ارزش معاملات خرد به کف یکساله رسید

حضور بورسی‌ها در جایگاه تماشاچیان

حضور بورسی‌ها در جایگاه تماشاچیان
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: بورس تهران امروز پس از یک روز وقفه کار خود را آغاز کرد و روند متفاوتی را نیز در سهام و صنایع مختلف در پیش گرفت. امروز درحالی معاملات انجام شد که بسیاری از سهام بزرگ بازار در صنایع مختلف، به دلیل برگزاری مجمع روز کارش گذشته بسته شدند. با نگاهی به شرایط موجود انتظار می‌رفت که بازار سرمایه روز بهتری را نسبت به قبل دنبال کند.

در نهایت شاخص کل بورس نیز با کاهش ۰.۰۶ درصدی به کار خود پایان داد و شاخص هم‌وزن با ثبت عملکردی ضعیف‌تر ۰.۱۸ درصد از ارتفاع خود را از دست داد. ارزش معاملات نیز با توجه به نبود سهام بزرگ، به کف یکساله خود رسید و عدد ۲۰۹۰ میلیارد تومان را ثبت کرد.

ریزش بازارهای جهانی متوقف شد؟

یکی از مهم‌ترین نکات بورس امروز را می‌توان به حال خوب بازارهای جهانی در روز گذشته اشاره کرد. دیروز و در شروع هفته جدید میلادی، پس از آن‌که انتظار می‌رفت به دلیل افزایش شدید تورم آمریکا فدرال رزرو ترس بیشتری را در بازارها ایجاد کند، قیمت کامودیتی‌ها افزایش یافت و امیدواری‌ها به رشد دوباره قیمت‌ها را افزایش داد. دلیل اصلی این موضوع را می‌توان به کاهش نگرانی بابت اقدامات فدرال رزرو و همچنین کم شدن انتظارات تورمی نسبت داد.

طبق گفته‌ها قرار است که بانک مرکزی آمریکا در نشست بعدی خود بار دیگر نرخ بهره را ۰.۷۵ درصد افزایش دهد اما اگر به سمت اعداد بالاتری حرکت کند می‌تواند بازارها را با شوک سنگینی همراه کند. به همین دلیل هنوز مشخص نیست که برگشت روز گذشته دائمی بوده است یا بازهم باید انتظار ریزش‌ها را داشته باشیم اما به هرحال فعلا بورس تهران واکنش مثبتی به این موضوع داده است.

انتظار برای بهار دل‌انگیز شرکت‌ها؟

صورت‌های مالی فصل بهار برای بسیاری از شرکت‌ها در حال انتشار است و اغلب از حال خوب آن‌ها در اولین فصل سال نسبت به زمستان گذشته خبر می‌دهند. این موضوع می‌تواند سوخت مناسبی برای شروع حرکت صعودی بورس تهران باشد.

در این میان برای مثال می‌توان به گزارش‌های خوب برخی از شرکت‌های سیمانی اشاره کرد که به واسطه قطعی برق و افزایش قیمت، با رشد سودآوری و حاشیه سود خوبی همراه شده‌اند. پالایشی‌ها نیز که پس از انتشار صورت مالی شاوان برای فصل بهار امیدواری‌ها را زنده کردند، می‌توانند سودهای خوبی را شناسایی کنند. البته این صنعت همچنان درگیر انتشار نامنظم گزارش‌های مالی خود هستند برای مثال شبندر که در گزارش ابتدایی خود برای سال ۱۴۰۰ سود ۱۲۸ تومانی را منتشر کرد اما تاکنون با دوبار تعدیل آن را به ۱۶۹ تومان رسانده است و این شلختگی در انتشار گزارش درست از وضعیت مالی شرکت باعث ایجاد شرایط نامناسبی در کلیت بازار شد.

البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که علاوه بر صورت‌های مالی بهار، گزارش‌های تابستان می‌تواند متفاوت باشد. کاهش قیمت محصولات شرکت‌های صادراتی در بازارهای جهانی و همچنین اتفاقاتی که در شرکت‌های داخلی به واسطه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی رخ داد، اغلب تاثیر خود را در فصل تابستان نمایش خواهد داد.

خودرویی‌هایی که دوباره سبز شدند

گروه خودرویی نیز امروز پس از روند منفی روزهای گذشته، رنگ سبزی را به خود گرفته‌اند. صحبت‌های شب گذشته سخنگوی وزارت صمت درباره انتشار خبرهای خوب برای صنعت خودروسازی کشور در ماه‌های آینده، تقاضای خوبی را در نمادهای این گروه ایجاد کرده است هرچند که امروز دو سهم خودرو و خساپا به عنوان لیدر این صنعت برای برگزاری مجمع سالیانه بسته هستند.

بحث خودرویی‌ها نیز مدتی است که داغ شده و صحبت از واگذاری بلوک سهام مدیریتی دولت در خودروسازان توانست خوش‌بینی‌ها را به بهبود وضعیت عملیاتی و مالی این شرکت‌ها بیشتر کند. البته جزئیات این واگذاری فعلا منتشر نشده و صرفا از هفته‌ای به هفته بعد موکول می‌شود و همین موضوع باعث شده است که اهمیت خود را در تابلوی معاملات از دست بدهد.

شب گذشته همچنین صحبت سخنگوی وزارت صمت شامل ثبت رکورد افزایش ۱۸ درصدی تولید خودروسازها نیز بود که شاید نیاز است با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد اما نباید فراموش کرد که این شرکت‌ها به دلیل قیمت‌گذاری دستوری و عدم مجوز برای افزایش نرخ محصولاتشان، بسیاری از خودروها را با ثبت زیان تولید می‌کنند و هر میزان تولید افزایش یابد، زیان نیز به دنبال آن رشد می‌کند. شاید بد نباشد که مسئولین به جای بازی با کلمه‌ها، بیشتر به دنبال ترمیم زخم‌های اصلی باشند. این موضوع صرفا به صنعت خودرو برنمی‌گردد و بسیاری از صنایع دیگر نیز با همین مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند، جدیدترین نمونه آن نیز صنعت لبنیات است که با دستور افزایش تولید برخی محصولاتش مواجه شده است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر