آمریکا علیرغم آگاهی از موضوع هنوز اقدامی انجام نداده است

ادعای رویترز درباره معامله نفتی بزرگ ایران و ونزوئلا

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی به نقل از چند منبع آگاه از امضای یک قرارداد بزرگ سواپ نفتی بین ایران و ونزوئلا علیرغم تحریم‌های سنگین آمریکا علیه بخش نفت دو کشور خبر داده است. موضوعی که یک مقام آمریکایی مدعی شده است که ماه‌هاست زیر نظر آمریکاست.

بر اساس این قرارداد، ونزوئلا نفت سنگین خود را با میعانات گاز ایران تبادل پایاپای خواهد کرد و به این ترتیب می‌تواند از آن برای بهبود کیفیت نفت خام قیرمانند خود استفاده کند. گفته شده اولین محموله‌های مربوط به این قرارداد طی هفته جاری میلادی ارسال خواهند شد.

به گفته منابع آگاه، در حالی که این کشور آمریکای جنوبی به دنبال افزایش صادرات نفت خود در مقابل تحریم‌های آمریکا است، توافق اخیر بین شرکت نفت ونزوئلا PDVSA و شرکت ملی نفت ایران NIOC می‌تواند به آن کمک کند.

یکی از این منابع ادعا کرد که این قرارداد در مرحله اول برای مدت شش ماه برنامه‌ریزی شده است اما می‌تواند تمدید شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در ایمیلی در پاسخ به رویترز مدعی شده است این توافق می‌تواند نقض تحریم‌های آمریکا علیه هر دو کشور باشد و به دستورات دولت آمریکا جهت انجام اقدامات تنبیهی اشاره کرد.

منبعی مطلع از این موضوع در واشنگتن نیز گفت که آمریکا در چند ماه گذشته توافق بین ونزوئلا و ایران به عنوان نقض احتمالی تحریم‌ها زیر نظر مقامات دولت آمریکا قرار داشته است و آن‌ها می‌خواهند ببینند که از نظر عملی تا کجا پیش خواهد رفت.

یک سخنگوی خزانه‌داری آمریکا گفت که این وزارتخانه در مورد گزارشات مربوط به قراردادهای نفتی بین ونزوئلا و ایران «نگران» است، اما جزئیات آن را تأیید نکرد. این سخنگو افزود: « ما همچنان به اعمال تحریم‌های مربوط به ایران و ونزوئلا ادامه خواهیم داد. »

شرکت نفت ونزوئلا برای به حداقل رساندن پرداخت‌های نقدی خود سواپ نفت را افزایش داده است چرا که وزارت خزانه‌داری آمریکا در سال ۲۰۱۹ مانع استفاده این شرکت از دلار آمریکا شد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر