بورسان - Bourseon

مخالفت بازنشستگان هما با انتقال صندوق بازنشستگی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
امروز جمعی از بازنشستگان هما در اعتراض به عدم پرداخت حقوق شهریور ماه و مخالفت با انتقال صندوق بازنشستگی مقابل وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند.

امروز چندمین تجمع اعتراضی بازنشستگان هما (شرکت هواپیمایی ایران ایر) به همراه نیروهای شرکتی مقابل وزارت راه‌وشهرسازی و سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.

در حالی که امروز ۱۲ روز از مهر ماه می‌گذرد، هنوز حقوق شهریور ماه بازنشستگان هما پرداخت نشده‌ است و تاریخ مشخص و دقیقی هم از پرداخت حقوق اعلام نکرده‌اند. از سوی دیگر نیروهای شرکتی هما می‌گویند این شرکت هیچ تعهدی نسبت به این گروه از کارکنان قائل نیست و قرارداد آنها با یک شرکت پیمانکاری جدا از مجموعه منعقد شده و امنیت شغلی ندارند.

در حالی که شرکت زیان‌ده هما با انبوهی از مشکلات زمین‌گیر بودن بخش عمده‌ای از ناوگان، غیراقتصادی بودن پروازها، بدهی و زیان انباشته و از همه مهم‌تر مطالبات کارکنان خود مواجه است، «علیرضا برخور» مدیرعامل این شرکت که کمتر از دو سال است وارد این مجموعه شده، تا کنون دو بار نامه استعفای خود را تنظیم و به وزیر راه ارسال کرده است.

برای وضعیت بحرانی شرکت هما تنها توجه به این اعداد کفایت می‌کند در حالی که هما بیش از ۱۲ هزار نیروی رسمی و قراردادی دارد، حدود ۳۰ فروند از هواپیماهای این شرکت فعال است و مهم‌ترین دارایی‌های آن از جمله هتل‌ها و شرکت ایران ایر تور به فروش رفته است. چند صباحی هم هست که برای پرداخت حقوق کارکنان خود یا از سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت راه استقراض می‌کنند یا از بانک‌ها وام می‌گیرند. در یک دوره‌ای هم که تصمیم بر فروش ایران ایر گرفته شده بود، خریداری برای این شرکت زیان ده پیدا نشد.

مخالف جدایی صندوق بازنشستگی از هما هستیم

امروز مهم‌ترین مشکل هما، صندوق بازنشستگی هما است، مسئولان چه مدیران هما چه وزارت راه و شهرسازی بر این باور هستند که با واگذاری و انتقال صندوق، بخشی از مشکلات این شرکت رفع و پس از آن می‌توان با اصلاح ساختار وضعیت هما را بهبود بخشید اما در طرف مقابل بازنشستگان به این تصمیم معترض هستند و نمی‌خواهند که صندوق از هما جدا شود.

یکی از بازنشستگان هما که در تجمعات امروز هم حضور داشته در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره وضعیت نا به سامان این شرکت گفت: هر ماه با تاخیر بیشتری بابت پرداخت حقوق مواجه می‌شویم و تا به امروز حقوق شهریور ماه را دریافت نکردیم و نمی‌دانیم چه زمانی پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به توییت وزیر اقتصاد درباره پرداخت حقوق بازنشستگان اظهارکرد: این جای خوشحالی دارد که وزیر اقتصاد اعلام کرده این ماه بدون استقراض حقوق تمام کارکنان و بازنشستگان را پرداخت کرده اما گویا اقای خاندوزی بازنشستگان هما را از قلم انداخته است.

این بازنشسته بخش مهندسی و تعمیرات با تاکید بر اینکه هما حقوق کارکنان خود را به گروگان گرفته است، گفت: گویا تصمیم گرفته‌اند صندوق بازنشستگی را از بدنه هما خارج کنند و آن را به صندوق بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی بسپارند در حالی که ما با این موضوع مخالف هستیم و بارها نسبت به آن اعتراض کرده‌ایم.

وی ادامه داد: پرداختی‌های ما به صندوق هما حداقل ۱.۵ برابر بیشتر بوده و با واگذاری صندوق این موضوع دیده نمی‌شود و در حق ما احجاف خواهد شد. سال‌ها برای هما زحمت کشیده‌ایم و حالا در زمان بازنشستگی نیابد این رفتار با ما انجام شود. از سوی دیگر هما با منابع صندوق، دارایی‌هایی را خریداری کرده و بازنشستگان باید از آن سهم داشته باشند. حال اگر این صندوق به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شود، نه تنها این مزایای بازنشستگان از دست می‌رود بلکه مشکل دیگر بر دوش صندوق بازنشستگی که خود با معضلات متعددی مواجه است، اضافه خواهد شد.

انتقال صندوق بازنشستگی هما به نفع بازنشستگان است

این مطالبات از یکی از مسئولان هما پیگیری شد.

طبق گفته آن مقام مسئول احتمالا امروز حقوق شهریور ماه بازنشستگان پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه در شرکت هما دو گروه از کارکنان شرکتی و بازنشستگان با مشکل مواجه هستند که در مورد گروه اول باید تعیین تکلیف شود و معتقدیم که این گروه باید ساماندهی شوند. درباره بازنشستگان هم مطالبات آنها به حق است اما در مورد انتقال صندوق بازنشستگی تنها هیات مدیره هما تصمیم گیرنده نیست و دولت برابر قانون نسبت به این موضوع تصمیم می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بازنشستگان هما نگران از دست رفتن مزایای خود با انتقال صندوق از شرکت هستند، گفت: یکی از نگرانی‌ها از دست دادن امتیاز تی دی یا ارائه بلیت رایگان به بازنشستگان است اما باید توجه داشته باشند که با انتقال صندوق، با مشکل تاخیر در پرداخت حقوق مواجه نمی‌شوند هر چند که تلاش می‌کنیم امتیاز بلیت رایگان هم حفظ شود.

این مقام مسئول ادامه داد: موضوع بسیار مهم این است که ورودی‌های صندوق از سال ۸۳ به طور قابل توجهی کاهش یافته چراکه از این تاریخ به بعد تمام نیروها قراردادی بوده‌اند. از سوی دیگر بازنشستگان باید توجه داشته باشند هما دیگر دارایی قابل توجهی ندارد که آنها با انتقال صندوق از مجموعه نگران از دست رفتن سهم خود از آن باشند. اما در نهایت انتقال و واگذاری صندوق بازنشستگی به نفع خود بازنشستگان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، هفته گذشته علیرضا برخور مدیرعامل ایران ایر نامه استعفای خود را به وزارت راه و شهرسازی برد اما از آنجایی که وزیر به دلیل بیماری حضور نداشت، این خواسته برخور محقق نشد.

قرار بر این بود که یکی از مدیران قبلی سازمان هواپیمایی به عنوان سرپرست هما معرفی و مشغول به کار شود اما تا به این لحظه وزیر راه‌و شهرسازی تصمیمی برای تعیین مدیر جدید نگرفته است و برخور همچنان به عنوان مدیرعامل در این مجموعه مشغول به کار است.

منبع: ایلنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر