عیدی معلمان در سال ۱۴۰۱ اعلام شد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
رقم عیدی معلمان برای سال آینده مشخص شد. سازمان برنامه و بودجه اخبار مربوط به عیدی معلمان را اعلام کرد بر این اساس عیدی معلمان به صورت علی‌الحساب و کمتر از دو میلیون تومان تعیین شده است.

سناریوی عیدی و میزان پرداختی حقوق کارگران و معلمان به رسم‌ هرسال تکرار می‌شود.‌ چیزی به پایان سال ۱۴۰۰ نمانده و دوباره اخبار مربوط به دستمزد و عیدی، صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفته است.‌ ۲ پرسش اساسی در این‌باره قابل طرح خواهد بود؛ میزان عیدی پرداختی مناسب با میزان تورم است یا خیر؟ نکته دوم آنکه رویارویی دولت با کسری بودجه در سال ۱۴۰۱ ( آنطور که کارشناسان هشدار می‌دهند)، امکان تحقق وعده افزایش حقوق کارگران را می‌دهد؟
حالا اما خبر آمده است که میزان عیدی معلمان مشخص شده است.

ارزش سهام عدالت امروز ۱۸ دی ۱۴۰۰

طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه در بخشنامه بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، میزان عیدی معلمان برای سال آینده یک میلیون ۶۵۰ هزار تومانی تعیین شده است. البته این میزان علی‌الحساب است.

عیدی هر ساله معلمان در بهمن ماه همراه با حقوق واریز می‌شود و شامل دانشجو معلمان هم می‌شود. پارسال دانشجو معلمان یک میلیون و پانصد هزار تومان عیدی دریافت کردند.

قانون پرداخت عیدی کارگران

همچنین بر اساس قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب سال ۱۳۷۰، کلیه کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار، معادل ۶۰ روز آخرین مزد ‌به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارگران نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند؛ البته پرداخت عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه‌ها مشغول به کار بوده اند هم الزامی است و به موجب تبصره یک ماده واحده مذکور، مبلغ پرداختی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کردند باید به مآخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود.

عیدی امسال کارگران چقدر است؟

در واقع مبنای تعیین عیدی پایان سال همه کارگران و کارکنان مشمول قانون کار، حداقل دو و حداکثر سه برابر مصوبه دستمزد شورای عالی کار است و کارفرمایان باید دو ماه پایه حقوق را به عنوان حداقل عیدی و سه ماه پایه حقوق را به عنوان حداکثر عیدی و پاداش آخر سال به نیروهای کار خود بدهند.

با توجه به آنکه حداقل حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران به دو میلیون و ۶۵۵ هزار تومان افزایش پیدا کرد بنابر این کارگرانی که حقوق پایه آنها به این میزان است، با در نظر گرفتن مصوبه سال ۱۳۷۰ مجلس و با احتساب دو برابر حداقل دستمزد، ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان و با احتساب سه برابر حداقل دستمزد، ۷ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان عیدی می گیرند.

منبع: تحریریه-ایسنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر