پیروزی ترامپ یا بایدن چه اثری بر بازار ارز خواهد داشت؟

پیش بینی ۱۳۱ مدیر بورسی از قیمت دلار + جدول نظرسنجی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان: واحد نظرسنجی بورسان از ۱۳۱ مدیر کارگزاری و سبدگردان‌ دو هفته پیش پرسشی دو مرحله‌ای را پرسید. اول اینکه به نظر شما ترامپ برنده انتخابات آمریکا می‌شود یا بایدن؟ دوم اینکه در صورت صحت پیش‌بینی شما، نرخ دلار در چه بازه‌ای قرار می‌گیرد؟ میانگین نظرات در پاسخ به این پرسش‌ها حاوی نکات جالبی است. یک نکته اینکه با وجود افزایش خوش‌بینی‌های ناشی از نظرسنجی‌های جهانی به افزایش شانس بایدن، غالب مدیران حاضر در نظرسنجی بورسان ترامپ را پیروز انتخابات پیش‌بینی می‌کنند. دومین نکته اما در خصوص برآوردها از نرخ دلار است؛ فارغ از اینکه این مدیران پیروز انتخابات را ترامپ می‌دانند یا بایدن، افت قیمت دلار به کمتر از محدوده نیمایی را دور از انتظار می‌دانند. 


پیروز انتخابات آمریکا از نگاه بورس‌بازان ایرانی

 مدیران کارگزاری و سبدگردانان در مجموع پیروز انتخابات آمریکا را نه جو بایدن پیش‎رو در نظرسنجی‌های داخلی این کشور، بلکه ترامپ می‌دانند. از میان ۱۳۱ مدیر حاضر در این نظرسنجی، ۸۲ نفر معادل حدود دوسوم بر این باورند که ترامپ پیروز انتخابات خواهد شد و تنها ۳۲ درصد جو بایدن را رییس جمهور بعدی این کشور می‌دانند. ۷ نفر نیز اعلام کرده‌اند که نمی‌توانند به این سوال پاسخ دهند و رییس جمهور بعدی آمریکا را پیش‌بینی کنند.  

این در حالی است که نظرسنجی‌های داخلی آمریکا بایدن را پیروز انتخابات پیش‌رو نشان می‌دهد. هفته گذشته تعداد آرای بایدن در نظرسنجی‌ها به طور متوسط حدود ۱۰ واحد درصد بیشتر از ترامپ بود که رقمی کم سابقه در تاریخ آمریکا در بازه سه هفته مانده تا انتخابات این کشور است. 

در خصوص چرایی نزدیک بودن نظر بورس‌بازان ایرانی به پیروزی ترامپ می‌توان دو دلیل آورد. اول اینکه سرمایه‌گذاران ایرانی هنوز خاطره انتخابات دور قبل آمریکا و پیش‌بینی رییس جمهور این کشور در نظرسنجی‌ها را به یاد دارند. چهار سال پیش در چنین روزهایی بسیاری از نظرسنجی‌ها در بدنه آمریکا هیلاری کلینتون را پیروز انتخابات می‎دانستند. اما در نهایت این ترامپ بود که پیروز شد. با این حال به نظر می‎رسد نتیجه نظرسنجی‌‌ها در این دور از انتخابات حداقل تا این لحظه بیشتر قابل اتکا است. اول اینکه امسال فاصله دو رقیب انتخاباتی در نظرسنجی‌ها بسیار بیشتر از دور قبل است و دوم اینکه بارها اعلام شده که نظرسنجی‌های دور قبل دارای خطاهایی بود که بسیاری از آنها در حال حاضر رفع شده است. با این حال چرا همچنان ۶۳ درصد حرفه‌‌ای‌ترین بورس بازان ایرانی ترامپ را پیروز انتخابات می‌دانند؟

گمانه‌ای که در اینجا مطرح است، تمایل برای تحقق نتیجه‎ای است که از منافع سرمایه‌گذاران در بورس ایران حمایت می‌کند. برآوردها حول این محور می‌گردد که با انتخاب ترامپ هرچند شرایط برای کشور دشوارتر می‌شود، اما احتمالا انتظارات تورمی و رشد دلار خود موجب بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مسیر صعودی خواهد شد. به چنین رفتاری در ادبیات مالی Endowment Effect می‌گویند.
 

دلار پس از پیروزی ترامپ

برآوردها بر این است که بعد از پیروزی ترامپ در میان‌مدت فشارها بر اقتصاد ایران بیشتر می‌شود و بسیاری افزایش نرخ کنونی در بازار ارز را تاثیر چنین برآوردی ارزیابی می‌کنند. 

در نظر سنجی بورسان نیز بین ۸۲ مدیر کارگزاری و سبدگردان که ترامپ را پیروز انتخابات آمریکا می‌دانند، ۲۶ مدیر انتظار دارند بعد از انتخابات دلار همچنان بالای ۳۰ هزار تومان باقی بماند. با این حال تعداد بیشتری (۴۶ مدیر معادل ۵۶ درصد) نرخ دلار را بین ۲۶.۵ تا ۳۰ هزار تومان پیش‌بینی کرده‌اند. هیچ یک از این افراد انتظار ندارند که نرخ دلار به کمتر از ۲۳ هزار تومان بازگردد و تنها حدود ۷ نفر معادل ۹ درصد بر این باورند که این ارز در دامنه ۲۳ تا ۲۶.۵ هزار تومان قرار خواهد گرفت. 
 

دلار بعد از پیروزی بایدن

اما بین ۴۲ مدیر کارگزاری و سبدگردان که بایدن را پیروز انتخابات آمریکا پیش‌بینی کرده‌اند، تنها ۲ نفر بر این باورند که دلار می‌تواند تا محدوده کمتر از ۲۳ هزار تومان عقب‌نشینی کند، ۸ نفر نیز نرخ دلار را در محدوده ۲۳ ۲۶.۵ هزار تومان پیش‌بینی کرده‌اند و باقی در نرخ‌های بالاتر. ۲۳ نفر یعنی بیش از نیمی از مدیرانی که بایدن را پیروز انتخابات دانسته‌اند، نرخ دلار را در محدوده ۲۶.۵ تا ۳۰ هزار تومان و ۲۱ درصد نیز بیش از ۳۰ هزار تومان پیش‌بینی کرده‌اند.


دلار به کمتر از ۳۰ هزار تومان باز می‌گردد؟

در مجموع به نظر می‌رسد با وجود اختلاف آرا در خصوص پیروز انتخابات آمریکا بین مدیران کارگزاری و سبدگردان در بورس تهران، درباره پیش‌بینی نرخ دلار بعد از پایان انتخابات آمریکا اتفاق نظر بیشتری وجود دارد. 

در واقع بین ۱۳۱ مدیر شرکت‌کننده در این نظرسنجی ۷۳ نفر (۵۶ درصد) نرخ دلار بعد از انتخابات آمریکا را در محدوده ۲۶۵۰۰ تا ۳۰ هزار تومان و ۳۹ نفر معادل ۳۰ درصد بیش از ۳۰ هزار تومان پیش‌بینی کرده‌اند. تنها ۷ درصد پیش‌بینی می‌کنند که دلار به کمتر از ۲۶۵۰۰ هزار تومان برسد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر