انتخابات عراق چه تاثیری بر مذاکرات ایران و عربستان دارد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : عراق همزمان با خروج امریکا از این کشور در راستای ایجاد سیاست متوازن منطقه‌ای گام برداشته است. میزبانی مذاکرات ایران و عربستان یکی از اقداماتی است که این کشور در دستور کار خود قرار داده و به نظر می‌رسد این اقدام بغداد با هر نتیجه‌ای در انتخابات، ادامه داشته باشد.

اما اصولا عراق چه جایگاهی در مذاکرات بین ایران و عربستان دارد؟

قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه و تحلیلگر سیاست خارجی در گفت‌وگو با «بورسان» به این پرسش‌ پاسخ می‌دهد:

عراق به‌عنوان میزبانی مذاکرات ایران و عربستان در راستای ایجاد سیاست متوازن منطقه‌ای را دنبال می‌کند. از این منظر روابط ایران و عراق را چگونه باید تحلیل کرد؟

عراق به‌خاطر آنکه نمی‌خواهد سرزمینش به آوردگاه رقابت‌های جریان‌های متحد عربستان و متحد ایران بدل شود، در این تلاش است که روابط ایران و عربستان را به حالت عادی برگردد تا عراق را به کشور مورد منازعه خود تبدیل نکنند. البته این را هم در نظر داشته باشید که بغداد تنها می‌تواند میز مذاکره ایران و عربستان باشد و شاید بتوان آن را از این منظر با وین، به‌عنوان میز مذاکره ایران و کشورهای ۱+۴ قیاس کرد.

البته نقش بغداد پررنگ‌تر از وین است و شاید بتوان گفت خود یک بازیگر محسوب می‌شود...

بله نقشی فراتر از وین را باید برای عراق قائل شد، زیرا دو طرف (ایران و عربستان) به دنبال آن هستند که عراق را به سمت خود بکشند و نمی‌خواهند عراق را ناراضی کرده یا از دست بدهند. با این حال، مناسبات ایران و عربستان چندان به عراق گره نخورده و بسیار وابسته به سطوح رهبران دو کشور و تصمیم‌گیران اصلی است. موضوعاتی همچون یمن، سوریه، لبنان، بحرین و ... از جمله تاپیک‌هایی هستند که بین دو کشور مطرح هستند. موضوع احیای برجام نیز دیگر موضوعی است که عربستان به دنبال آن است. بنابراین مذاکره ایران و عربستان، موضوعی چندوجهی است که عراق تنها در بخشی از آن می‌تواند نقش داشته باشد. در عین حال باید در نظر داشت که در حال حاضر نمی‌توانیم انتظار داشته باشم روابط دو کشور کاملا عادی و دوستانه شود، بلکه تجدید مناسبات دیپلماتیک می‌تواند گام مناسبی برای کاهش تنش‌ها، مدیریت بحران و اختلافات فیمابین و تلاش برای حل و فصل آنها از طریق گفت‌وگو و مذاکره دوجانبه خواهد بود و این امر به صلح و ثبات منطقه از جمله عراق و بهبود رابطه ایران با جهان عرب و کشورهای کوچک‌تر یاری می‌رساند. تجربه تاریخی چه در ۴۰ سال اخیر و چه قبل از آن نشان می‌دهد که عربستان همواره علاقه نداشته است که ایران نقش موثر و قدرتمندی در جهان عرب داشته باشد و قدرت ایران را یک قدرت رقیب و غیرسازنده تلقی کرده است.

در پرونده ویژه بورسان بخوانید:

انتخابات عراق این دوره با دوره‌های قبل چه تفاوتی دارد؟

نتیجه انتخابات عراق چه تأثیری روی ایران دارد؟

سه سناریوی پیش روی ایران پس از انتخابات عراق

نقش ترکیه در آینده عراق چیست؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر