سقوط سهمگین نزدک آمریکا در آوریل

سقوط سهمگین نزدک آمریکا در آوریل
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: شاخص بازار سهام آمریکا، نزدک روز جمعه افت سنگین بیش از ۴ درصدی را به ثبت رساند. امروز آخرین روز ماه آوریل ۲۰۲۲ است و نزدک در یک ماه گذشته افت نزدیک به ۱۶ درصدی را به ثبت رسانده که برخی از رسانه‌های خارجی این افت را بیشترین مقدار از سال ۲۰۰۸ مطرح می‌کنند. روز گذشته سهام غول تکنولوژی دنیا ریزش سنگینی را به ثبت رساندند و در این میان آمازون با سقوط ۱۴ درصد معاملات را به پایان رساند. وضعیت بازار سهام آمریکا برای کارشناسان بعضا سیگنال هشدار را به صدا درآورده است و احتمال افت بیشتر شاخص بازار سهام آمریکا دور از انتظار به نظر نمی‌رسد. شاید دلیل اصلی ریزش سنگین سهام در بازار آمریکا را باید در تصمیم هفته آتی فدرال رزرو در خصوص سیاست‌های پولی جستجو کرد.

پس از اخباری که از چند هفته گذشته منتشر شده است انتظار برای افزایش دو واحدی (نیم درصدی) نرخ بهره آمریکا توسط فدرال رزرو وجود دارد. اقدام ضربتی بانک مرکزی آمریکا برای ممانعت از افزایش بیشتر نرخ تورم است. در حالی‌که نرخ تورم به بیش از ۸ درصد رسیده است کارشناسان عنوان می‌کنند که حتی شاید افزایش سنگین نرخ بهره توسط فد نیز نتواند از شدت رشد نرخ تورم بکاهد.

روز گذشته همراه با سقوط آزاد سهام آمازون، اپل نیز افت نزدیک به ۴ درصدی را به ثبت رساند. از اخبار جالب توجه این روزهای بازار سهام آمریکا فروش حدود ۸.۵ میلیارد دلار سهام تسلا توسط ایلان ماسک، مدیرعامل جاه‌طلب این شرکت است. ماسک همچنان در صدر اخبار قرار دارد و پس از حرف و حدیث پیرامون خرید کامل توییتر از سهامداران آن حالا همه منتظر هستند تا نمایش جدیدی را از وی ببینند. میل سیری‌ناپذیر ماسک برای حضور در کانون توجه عموم مردم را از همان سال گذشته و بازی توییتری با قیمت رمزارزها مانند بیت‌کوین یا دوج‌کوین قابل مشاهده بود.

نکته جالب توجه این‌که تسلا به عنوان یکی از سهام که ماه‌ها از نگاه کارشناسان با حباب قیمتی مواجه است معرفی می‌شد و همچنان در سطوح بالای قیمتی خود به سر می‌برد.

معاملات هفته آینده بازار سهام آمریکا زیر سایه اعلام نتیجه نشست فدرال رزرو در چهارشنبه هفته جاری (احتمالا ۱۰ شب به وقت ایران) خواهد بود. سایر بازارها کالایی نیز قطعا به تصمیم فد واکنش نشان می‌دهند. همان‌طور که اشاره شد بازارها انتظار رشد دو واحدی (نیم درصدی) نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا را دارند و رشد شاخص دلار آمریکا تا ۱۰۳ واحد را می‌توان اثر مستقیم این موضوع عنوان کرد. همچنین نرخ بهره اوراق قرضه ده ساله آمریکا به ۳ درصد نزدیک شده است و انقباض بیشتر بدون کاهش نرخ تورم می‌تواند حتی افزایش بیشتر نرخ اوراق را نیز در پی داشته باشد که خود می‌تواند سیگنال منفی برای بازار سهام آمریکا محسوب شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر