یک مدیر بورسی در راس بانک مرکزی

چرا بورسی‌ها به ریاست صالح‌آبادی خوشبین هستند؟

چرا بورسی‌ها به ریاست صالح‌آبادی خوشبین هستند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان: بعد از مدت‌ها گمانه‌زنی امروز تکلیف سکاندار بانک مرکزی مشخص شد و علی صالح‌آبادی به عنوان یکی از جوان‌ترین مدیران دولت سیزدهم فرمان سیاست‌های پولی-بانکی کشور را به دست گرفت. این موضوع که صالح‌آبادی در مسند ریاست بانک مرکزی تا چه حد در نیل به اهداف خود موفق خواهد بود مساله‌ای بااهمیت است که در گزارش‌های دیگر بورسان به آن پرداخته شده؛ اما این موضوع که ریاست صالح‌آبادی چه اثری بر بورس خواهد داشت و فعالان بازار سرمایه چه دیدگاهی نسبت به این اتفاق دارند موضوع جداگانه‌ای است که در این مطلب به آن پرداخته خواهد شد.

چرا بورسی‌ها در این انتصاب حق اظهارنظر دارند؟

هیچ مدیری در تاریخ سازمان بورس به اندازه علی صالح‌آبادی بر صندلی ریاست این سازمان تکیه نداده است. صالح آبادی از سال 1384 تا 1393 ریاست سازمان بورس را بر عهده داشت و در این مدت اتفاقات گسترده و عدیده‌ای در رابطه با بورس تهران صورت پذیرفت. دوران طولانی تصدی‌گری صالح‌آبادی در سازمان بورس و مجموعه اقدامات وی در این حوزه سبب می‌شود تا جامعه بورسی با وی آشنایی زیادی داشته باشد. صدا و سیما در رابطه با دوران ریاست علی‌آبادی در بورس می‌نویسد:

"وی نخستین رئیس سازمان بورس و بنیانگذار این سازمان بود.

صالح آبادی در سال ۱۳۸۵، حدودا یکسال بعـد از تصدی سمت دبیرکلی سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران و براساس قانون بازار اوراق بهادار که در سال ۸۴ تصویب شده بود، سازمان بورس و اوراق بهادار را به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه تأسیس کرد و خود، با تصویب شورای عالی بورس به مدت حدود ۹ سال مسئولیت این سازمان مهم را برعهده داشت. از این منظر دوران مدیریت وی را می‌توان طولانی‌ترین دوران مدیریت در بین روسـای سازمان بورس کشور دانست.

از مهم‌ترین اقدامات صالح آبادی در دوران طولانی تصدی ریاست سازمان بورس، تأسیس بورس‌های چهارگانه شامل بورس اوراق بهادار تهران، بورس کالای ایران، فرابورس ایران و بورس انرژی و همچنین تأسیس شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، به عنوان ۵ رکن اجرایی بازار سرمایه بود تا بدین ترتیب، نهاد ناظر بازار سرمایه از ارکان اجرایی این بازار منفک شود. در زمان صالح‌آبادی، همچنین کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و کانون نهاد‌های مالی ایران تأسیس شد.

ایجاد کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در بدو تأسیس سازمان بورس که نقش بسیار مؤثری در توسعه ابزار‌ها و نهاد‌های مالی جدید منطبق بر مبانی شرعـی ایفا نمود، راه‌اندازی بیش از ۱۰ نوع نهاد مالی جدید از جمله شرکت‌های تأمین سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سبدگردان، شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری، معرفی و عملیاتی کردن انواع ابزار‌های جدید مالی شامل انواع صکوک (صکوک اجاره، مرابحه، استصناع، منفعت)، اسناد خزانه اسلامی، اوراق اختیار فروش تبعی، قرارداد‌های آتی سهام و آتی کالا و...، از مهمترین اقدامات رئیس کل جدید بانک مرکزی در دوران تصدی مسئولیت ارشد بازار سرمایـه کشور بود.

صالح آبادی همچنین در حوزه فناوری اطلاعات نیز اقدامات بنیادین بسیاری در بازار سرمایه انجام داد. راه‌اندازی سامانه جامـع ناشران بازار سرمایه موسوم به سامانه کدال به منظور ارتقاء سرعت و شفافیت انتشار اطلاعات در بازار سرمایه و جلوگیری از رانت اطلاعاتی در بازار، سامانه هوشمند نظارت بر معاملات بازار سرمایه، ارتقاء سامانه معاملات بازار سهام و راه اندازی معاملات آنلاین از مهمترین اقدامات صالح آبادی در توسعه فناوری اطلاعات در بازار سرمایه بوده که در افزایش ضریب نفود این بازار در کشور نقش بسیار زیادی ایفا کرده، به نحوی که در حال حاضر بخش عمده معاملات در بورس به صورت آنلاین انجام می‌شود.

دوره مدیریت صالح آبادی در بازار سرمایه، همچنین مصادف بود با اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی. وی که خود، عضو شورای عالی اصل ۴۴ قانون اساسی هم بود، با تسهیل فرآیند پذیرش شرکت‌های مشمول واگذاری در بورس، نقش مهمی در اجرای این قانون ایفا کرد. بسیاری از شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه مانند مخابرات ایران، ملی مس، فولاد مبارکه، هلدینگ خلیج فارس، مپنا، بانک‌های ملت، صادرات و تجارت و بسیاری از شرکت‌های دیگر، در دوره مدیریت صالح آبادی در بازار سرمایه عرضه شدند. همین موضوع باعث شد ارزش بازار سرمایه و حجم و ارزش معاملات این بازار و تعداد سهامداران طی این دوره، به نحو چشمگیری افزایش یابـد.

تکمیل قوانین و مقررات مورد نیاز برای توسعه بازار سرمایه از جمله قانون توسعه ابزار‌ها و نهاد‌های مالی جدید مصوب سال ۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی و سایر مقررات موردنیاز به منظور توسعـه و عملیاتی کردن ابزار‌ها و نهاد‌های مالی جدید در بازار سرمایه، از دیگر اقدامات اساسی صالح آبادی در یک دهه مدیریت در بازار سرمایه بوده است."

موافقان و مخالفین صالح‌آبادی چه می‌گویند؟

همزمان با خبر انتشار خبر انتصاب صالح‌آبادی با ریاست بانک مرکزی، رسانه‌های مرتبط با بازار سرمایه در حجم قابل‌توجهی به پوشش این خبر پرداختند و البته در قریب به یقین موارد این اخبار لحنی مثبت داشت. یکی از مهم‌ترین دلایل این استقبال آن است که هیچ شخص دیگری در صدر بانک مرکزی تا به این اندازه با بورس و بازار سرمایه ارتباط تنگاتنگ نداشته است و این موضوع احتمالا بر درک جدیدی از پتانسیل‌های بورس برای اقتصاد کشور اثرگذار خواهد بود.

همچنین از جمله اهدافی که برای ریاست جدید بانک مرکزی در نظر گرفته شده هدایت اعتبارها به سمت تولید است. مساله‌ای که می‌تواند نقش بورس را در دوران زمامداری صالح‌آبادی پررنگ‌تر از همیشه کند.

به بیان دیگر، اهداف در نظر گرفته شده برای بانک مرکزی به ریاست صالح‌آبادی، آشنایی وی با امکانات، ظرفیت‌ها و اهمیت بازار سرمایه، ذهنیت توسعه‌گرا و ارتباطات موثر و گسترده وی همگی سبب می‌شود تا اهالی بازار سرمایه در نگاه اول به این انتصاب خوشبین باشند.

در همین حال برخی منتقدین اشاره می‌کنند که تمرکز سازمان بورس بر شاخص‌ها و بازدهی بازار سهام از جمله نقاط ضعف عملکرد کارنامه وی است. این دسته به محدودیت‌های دامنه نوسان که در زمان ریاست علی‌آبادی چندین بار با قدرت تمام مورد استفاده قرار گرفت اشاره می‌کنند و معتقدند که سازمان بورس در آن دوره به جای تمرکز بر فعالیت‌های نظارتی، کارنامه خود را به بازدهی بازار سهام گره زد؛ مساله‌ای که در زمره مسئولیت‌ها و امتیازات این سازمان نباید قرار داد. اگر چه صالح‌آبادی مساله اهمیت شاخص برای سازمان بورس در آن دوران رد می‌کند، با این حال شائبه‌های مربوط به شاخص‌سازی و فشار بر حقوقی‌ها برای تغییر روند بازار در آن دوران اوج گرفت.

همچنین نکاتی چند وجود دارد که ممکن است شرایط را کاملا مطابق با انتظارات بورسی‌ها پیش نبرد. در وهله اول همان‌گونه که می‌دانیم در ایران بانک مرکزی از استقلال کافی برخوردار نیست و در بسیاری موارد این نهاد مجبور به تن دادن به خواسته دولت است. ثانیا آن که اهداف کلان اقتصادی ممکن است خواسته‌ها و نقاط تمرکز بورسی‌ها را گه‌گاه به حاشیه براند و یا خلاف جریان مطلوب در کوتاه‌مدت ارزیابی کند.

واکنش‌ رسانه‌های بورسی به خبر انتصاب صالح‌آبادی

سنا، پایگاه خبری بازار سرمایه ایران در واکنش به خبر ریاست علی صالح‌آبادی در بانک مرکزی مطلبی با عنوان «امید به همگرایی دو بال اقتصاد ایران» وی را فردی نهادساز و توسعه‌گرا معرفی کرده و بر امید به هماهنگی بیشتر دو بازار سرمایه و پول تاکید کرده است.

Loading...
گزارش «سنا» در رابطه با خبر انتصاب صالح‌آبادی به ریاست بانک مرکزی

همایون دارابی، فعال و کارشناس بازار سرمایه در همین رابطه نوشت:

قطعا انتخاب دکتر صالح آبادی فرصتی مهم برای بازار سرمایه است؛ این اولین بار است که یک مدیر بازار سرمایه در راس سیاست‌گذار پولی قرار می‌گیرد و این امر می تواند قدرت بیشتری به بازار سرمایه و همسان‌سازی فرصت‌ها و امتیازات در دو بازار بدهد. یک شورای عالی بورس یکدست و هماهنگ هم به وجود می‌آید که تصمیمات سخت را راحت‌تر می کند.

Loading...
پست تلگرامی همایون دارابی در رابطه با ریاست صالح‌آبادی بر بانک مرکزی

کانال تلگرامی بتاسهم نیز در این باره نوشت:

انتخاب صالح آبادی به سمت ریس کل بانک مرکزی میتواند تعامل بین دو بازار بانکی و سرمایه را افزایش داده و شرایط هر دو بازار را بهبود بخشد . انتظار بازار سرمایه از ایشان که سال ها در بازار سرمایه فعال بودند قطعا بیشتر و بالاتر خواهد بود.

Loading...
پست تلگرامی کانال بتاسهم در رابطه با انتصاب صالح‌آبادی به ریاست بانک مرکزی


در پرونده ویژه بورسان بخوانید:

هرآنچه درباره رئیس کل جدید بانک مرکزی باید بدانید

علی صالح آبادی چگونه در ۲۷ سالگی رئیس کل سازمان بورس شد؟

صالح‌آبادی کیست و چه برنامه‌هایی دارد؟

دیدگاه اقتصادی صالح‌آبادی چقدر با تیم رئیسی هماهنگ است؟

میراث اقتصادی بانک مرکزی برای رئیس جدید

۲۰ رئیس کل بانک مرکزی قبل و بعد از انقلاب

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر