چند درصد بازنشستگی‌ها پیش از موعد است؟

چند درصد بازنشستگی‌ها پیش از موعد است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

مدیرعامل تامین اجتماعی گفت: سال ۹۲ فقط ۱۹ درصد بازنشستگی پیش از موعد داشتیم؛ اما این عدد درحال‌حاضر به ۵۲ درصد رسیده است. شاخص امید به زندگی از ۵۵ سال به ۷۶ سال ارتقاء یافته یافته است و متناسب با این تحولات، قوانین تامین‌اجتماعی نیز نیازمند اصلاح و بازنگری است.

به گفته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، شرایط فعلی نظام رفاه و تامین‌ اجتماعی قطعا قابل دفاع است و روند رو به پیشرفت داشته‌ایم. در زمینه فقرزدایی و پوشش بیمه‌ای پیشرفت‌ داشته‌ایم هرچند در شاخص‌های مختلف با وضعیت مطلوب و افق آرمانی فاصله داریم.

او گفت: ابلاغ سیاست‌های کلی تامین‌ اجتماعی از سوی رهبر معظم انقلاب در ۲۱ فروردین فرصتی برای پاسخ به شرایط و کژکارکردی‌های حوزه رفاه و تامین‌اجتماعی است.

اضطراب افرادی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند

اغلب افراد به طریقی تلاش کردند تا آشوب ذهنی خود را آرام کنند، برخی با شعب مختلف تأمین اجتماعی تماس می‌گیرند و برخی نیز مراجعه حضوری را بهترین راه‌حل می‌دانند. منیر که در یکی از شعب بیمه تأمین اجتماعی در تهران مشغول به‌کار است، در رابطه با روزهای شلوغ محل کارش پس از اعلام خبر احتمال افزایش سن بازنشستگی به روزنامه همشهری توضیح می‌دهد: «هم‌اکنون بسیاری از افراد که در شُرف بازنشستگی هستند به ما مراجعه می‌کنند و سؤالات متعددی را می‌پرسند تا با توجه به شرایط جدید تصمیم بگیرند. بسیاری از افراد از ما می‌پرسند که آیا چنین قانونی تصویب شده است یا خیر؟ ما هم پاسخ می‌دهیم تا زمانی که قانون در مجلس تصویب و دستور اجرای بخشنامه صادر نشود، ما نمی‌توانیم جواب قطعی بدهیم. اگر این قانون در مجلس تصویب شود، باز هم باید منتظر بمانیم و ببینیم که تأمین اجتماعی چه واکنشی به آن نشان خواهد داد.»

براساس گفته این کارمند یکی از شعب بیمه تأمین اجتماعی، از زمان اعلام جزئیات لایحه بودجه۱۴۰۱ و انتشار خبرهایی در مورد افزایش سن بازنشستگی، هر روز به‌طور متوسط ۶۰نفر برای پیگیری موضوع و یافتن پاسخ سؤال‌هایشان به این شعبه مراجعه می‌کنند. در این میان بسیاری از افراد نیز با تماس‌های تلفنی مکرر به‌دنبال پاسخ مناسب برای تصمیم‌گیری هستند؛ «مردم فعلا در مرحله پرس و جو هستند و به مرحله تصمیم‌گیری نرسیده‌اند.» یک کارمند دیگر در شعبه شرق بیمه تأمین اجتماعی نیز موضوع اضطراب افرادی که در آستانه بازنشستگی قرار دارند را تأیید می‌کند اما او موضوع را فراتر از پرس و جوی این افراد می‌داند و براساس گفته او، مراجعه برای بازنشستگی با سابقه کار ۲۹تا ۳۰سال در این شعبه افزایش پیدا کرده است؛ «از روزی که این قانون مطرح شد، تعداد مراجعه برای درخواست بازنشستگی بین ۲۹تا ۳۰سال زیادشده است. آدم‌ها می‌ترسند که مشمول ۳۲سال شوند و مجبور باشند ۲سال بیشتر کار کنند.»

هراس از افزایش سن بازنشستگی

هراس از افزایش سن بازنشستگی موجب شد تا برخی برای گذاشتن نقطه پایان بر سال‌های فعالیت کاری‌شان دست به‌کار شوند. مصطفی احمدی، یکی از افرادی است که پس از شنیدن خبر افزایش احتمالی سن بازنشستگی تصمیم گرفت تا هر چه زودتر در دسته بازنشستگان قرار بگیرد.

او سال‌ها در آموزش و پرورش به‌عنوان یک مدیر میانی مشغول فعالیت بود و پس از کامل‌شدن ۳۰سال سابقه کاری‌اش تصمیم گرفت تا بازنشسته شود اما بنابر درخواست مدیر بالادستی‌اش، قرار شد تا چند سال بیشتر کار کند؛ تصمیمی که با خبرهای جدید در مورد بازنشستگی با تغییر جدی همراه شده است؛ «از وقتی که خبر پیشنهاد دولت برای افزایش سن بازنشستگی را شنیدم، از تصمیم خودم برای ادامه کار بعد از ۳۰سال سابقه کار، پشیمان شدم و الان هم تمام تلاشم را می‌کنم تا هر‌چه سریع‌تر درخواست بازنشستگی‌ام را ثبت کنم. می‌ترسم که سال بعد هم بگویند سن بازنشستگی ۴سال افزایش پیدا کرده است.»

منبع: باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر