌های سال ۱۹۸۰ باشد. در آن زمان، عموماً افراد به نحوه اداره جامعه اعتماد بیشتری داشتند. با گذشت زمان، همزمان با اختلال ناشی از جهانی شدن و اینترنت، اعتماد به دولت، شرکت‌ها، مجریان قانون، رسانه‌ها و سایر نهادهای مهم کاهش یافته است.

این عدم اطمینان، حل شدن مشکل تورم را سخت‌تر می‌کند. به عبارت دیگر، این احساس رو به رشد وجود دارد که سیاست سنتی راه‌حلی برای مشکلات اقتصادی ما نخواهد بود.

سرخوردگی سیاسی

این سرخوردگی سیاسی چگونه بر نحوه تفکر مردم در مورد پول تأثیر می‌گذارد؟

هزاران سال است که پول یک پروژه عمدتاً سیاسی بوده و دولت‌ها به دنبال کنترل انتشار و گردش آن هستند. پول فیات در ۵۰ سال گذشته حوزه اوج تلاش دولتمردان بوده است.

اما در طول تاریخ، زمانی که اعتماد به نظام سیاسی به سطوح پایین نزول کرد، مردم به گزینه‌های جایگزین روی آورده‌اند که طلا نمونه اصلی آن است.

اکنون، بیت‌کوین جایگزینی را ارائه می‌کند که دارای ویژگی‌های ارزشمندی فراتر از صرفاً ذخیره‌سازی ارزش است. مهم‌تر از همه، بیت کوین دیجیتال است، به این معنی که می‌توان آن را با قابلیت برنامه‌ریزی در اقتصاد اینترنتی غالب ادغام کرد. از طرف دیگر عملکرد بیت کوین، کمبود اجباری آن و همچنین مکانیسم‌های تراکنش و ضبط آن – بر اساس یک فرآیند توافق مشترک تنظیم می‌شود.

به عبارت دیگر، بیت کوین در واقع می‌تواند یک سیستم حکومتی جایگزین برای پول ما باشد. هیچ تضمینی وجود ندارد که مردم به طور دسته جمعی آن را انتخاب کنند، اما این دوره کنونی به دلیل عدم اطمینان اقتصادی و دولتی و همچنین بی‌اعتمادی که به نهادها وجود دارد، بیت کوین و به طور کلی رمزارزها می‌توانند جایگزن مناسبی باشند. زیرا که این حوزه توسط دولت خاصی کنترل نمی‌شوند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر