خبر مهم درباره نرخ اجاره مسکن در سال جدید

خبر مهم درباره نرخ اجاره مسکن در سال جدید
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
معاون وزیر راه و شهرسازی به مستاجران وعده داد که نرخ‌های اجاره مسکن در سال جدید افزایش نخواهد یافت.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: آمارهایی که برخی از دستگاه‌ها در رابطه با بازار اجاره و مسکن ارائه می‌دهند با آمارهای واقعی مسکن متفاوت است. شوک پایانی ۱۴۰۰ به بازار مسکن

سال جدید نرخ‌های اجاره افزایش نخواهد یافت

محمود محمود زاده گفت: به دنبال بررسی‌های صورت گرفته در سال گذشته از وضعیت بازار اجاره و همچنین اقداماتی که در سال جدید انجام خواهیم داد از جمله طرح اجاره داری حرفه‌ای به طور قطع در تابستان سال جدید نرخ‌های اجاره افزایش نخواهد یافت. از سوی دیگر با اجرای طرح نهضت ملی مسکن به طور قطع بازار مسکن روند مثبتی را تجربه خواهد کرد.

به گفته معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تعدادی از واحدهای نهضت ملی مسکن در سال جدید به متقاضیان تحویل داده می‌شوند که این خود می‌تواند اثرات بسیار مثبتی در بازار مسکن برجای بگذارد، از سوی دیگر بررسی‌هایی که از طریق سامانه املاک و اسکان و همچنین دفتر اقتصاد مسکن انجام شده، قیمت‌ها در بسیاری از واحدهای مسکونی در نقاط مختلف تهران با آمارهایی که بانک مرکزی و یا مرکز آمار می‌دهد متفاوت است و این نرخ‌ها تنها برای تعدادی از مناطق شهر تهران است.

اجاره مسکن کنترل شد؟

با توجه به آنکه طبق آمار‌های ارائه شده قیمت اجاره بهای مسکن در سال گذشته و از ابتدای امسال کنترل شده بود، بنابراین این امر نشان دهنده آن است که قیمت‌ها کنترل شده و به طور قطع تعیین سقف اجاره برای این بازار توانسته است تاثیر بیش از ۸۰ درصدی را بگذارد.

اگر تعیین سقف اجاره در سال جدید هم ادامه یابد، با همکاری اتحادیه مشاوران املاک و همچنین شوراهای محله این طرح، می‌تواند بازار را به سمت ثبات هدایت کند.

وضعیت بازار مسکن بعد از تعطیلات چگونه است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد تمایل به فروش ملک در تهران به‌خصوص نیمه شمالی افزایش یافته و دو منطقه پرمعامله شهر تهران یعنی مناطق ۵ و ۴ هم از این قاعده مستثنا نیستند. سطح قیمتی در منطقه ۵ بین ۳۵ تا ۴۵ میلیون تومان در هر متر مربع می‌رسد و در منطقه ۴ از متری ۲۲ تومان شروع می‌شود و تا ۳۵ میلیون تومان متغیر است. البته این بازه قیمتی بیشتر مربوط به منطقه تهرانپارس شرقی است و نرخها در مناطقی مثل سوهانک، شمس آباد، پاسداران، شیان و لویزان که در منطقه ۴ قرار دارند به مراتب بیش از این رقم‌ها است.

تا دلتان بخواهد آپارتمان بزرگ از نوع لوکس و نیمه لوکس روی دست مالکان مانده است، مالکانی که حالا با وقوع رکود در بازار، استراتژی اقتصادی خود را تغییر داده‌اند.

دیگر بازده سرمایه حتی در نرخ سود بانکی هم جذاب‌تر از خواب سرمایه در بازار مسکن شده است به طور مثال اگر یک آپارتمان ۱۰ میلیارد تومانی به فروش برسد و همین مبلغ در بانک سپرده‌گذاری شود سود ماهیانه آن با نرخ ۱۸ درصد به حدود ۱۵۳ میلیون تومان می‌رسد. تازه این در شرایطی است که بانک‌ها نرخ مصوب را رعایت کنند؛ چرا که بعضی کارشناسان با استناد به احتمال کسری بودجه دولت انتظار سودهای بانکی بالای ۲۲ درصد را دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر