سهامداران غبشهر بخوانند | قیمت روغن خوراکی با حذف ۴۲۰۰ چقدر گران می‌شود؟

سهامداران غبشهر بخوانند | قیمت روغن خوراکی با حذف ۴۲۰۰ چقدر گران می‌شود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان: مجلس و دولت همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند. این بلاتکلیفی مختص به تصمیم‌گیری در خصوص ۴۲۰۰ نیست. آخرین شنیده‌ها نیز از این موضوع حکایت دارد که ممکن است ارز ترجیحی تنها برای گندم و دارو حفظ شود و برای سایر کالاها حذف شود. برای تامین روغن خام مورد نیاز کشور به حدود یک و نیم میلیارد دلار ارز نیاز است و از این بابت حذف ۴۲۰۰ می‌تواند اثر قابل‌توجهی داشته باشد. حذف ۴۲۰۰ طبیعتا می‌تواند بر سودآوری و سهام شرکت‌های غذایی نیز اثر داشته باشد و به این بهانه سهام غبشهر که در معاملات امروز با صف خرید همراه بود بررسی شده است.

حذف ارز ۴۲۰۰ در کوتاه‌مدت می‌تواند اثرات منفی بر زندگی دهک‌های پایین جامعه داشته باشد. به صورت کلی هزینه‌های ادامه وضعیت کنونی از حذف ۴۲۰۰ بیشتر است و بر این اساس راهی جز کنار گذاشتن ارز ترجیحی نیست. به هر حال حذف دلار جهانگیری با رشد قیمت کالاهای اساسی مانند روغن خوراکی همراه خواهد شد و اثرات منفی خود را بر زندگی مردم نشان خواهد داد.

قیمت روغن با حذف دلار ترجیحی چقدر خواهد شد؟

تقریبا تمامی روغن مصرفی شرکت‌های تولیدکننده روغن خوراکی از منابع وارداتی تامین می‌شود و نرخ ارز مبنای واردات از سال ۹۷ به بعد ۴۲۰۰ تومان باقی مانده است. قیمت روغن خوراکی از سال ۹۷ تاکنون تقریبا ۳ برابر شده است و با حذف دلار ۴۲۰۰ باید انتظار رشد بیشتر قیمت روغن را داشت. محاسبات نشان می‌دهد که با حذف دلار ترجیحی و واردات روغن خام به کشور با نرخ نیمایی احتمالا قیمت روغن به حدود ۴۵ هزار تومان می‌رسد . این موضوع اثر منفی خود را بر سفره مردم و رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده خواهد داشت.

اثر حذف ۴۲۰۰ بر سودآوری غبشهر

صنعتی بهشهر بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن خوراکی کشور است که ظرفیت تولید ۵۰۰ هزار تن روغن خوراکی از روغن خام را دارا است. تقریبا تمام روغن خام مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود و تلاش دولت‌ها در سال‌های قبل برای تشویق به افزایش کشت دانه‌های روغنی و استفاده از ظرفیت خالی روغن‌کشی داخلی ناکام مانده است. در این میان دلار ۴۲۰۰ تومانی و عدم امکان رقابت با روغن خام وارداتی نیز در نابودی زنجیره تولید موثر بوده است. پیش از دلار جهانگیری نیز نرخ ارز مبادله‌ای برای واردات روغن اختصاص می‌یافت که فاصله حدود ده درصدی با بازار آزاد داشت و در آن زمان نیز انگیزه برای واردات روغن را تقویت می‌کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که غبشهر می‌تواند با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ تومان سود به ازای هر سهم را محقق کند.

بررسی روند سهام صنعتی بهشهر

غبشهر از جمله سهامی است که در ماه‌های گذشته و حتی در سال‌های قبل نوسان شدید قیمت را تجربه کرده است. بهانه‌های نوسان شدید قیمت سهام این شرکت یا مشابه شرایط کنونی حذف دلار ۴۲۰۰ بوده است یا این‌که در برخی از مواقع اخبار از انتظار برای افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی این شرکت مطرح بوده است. شهریور گزارش توجیهی افزایش سرمایه حدود ۸۷۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها منتشر شد و حالا نیز انتظار برای حذف ارز ترجیحی واردات روغن خام در سال آینده پررنگ شده است. این موارد عاملی برای استقبال از سهام این شرکت شده است. با این حال باید در خصوص هیجان معاملاتی حاکم و بلاتکلیفی در تصمیمات دولت و مجلس هشدار داد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر