آماری عجیب از واردات چای به ایران

آماری عجیب از واردات چای به ایران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
براساس داده‌های گمرک، ایران نه تنها از هند چای وارد می‌کند، بلکه این کشور در بین پنج کشور نخست مقصد صادرات چای ایرانی هم قرار دارد. در این بین دو کشور عراق و افغانستان نیز دو کشوری هستند که ایران از آنها چای وارد می‌کند.

سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک در خصوص صادرات چای ایرانی اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰، انواع چای ایرانی به وزن ۲۷ هزار و ۲۷۲ تن و به ارزش ۲۷میلیون و ۹۹۸ هزار و ۹۳۷ تن به ۲۵ کشور دنیا صادر شد که با رشد ۶۸ و ۷۷ درصدی در وزن و ارزش همراه بوده است.

او افزود: امارات با خرید هشت هزار و ۳۰۴تن چای به ارزش هشت میلیون و ۷۷۴ هزار و ۹۴ دلار، ترکیه با دو هزار و ۹۰۴ تن و به ارزش سه میلیون و ۵۳۷ هزار و ۲۰ دلار، روسیه با دو هزار و ۵۹۸ تن و به ارزش سه میلیون و ۹۲ هزار و ۴۲۸ دلار، هند با دو هزار و ۵۳۸ تن و به ارزش دو میلیون و ۳۷۱ هزار و ۹۱۶ دلار و عراق با خرید دو هزار و ۱۹۵ تن به ارزش یک میلیون و ۹۹۸ هزار و ۷۰ دلار، پنج مقصد اول صادرات انواع چای ایرانی بودند.

سخنگوی گمرک در ادامه گفت: ترکمنستان با خرید هزار و ۳۶۰ تن به ارزش یک میلیون و ۷۸۲هزار و ۸۵۱ دلار، ازبکستان با هزار و ۸۷۲ تن به ارزش یک میلیون و ۷۰۶ هزار و ۷۹۰ دلار، تاجیکستان با هزار و ۶۰۱تن و به ارزش یک میلیون و ۶۸۹ هزار و ۳۵۳ دلار، کنیا با هزار و ۱۹ تن و به ارزش ۹۳۵ هزار و ۸۸۰ دلار، قزاقستان با ۶۴۷ تن و به ارزش ۵۹۹ هزار و ۲۱۱ دلار و افغانستان با ۴۹۶ تن و به ارزش ۴۹۶ هزار و ۴۳۱ دلار در رتبه‌های ۶ تا یازده مقاصد صادراتی چای ایرانی قرار دارند.

خریداران چای ایران کدام کشورها هستند؟

لطیفی در خصوص سایر خریداران چای ایرانی گفت: آلمان، اوکراین، لبنان، گرجستان، انگلستان، چین، هلند، کویت، فنلاند، سوئیس، کانادا، بلژیک، آذربایجان و استرالیا از دیگر کشورهای خریدار چای ایرانی در سال ۱۴۰۰ بودند.

سخنگوی گمرک در خصوص واردات انواع چای در سال ۱۴۰۰ گفت: ۷۵ هزار و ۳۷۹ تن انواع چای به ارزش ۳۸۶ میلیون و ۱۶۰ هزار و ۷۶۷ دلار از ۱۰ کشور در سال ۱۴۰۰ وارد شده است که هند با ۳۴ هزار و ۲۸۵ تن چای به ارزش ۱۶۸ میلیون دلار در صدر قرار دارد.

او افزود: سری لانکا با فروش ۱۸ هزار و ۳۲۶ تن چای، به ارزش ۱۰۷ میلیون دلار، امارات با ۱۴ هزار و ۳۶۸ تن به ارزش ۷۱ میلیون و ۵۷۲ هزار دلار، ترکیه با چهار هزار و ۵۹۳ تن به ارزش ۲۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار و کنیا با هزار و ۴۷۱ تن به ارزش پنج میلیون و ۸۰۰ هزار دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

لطیفی در پایان گفت: عراق، ویتنام، آلمان، چین و افغانستان هم در سال ۱۴۰۰ مبادرت به فروش چای به ایران کردند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر