بورسان - Bourseon

کمترین میزان مشارکت پس از سقوط صدام رقم خورد

اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
نتایج اولیه حاکی از پیشتازی جریان صدر به رهبری مقتدی صدر، روحانی شیعه است.

بورسان: طبق نتایج اولیه انتخابات عراق، حزب مقتدی صدر، روحانی شیعه بزرگترین برنده در انتخابات این کشور بوده و توانسته بر تعداد کرسی‌های حزبش در پارلمان اضافه کند. طبق گزارش آسوشیتدپرس تاکنون آرای ۹۴ درصد صندوق‌ها شمارش شده‌اند. البته باید منتظر نتایج بغداد به‌عنوان یک شهر پرجمعیت بود، هرچند مطابق نظرسنجی‌ها در این شهر نیز جریان صدر مورد اقبال بیشتری است. این جریان با شعار استقلال، با ایران زاویه دارد و به جهان عرب نزدیک است. همچنین مخالف حضور آمریکا در عراق است. با این حال، باید در انتظار نتیجه نهایی و همچنین تعیین ارکان قدرت در ائتلاف‌های پس از انتخابات عراق بود.

العامری: نتایج انتخابات را نمی‌پذیریم

به گزارش المیادین، هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح عراق با بیان این که در نتایج انتخابات تقلب صورت گرفته شده‌است، اعلام کرد: نتایج انتخابات را نمی‌پذیریم و از آراء نامزدها و رای دهندگان خود با تمام قدرت محافظت می‌کنیم.

صدر: سلاح فقط باید در دست دولت باشد

«مقتدی صدر»، رهبر جریان صدر در سخنانی تاکید کرد که از امروز به بعد هیچ مکانی برای فساد و فاسدان در عراق وجود ندارد.

وی اشاره کرد که سلاح باید منحصرا در دست دولت باشد و استفاده از آن خارج از این چارچوب ممنوع است.

صدر خطاب به مردم عراق گفت: ملت عراق، این روز شماست و در آن اصلاحات پیروز شد.

صدر تصریح کرد از همه سفارت ها تا زمانی که در امور عراق یا تشکیل دولت دخالت نکنند، استقبال می شود.

رهبر جریان صدر اشاره کرد که همه فاسدان، هر که باشد را محاکمه خواهد کرد و فساد را از بین خواهد برد و از این مساله منصرف نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه برای افزایش ارزش دینار عراق تلاش خواهد کرد، تاکید کرد که جشن پیروزی ملت برای فراکسیون اکثریت باید بدون سلاح و اذیت دیگران انجام شود.

بنابر آمار منتشر شده از سوی کمیساریای عالی مستقل عراق، جریان صدر 73 کرسی پارلمان را به خود اختصاص داد.

کمترین میزان مشارکت پس از سقوط صدام حسین

طبق گزارش السومریه‌نیوز در انتخابات عراق، جریان صدر ۷۳ کرسی، ائتلاف سنی تقدم ۳۸ کرسی، ائتلاف دوله القانون ۳۷ کرسی، ائتلاف عزم ۱۵ کرسی، ائتلاف الفتح ۱۴ کرسی، جنبش امتداد ۱۹ کرسی، جریان حکمت ملی ۲ کرسی، ائتلاف النصر، ۲ کرسی و حزب دموکرات کردستان ۳۲ کرسی کسب کرده‌‎اند.

مشارکت عجیب مردم در انتخابات عراق؛ ۲۰ درصد مشارکت در استا‌ن‌ها؛ بغداد ۱۵ درصد. مشارکت مردم در اکثر استان‌های عراق ۲۰ درصد بوده است.

نهاد مستقل ناظر بر انتخابات روز دوشنبه اعلام کرد که عراق از زمان حمله آمریکا به رهبری که صدام حسین دیکتاتور را سرنگون کرد، با کمترین میزان مشارکت در انتخابات مواجه شد. نتایج اولیه نشان‌دهنده نارضایتی گسترده و بی‌اعتمادی در رای‌گیری آخر هفته برای تصویب پارلمان جدید است.

کمیسیون عالی مستقل انتخابات روز دوشنبه اعلام کرد نتایج اولیه نشان می‌دهد مشارکت در انتخابات روز یکشنبه 41درصد بوده است. این در حالی است که در انتخابات 2018 ، 44 درصد در انتخابات مشارکت کرده بودند.

انتظار می‌رود نتایج قطعی‌تری در اواخر امروز دوشنبه اعلام شود، اما به نظر می‌رسد مذاکرات برای انتخاب نخست‌وزیری که وظیفه تشکیل دولت را بر عهده دارد، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به طول انجامد.

این انتخابات ماه‌ها زودتر از موعد مقرر به‌عنوان امتیاز قیام مردمی به رهبری جوانان علیه فساد و سوءمدیریت برگزار شد. اما این رای با بی‌تفاوتی گسترده و تحریم بسیاری ازسوی فعالان جوان که در اواخر سال 2019 در خیابان‌های بغداد و استان‌های جنوبی عراق تجمع کردند، روبرو شد. آنها خواستار تغییر و برگزاری انتخابات جدید شده بودند.

چرا این دوره انتخابات عراق برای ایران مهم است؟

سیستم قدرت در عراق، پارلمانی است و نخست‌وزیر در آن حرف اول را می‌زند. بنابراین انتخابات پارلمانی آن که در پنجمین دوره برگزار شد، به‌صورت پلکانی قدرت را در این کشور تعیین می‌کند. با این حال این دوره با حساسیت بیشتری همراه بود.

آمریکا اعلام کرده تا دو ماه دیگر عراق را ترک می‌کند، آشفتگی عراق سبب شد تا نخست‌وزیر قبلی زودهنگام استعفا دهد و مصطفی‌الکاظمی به‌صورت موقت این جایگاه را در دست بگیرد تا انتخاباتی زودهنگام با تغییر قانون انتخابات را به ثمر برساند.

ازسویی با خلاء قدرت بین‌المللی در عراق، قدرت‌های منطقه‌ای جدی‌تر وارد عمل شده‌اند و برخلاف گذشته که آمریکا، جهان عرب و ایران نقشی پررنگ در این کشور داشتند، این‌بار ترکیه به‌عنوان بازیگری جدید وارد میدان شده است که گرایشی جدی به همسویی با جهان عرب دارد.

بنابراین این احتمال می‌رود که این دوره قدرت در عراق برخلاف گذشته چندان نزدیک به ایران نباشد، اما می‌توان امیدوار بود که دولتی متوازن روی کارآمده و مورد حمایت ایران قرار گیرد، زیرا خطر دولتی مخالف ایران و متمایل به جهان عرب کماکان وجود دارد.

کدام گروه‌ها در انتخابات پارلمانی عراق پیشی گرفتند؟

آسوشیتدپرس در گزارشی نوشته: «انتظار می‌رفت گروه‌هایی از اکثریت گروه‌های مسلمان شیعه عراق برآیند و رقابت فشرده‌ای بین مقتدی صدر، روحانی شیعه با نفوذ این کشور و اتحاد فتح، به رهبری هادی العامری، رهبر شبه نظامیان، صورت گیرد.

ائتلاف فتح متشکل از احزاب و وابسته به نیروهای حشد الشعبی است، گروهی متشکل از شبه نظامیان شیعه که عمدتاً طرفدار ایران هستند و در جریان جنگ با گروه افراطی سنی داعش برجسته شدند. این گروه شامل برخی از سخت‌ترین جناح‌های تحت حمایت ایران، مانند شبه نظامیان عصائب اهل حق می‌شود. صدر رهبر ملی‌گرای عراق نیز به ایران نزدیک است، اما نفوذ سیاسی آن را علنی رد می‌کند.» البته برخی تحلیل‌ها بر آن است که صدر با ایران زوایه دارد و با شعار ملی‌گرایی، به جهان عرب نزدیک‌تر است.

چه کسی نخست‌وزیر می‌شود؟

آسوشیتدپرس در ادامه نوشته بر اساس قوانین عراق، حزبی که بیشترین کرسی‌ها را به دست آورد، می‌تواند نخست وزیر بعدی این کشور را انتخاب کند، اما بعید است هیچ یک از ائتلاف‌های رقیب بتوانند اکثریت آشکار را به دست آورند. این امر مستلزم یک پروسه طولانی شامل مذاکرات پشت پرده برای انتخاب نخست‌وزیر و توافق بر سر دولت ائتلافی جدید است.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر فعلی عراق، به‌عنوان میانجی در بحران‌های منطقه، به ویژه بین رقبای منطقه‌ای ایران و عربستان، نقش کلیدی ایفا کرده است. پارلمان جدید همچنین رئیس‌جمهور آینده عراق را انتخاب خواهد کرد.

اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق

در استان نجف اشرف، جریان صدر ۵ کرسی، افراد مستقل ۴ کرسی، جریان امتداد ۲ کرسی و ائتلاف دوله القانون یک کرسی کسب کردند.

در استان کربلا، جریان صدر ۴ کرسی، حزب اشراقة القانون ۲کرسی، ائتلاف دوله القانون ۲ کرسی، ائتلاف الفتح یک کرسی و افراد مستقل ۲ کرسی به‌دست آوردند.

در استان مثنی، ائتلاف دولة القانون ۳ کرسی، جریان صدر ۲ کرسی، ائتلاف نیروهای حکومت ملی یک کرسی، افراد مستقل یک کرسی کسب کردند.

در استان واسط، جریان صدر ۵ کرسی، ائتلاف دوله القانون ۲ کرسی، جریان حکمت ملی ۱ کرسی، جریان تشرین ۱ کرسی، تجمع اهالی واسط یک کرسی را به خود اختصاص دادند. ۲ نفر از جمله یک کُرد مستقل، برنده کرسی خاص کُردها شد.

بیشتر از ۳۰۰۰ حوزه انتخابی نتایج خود را هنوز ارسال نکرده‌اند

سخنگوی کمیسیون عالی انتخابات عراق شامگاه دوشنبه در یک نشست خبری تعداد رای دهندگان در انتخابات پارلمانی را ۹ میلیون و ۷۷۷ هزار و ۷۹ نفر از مجموع بیش از ۲۲ میلیون و ۱۱۶ هزار واجد شرایط، اعلام کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه به مدت سه روز هر نوع شکایت نسبت به نتایج انتخابات پذیرفته خواهد شد، تأکید کرد که ۲۵ مورد شکایت در انتخابات ویژه ثبت شده است.

سخنگوی کمیسیون عالی انتخابات عراق گفت: تاکنون بیشتر از ۳۰۰۰ حوزه انتخابی نتایج خود را هنوز ارسال نکرده‌اند.

رئیس کمیسیون انتخابات عراق تأکید کرد که هیچ‌گونه نقض امنیتی در فرآیند رای‌گیری مشاهده نشده است.

وی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ نفر از مخالفان فرآیند انتخاباتی دستگیر شده‌اند.

رئیس کمیسیون انتخابات عراق میزان مشارکت مردمی در انتخابات را بالای ۴۱ درصد اعلام کرد. | ایسنا

در پرونده ویژه بورسان بخوانید:

انتخابات عراق این دوره با دوره‌های قبل چه تفاوتی دارد؟

نتیجه انتخابات عراق چه تأثیری روی ایران دارد؟

سه سناریوی پیش روی ایران پس از انتخابات عراق

نقش ترکیه در آینده عراق چیست؟

انتخابات عراق چه تاثیری بر مذاکرات ایران و عربستان دارد؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر