تزلزل دولت سرمایه‌ها را فراری داد

دو آسیب جدی بی‌اعتمادی به بورس دولتی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
در حالی‌که تورم کل اقتصاد کشور را در می‌نوردد و اثرات آن بر زندگی عموم مردم کاملا مشهود است اما بازار سهام کشور مسیر متفاوتی را در پیش گرفته است.

بورسان: علاوه بر سایر ریسک‌ها، دخالت حداکثری دولت در بازارها یکی از دلایل اصلی بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به بورس و بازار سهام کشور است. به عقیده برخی از کارشناسان به واسطه دخالت‌های دولت، سهام از مسیر تورم جا مانده است. اما آسیب ناشی از بی‌اعتمادی به بازار سهام حرکت بیشتر به سمت خرید دلار، طلا یا رمز ارزها است که می‌تواند به تشدید خروج سرمایه از کشور منجر شود.

مردم برای حفظ ارزش سرمایه در برابر موج تورمی که خود دولت مسبب آن است به سمت سفته‌بازی در بازارهای کالایی حرکت خواهند کرد؛ این نیز اثر دیگر بی‌اعتمادی به بازار سرمایه محسوب می‌شود. در مطلبی در بورسان عنوان شده بود‌ که قیمت خودرو در سه ماه گذشته رشد محسوسی را تجربه کرده و این وسط سهام جامانده بزرگ بازارهاست. شاید واقعا تنها مقصر دولت است و نرخ سود و سایر ریسک‌هایی که کارشناسان در توجیه عدم رشد سهام مطرح می‌کنند بهانه است.

در همین رابطه بخوانید: پراید خریده بودیم بهتر از سهام بود

هفته گذشته بازار سهام کشور به رفع قیمت‌گذاری دستوری از قیمت خودرو امیدوار شد و کورسوی امیدی در سهام‌داران خودرویی برای نجات از زیان‌های انباشته سنگین این صنعت ایجاد شد. با این حال اخبار از بازگشت دوباره خودرو به قیمت‌گذاری دستوری با دستور رئیس‌جمهور حکایت داشت. نوسان محسوس قیمت خودروی سواری پس از اعلام خبر رفع قیمت‌گذاری دستوری و هراس از تشدید نوسان قیمت را بهانه‌ای برای این تصمیم رئیس‌جمهوری مطرح کردند. اما کارشناسان دقیقا پیش‌بینی کرده بودند که شاید قیمت خودرو نوسان چند روزه‌ را با بازی دلال‌ها تجربه کند. با این حال باید منتظر اثر این سیاست بر کاهش التهاب بازار بود.

داستان سهام خودرویی و ماجراهای آن در هفته گذشته یکی از نمونه‌هایی بود از علت بی‌اعتمادی به سهامداری در بورس تهران. این دخالت‌های دولتی در بازار سهام و اقتصاد کشور، احتمالا سرمایه‌گذاران را برای حفظ ارزش سرمایه خود در برابر تورم، به سمت سایر بازارها مانند ارز، طلا یا کریپتو که دولت توان دخالت در آن ندارد روانه می‌کند یا به سمت سفته‌بازی در بازارهای کالایی می‌کشاند. آثار این موضوع تشدید التهاب در اقتصاد کشور خواهد بود.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر