مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی: تغییرات قیمت داروها را بیمه‌ها می‌پردازند

گام پایانی ساماندهی ارز دارو؟

گام پایانی ساماندهی ارز دارو؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از تدوین طرح جدید برای جبران افزایش قیمت دارو پس از اصلاح نظام ارزی خبر داد. در حالی‌که ارز سایر کالاهای اساسی تعیین تکلیف شده است انتظار برای ساماندهی ارز دارو وجود داشت. رییس جمهور نیز در هفته‌های گذشته در مصاحبه تلویزیونی اشاره کرده بود تا زمانی که مطمئن نشویم بیمه‌ها آماده تامین جبران هزینه افزایش قیمت دارو هستند ارز ترجیحی دارو باقی خواهد ماند. حالا با صحبت‌های اخیر رییس سازمان غذا و دارو در شرایط کنونی مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی به نظر می‌رسد بیمه‌ها در حالت آماده‌باش برای ساماندهی ارز دارو هستند.

میرهاشم موسوی اظهار کرد: در واقع اصلاح روش پرداخت مابه‌التفاوت یارانه ارزی دارو، اتفاق خواهد افتاد و قرار است مردم چیزی را از جیب برای این افزایش پرداخت نکنند. دو روش را برای این منظور پیش بینی کردند که هر کدام عملیاتی شود، زیرساخت‌هایش در تامین اجتماعی آماده است.

وی افزود: جلسات متعددی از ابتدای طرح با سازمان غذاو دارو، وزارت بهداشت و بیمه‌ها و همچنین چندین جلسه با معاون اول رئیس جمهور برگزار شده است. زمینه‌های فنی که باید لیست داروها به سازمان‌های بیمه‌گر ارائه و بارگذاری شود، فراهم است. در چند روز گذشته نیز جلساتی در این زمینه برگزار شده و با ارسال این لیست، این اقدام در تامین اجتماعی هم محقق خواهد افتاد.

کاهش پرداخت از جیب مردم

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به نسخه نویسی الکترونیک طی دو سال اخیر که اجرای این طرح‌های تحولی را آسانتر خواهد کرد گفت: مسیرهایی را دارند پیش‌بینی می‌کنند که فکر می‌کنم با وجود بسترهای فنی که مهیاست مشکل خاصی نداشته باشیم. تمهیدات لازم در وزارت بهداشت دیده می‌شود و ما به عنوان سازمان بیمه‌گر هم بستر فنی این قضیه را آماده و در دست داریم و هم از ابتدا در هر طرحی که منجر به کاهش پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت شده همراهی کرده و آمادگی ۱۰۰ درصدی داشته‌ایم. در این زمینه نیز مشکلی وجود نخواهد داشت.

موسوی ادامه داد: بارمالی برآورد شده برای اجرای کل این طرح حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان است که حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان مربوط به دارو و مابقی مربوط به تجهیزات است. البته چون قرار است طی چند مرحله اتفاق بیفتد، باید جزئیات مشخص شود که در فاز اول قرار است چه تعداد از داروها مشمول شوند و بار مالی فاز اول چقدر خواهد بود.

جزئیات مرحله اول طرح ساماندهی ارزی دارو

وی با بیان اینکه مرحله اول طرح ساماندهی ارزی دارو، برای داروهای تولید داخل اجرا می‌شود اظهار کرد: در بحث تامین مالی آمادگی از سمت ما وجود دارد و در بیمه سلامت هم مشکل خاصی وجود ندارد. برای شرکت‌ها و کارخانه‌های تولید دارو نیز جهت افزایش سرمایه در گردش تمهیداتی در کارگروه‌ها انجام شده است که با تامین منابع، مشکلی پیرامون افزایش مواد اولیه و غیره نداشته باشند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با تاکید براینکه مهمترین قسمت این طرح، این است که مابه‌التفاوت ناشی از اصلاح قیمت‌ها از جیب مردم پرداخت نشود، گفت: این تراکنش مالی مابه‌التفاوت‌ها را از طریق ساز مان‌های بیمه‌گر و یا روش‌های الکترونیک دیگر که ممکن است در بستر هدفمندی یارانه‌ها اتفاق بیفتد دنبال خواهند کرد. به هر صورت پیش‌بینی خوبی انجام شده که مردم دارویشان را با قیمت قبلی دریافت کنند و مابه‌التفاوت از طریق بیمه‌ها و بستر هدفمندی یارانه‌ها به شکل مستقیم به داروخانه پرداخت شود.

۴۷ قلم داروی بیماران خاص را تحت پوشش بردیم

موسوی همچنین اعلام کرد که بخشی از داروهای OTC یا بدون نسخه که در سنوات گذشته مصرف عمومی داشته اند نیز قرار است وارد این طرح شوند. بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد هزینه شده است و بیمه‌ها پوشش این داروها را نیز با پرداختی که از منابع عمومی دولت برای این داروها اتفاق می‌افتد، پذیرفتند.

وی اضافه کرد: در کنار این طرح، رویکرد خوبی نیز آغاز شده و ما در شورای عالی بیمه روی توسعه تعهدات بیمه‌ای کار می‌کنیم. اخیرا ۴۷ قلم داروی بیماران خاص را تحت پوشش بردیم. برخی خدمات بیماران اوتیسم نیز تحت پوشش رفت. همه آنها به مراکز دولتی برای کاردرمانی و غیره دسترسی ندارند و این خدمات در مراکز غیردولتی تحت پوشش قرار گرفت. برخی خدمات بیماران پروانه‌ای نیز تحت پوشش قرار گرفته است. رویکرد توسعه خدمات جزو اولویت‌های تامین اجتماعی است و این دولت هم به خوبی پشتیبانی می‌کند.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر