خبرنامه اقتصاد ایران - دوشنبه 20 دی‌ماه 1400

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

جهش قیمت از سر بی‌پولی، اصلاح محسوب نمی‌شود

حالا که خوشبینی‌هایی نسبت به موفقیت مذاکرات وین به گوش می‌رسد، این احتمال پررنگ‌تر می‌شود که دست دولت جهت صادرات نفت بازتر خواهد شد و با بهبود نسبی اوضاع اقتصادی، موقعیت خوبی برای انجام اصلاحات پدید خواهد آمد. اما سوال این است که اگر اراده‌ای واقعی برای اصلاحات اقتصادی وجود داشته باشد، چگونه و با چه نگاهی باید به سمت آن حرکت کرد؟ اعتراضات اخیر قزاقستان که جرقه‌ آن افزایش قیمت سوخت بود، برای ما یادآور تجربه تلخ آبان 1398 بود. تجربه‌ای که بار دیگر نشان داد جهش قیمت از سر بی‌پولی دولت، اصلاح محسوب نمی‌شود و اصلاح عدم‌تعادل‌های اقتصادی راه‌حل یک خطی ندارند و بسته به هر کالایی (برق، گازوئیل، بنزین، گاز و...) نیازمند راهبردهای متفاوتی هستیم.

گمانه‌زنی‌ها از چرایی سفرهای فشرده آقای وزیر امور خارجه

وزیر امور خارجه کشورمان که امروز به عمان سفر کرده بود، در حال حاضر مسقط را به مقصد دوحه قطر ترک کرده است. آخر هفته هم امیرعبداللهیان سفری به چین خواهد داشت، آنهم درست زمانی که وزرای امور خارجه سه کشور عربی حاشیه خلیج فارس نیز در پکن به سر می‌برند. با این حال کوروش احمدی، دیپلمات اسبق ایران در سازمان ملل متحد در دفتر نیویورک و ژنو بر این باور است که این سفرها نمی‌تواند ربطی به میانجی‌گری بین ایران و آمریکا یا حتی مذاکرات وین داشته باشد . چراکه ایران و آمریکا در وین از کانال‌‎های متعددی ارتباط دارند و همین موضوع نیاز به یک کشور میانجی عربی را رفع می‌کند. با این حال به اعتقاد او، این دیدارها می‌تواند به طور غیرمستقیم با مذاکرات وین در ارتباط باشد.

چرا حذف ارز 4200 نیاز به گفتگوی عمومی دارد؟

محاسبات نشان می‌دهد در صورتی که ارز 4200 حذف شود به صورت مستقیم 6.9 درصد به تورم اضافه خواهد شد (با توجه به وزن کالاهای اساسی در شاخص تورم)؛ اما به دلیل یکسان شدن نرخ خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی، عملا 7.6 درصد نیز از تورم کاسته خواهد شد. از طرفی همین محاسبات نشان می‌دهد ادامه سیاست‌های فعلی در صورتی که ارز کافی در اختیار بانک مرکزی نباشد، باعث می‌شود 26.7 درصد به تورم افزوده شود. اما مساله اساسی نحوه جبران افزایش قیمت کالاهای اساسی است که همچنان محل اختلاف میان مجلس و دولت است. به نظر می‌رسد گفتگوی عمومی حول نتایج خواسته و ناخواسته حذف این سیاست ساده‌ترین و البته لازم‌ترین راه‌حل کاهش اثرات حذف گناه 4200 است.

هدیه دلاری برجام برای رییسی

دلار امروز معاملات را در ادامه روزهای قبل نزولی آغاز کرده بود و اما نرخ ارز با نزدیک شدن به ۲۷ هزار تومان از ادامه مسیر بازماند و تا ساعت ۱۶ از ۲۸ هزار تومان نیز عبور کرد. انتظار نوسان چشم‌گیر دلار طی این روزها وجود دارد و اما ادامه حرکت دلار برای عبور از کف ۲۷ هزار تومانی با اما و اگر روبه‌رو شده است. همچنان انتظار برای اخبار خوب از وین وجود دارد و اخبار از احیای برجام شاید بتواند فضا را برای ادامه سقوط دلار مهیا سازد. با سقوط دلار به کانال ۲۶ هزار تومان، نرخ این ارز به روزهای نخست آغاز کار دولت رئیسی در میانه تابستان بازمی‌گردد.

گوشه سبز بازار سهام

این روزها به دنبال خبرهای خوبی که از مذاکرات وین به گوش می‌رسد سهامداران توجه بیشتری به سهام خودرویی نشان می‌دهند. این تمرکز بیش از هر چیز از خاطره سودهای شیرین نمادهای این گروه بعد از برجام ۹۴ نشات می‌گیرد. بعد از توافق هسته‌ای حضور شرکت‌های رنو و پژو در ایران توانست بازار خودروی کشور را برای مدتی متحول کند. همچنین ایران‌خودرو و سایپا نه تنها محصولات باکیفیت‌تری تولید کردند، بلکه در روند سودآوری نیز موفق‌تر بودند. آیا برجام ۱۴۰۰ هم می‌تواند ورق خودروسازان را برگرداند؟

اخباری که نباید از دست داد:

دردسر ایرانی‌ها برای خرید ملک در ترکیه حقیقت دارد؟

رئیس سابق صدا و سیما مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس شد

در سال جدید اتریوم بخریم یا بیت کوین؟

سکته مسکن و خودرو در راه است؟

خبر خوب برای خرید اوراق وام مسکن

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر