صالح‌آبادی بلوکه شدن بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی انگلیس به ایران را رد کرد

خبر جدید رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز

خبر جدید رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
رئیس کل بانک مرکزی: مطالبات ما از کشور انگلیس وصول شده و حتی از آن پول استفاده نیز شده است.

علی صالح‌ آبادی، رئیس کل بانک مرکزی درباره برخی ادعاها درباره بدهی انگلیس به ایران، سرنوشت مذاکرات هسته‌ای و تاثیر توافق یا عدم توافق با طرف‌های ۴+۱ بر بازار ارز ایران به بیان توضیحاتی پرداخت.

بدهی انگلیس به ایران در عمان بلوکه نشده است

در حالی که یک نماینده مجلس اخیرا مدعی شده بود که بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران که اخیرا آزاد شده بود هنوز به کشور نرسیده است، ایسنا به نقل از صالح‌ آبادی نوشت: مطالبات ما از کشور انگلیس وصول شده است و حتی از آن پول استفاده نیز شده است. راجع به سایر وجوه مسدودی نیز به مرور زمان اطلاع‌رسانی کرده و خواهیم کرد، باید در مجموع گفت که روند کار به خوبی پیش می‌رود.

گاردین امروز در گزارشی نوشت: بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران در زمان آزادی شهروندان دوتابعیتی بریتانیایی-ایرانی (نازنین زاغری و انوشه عاشوری) هنوز به تهران نرسیده است. یک منبع ارشد دولت ایران گفت که این پول در عمان بلوکه شده است و مشکل از دولت بریتانیا نیست. یکی از گزارش‌ها می‌گوید که تنها یک میلیون پوند به تهران منتقل شده است.

محمود عباس‌زاده، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس یکشنبه به انتخاب گفته بود: «مهم این بود که پول‌های مسدود شده از کشور مبدا آزاد شود. بعید می‌دانم در مراحل بعدی، به ویژه با همسایه‌ها با مشکلی مواجه شویم».

گاردین افزود: گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه انگلیس ممکن است از آزادسازی کامل وجوه خودداری کند زیرا معتقد است ایران به توافق مذاکره شده که باید به مراد طباز سومین ایرانی-بریتانیایی اجازه مرخصی نامحدود برای دیدار خانواده‌اش می‌داد، پایبند نبوده است.

در فروردین اوضاع خوبی در درآمدهای ارزی داشتیم

علی صالح‌آبادی در حاشیه جلسه هئیت دولت، در پاسخ به سؤالی درباره نوسانات اخیر بازار ارز، با بیان اینکه درآمدهای ارزی کشور در قیاس با سال گذشته بهتر شده است، تصریح کرد: درآمدهای ارزی صادرات‌های صورت گرفته به خصوص صادرات نفتی وصول شده است و در همین فروردین ماه اوضاع خوبی در حوزه درآمدهای ارزی داشتیم.

وی گفت که ۱۱ میلیارد دلار در فروردین ماه ارز تخصیص داده‌ایم و افزود: وضعیت خوب است و خوشبختانه نسبت به سال گذشته در زمینه تخصیص ارز به جایگاه ارزشمندی رسیده‌ایم. صادرکنندگان اسکناس‌های خود را می‌آورند و در سامانه نیما قیمت‌ها از ثبات خوبی برخوردار است. لذا در زمینه تامین منابع ارزی هیچ مشکلی نداریم.

تاثیر مذاکرات هسته‌ای بر بازار ارز ایران

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره سرنوشت مذاکرات هسته‌ای و تاثیر توافق یا عدم توافق با طرف‌های ۴+۱ بر بازار ارز ایران، با بیان اینکه، رقم‌های اعلام شده برای آینده قیمت ارز، صحیح و کارشناسی نیست، گفت: این رقم‌ها برای تحت تاثیر گذاشتن ثبات بازار ارز است، من سوال می‌کنم مگر در سه سال گذشته که ما تحریم بودیم، ارز کشور تامین نشده است؟ ما همین الان ظرفیت تولید نفت و فرآورده‌های آن را به دوران قبل تحریم بازگردانده‌ایم.

صالح آبادی اضافه کرد: ما در زمینه فروش نفت به رقم‌های بسیار خوبی رسیده‌ایم و تمامی درآمدهای فروش نفت را وصول می‌کنیم، بنابر این حتی اگر برجام هم نباشد، تامین ارز در کشور به نحو مناسبی انجام خواهد شد و هیچ مشکلی در بازار ارز نخواهیم داشت.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر