بازارها با چه قیمت دلاری ارزش‌گذاری شده‌اند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 7 پسندیدن

بورسان - آرمان علایی: چند روزیست اعلام قیمت دلار در بازار آزاد ممنوع شده است و دولت تنها نرخ دلار سنا و نیما را به رسمیت می‌شناسد. اما به نظر می‌رسد که چنین چیزی نمی‌تواند بر بازارها اثری داشته باشد و قیمت‌ها را کاهش دهد. به طوری که بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بازار سکه و طلا نرخ ارز معادل به حداقل ۳۵ هزار تومان رسیده و در برخی از موارد مانند سکه گرمی این عدد تا حدود ۵۷ هزار تومان هم افزایش یافته است. به نظر می‌رسد برخی از سکه‌ها مانند سکه گرمی که به بیش از ۳ میلیون تومان رسیده است دارای حباب قیمتی بالایی است.

قیمت دلار در بازار سکه

دو متغیر بر قیمت طلا و سکه در بازار ایران اثرگذار است. متغیر اول قیمت جهانی طلا است و دومین متغیر که در بازار ما به علت تلاطمات بالا اثرگذاری مهم‌تر و بیشتری دارد نرخ ارز است. هر سکه طلا که وزنی معادل ۸.۱۳۳ گرم دارد در معاملات امروز به قیمت ۱۵ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان رسیده است. با توجه به عیار ۲۲.۶ و همچنین قیمت ۱۸۷۵ دلاری هر اونس طلا در بازار جهانی، اگر قیمت دلار مدنظر بانک مرکزی یعنی دلار سنا با نرخ ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومانی را در بازار سکه حاکم شود، ارزش سکه بدون در نظر گرفتن مالیات باید چیزی حدود ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باشد. اما در حال حاضر قیمت سکه تمام بهار آزادی در بازار آزاد و بورس کالا به بیش از ۱۵.۵ میلیون تومانی رسیده است. چنین چیزی نشان می‌دهد که سکه تمام بهار آزادی در بازار آزاد با نرخ دلاری بالاتر از ۳۵ هزار تومان در حال معامله است.

Loading...

اگر به سراغ قطع‌های کوچک‌تر سکه بهار آزادی برویم اوضاع از این هم بدتر می‌شود. قیمت نیم‌ سکه به بیش از ۸.۵ میلیون تومان رسیده است است. یعنی دو نیم سکه که روی هم وزن و ارزش ذاتی برابر با تمام سکه دارد به بیش از ۱۷ میلیون تومان رسیده است. چنین چیزی حاکی از ارزش‌گذاری نیم سکه با دلار نزدیک به ۳۹ هزار تومانی است. ربع سکه که به ۵.۵ میلیون تومان رسیده است در حال ارزش‌گذاری با دلار ۵۰ هزار تومانی است و رکورد بیشترین نرخ ارز هم در اختیار سکه گرمی است که با دلار نزدیک به ۵۷ هزار تومانی ارزش‌گذاری می‌شود.

در سکه‌های پارسیان اوضاع مقداری بهتر است. قیمت دلار در این سکه‌ها که از طلای ۱۸ عیار ساخته شده‌اند هم بر اساس وزن آن‌ها تغییر می‌کند. به عنوان مثال سکه یک گرمی پارسیان که جزو بزرگ‌ترین قطعات این نوع سکه‌ها محسوب می‌شود، بدون در نظر گرفتن ۹ درصد مالیات به بیش از ۱.۶ میلیون تومان رسیده که حاکی از ارزش‌گذاری این نوع سکه بر مبنای دلار ۳۵.۵ هزار تومانی است. سکه ۵۰۰ سوتی یا همان نیم گرمی هم بر اساس دلار ۳۵.۶ هزار تومانی معامله می‌شود و سکه ۱۰۰ سوتی که جزو کوچک‌ترین قطعات این نوع سکه است با رسیدن به قیمت ۱۸۳ هزار تومانی حاکی از ارزش‌گذاری با نرخ دلار بالاتر از ۴۰ هزار تومانی است.

قیمت دلار در بقیه بازارها چقدر است؟

اما این نرخ ارزهای عجیب تنها محدود به بازار سکه نیست. طبق آخرین گزارش بانک مرکزی قیمت مسکن در اردیبهشت ماه به بیش از ۳۶ میلیون تومان بر متر مربع افزایش یافته است. با توجه به متوسط قیمت دلاری مسکن در ۵ سال گذشته که ۱۰۵۰ دلار بوده است، می‌توان گفت که قیمت دلار در بازار مسکن هم به حدود ۳۵ هزار تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می دهد هرگاه قیمت دلاری مسکن به بیش از این میانگین رسیده، شیب رشد قیمت ریالی مسکن کاهش یافته و قیمت دلار به عنوان مخرج کسر با رشد سریع‌تر همراه شده تا جایی که قیمت دلاری مسکن به همین سطوح برگردد. هر وقت هم که قیمت دلاری مسکن به سطوح پایین‌تر از این میانگین رسیده است، معمولا قیمت دلار فروکش کرده است و قیمت ریالی مسکن هم در روند افزایشی قرار گرفته تا ارزش دلاری هر متر مربع مسکن در تهران دوباره به میانگین ۱۰۵۰ دلاری برسد.

Loading...

همچنین قیمت آیفون ۱۳ پرومکس با ۶ گیگابایت رم و ۲۵۶ گیگابایت حافظه داخلی به ۵۵ میلیون تومان رسیده است. با توجه به قیمت ۱۲۰۰ دلاری این گوشی موبایل و ۱۵ درصد عوارض و گمرک با نرخ دلار نیمایی، ارزش ذاتی این گوشی موبایل باید چیزی حدود ۴۳ تا ۴۴ میلیون تومان باشد و قیمت ۵۵ میلیون تومانی این گوشی حاکی از نرخ ۴۲ هزار تومانی دلار در این بازار است. در نهایت هم پایین‌ترین نرخ ارز را می‌توان در بازار رمزارزها پیدا کرد که قیمت تتر در آن به نزدیکی ۳۳ هزار تومان رسیده است.

Loading...
مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر