زمان و نقدینگی لازم برای خرید عرضه اولیه فرود

زمان و نقدینگی لازم برای خرید عرضه اولیه فرود
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
۱۳۵ میلیون سهم از سهام شرکت فولاد شاهرود با نماد معاملاتی «فرود۱» ۱۴ تیر ماه در فرابورس عرضه اولیه خواهد شد.

مجموعه فولاد شاهرود در سال ۱۳۸۰ با سهامداری ۱۰ شرکت فرعی تأسیس و در سال ۱۳۸۶ خط تولید راه‌اندازی شد. این مجموعه برای راه‌اندازی خط تولید ذوب از سال ۹۲ با شرکت غدیر ایرانیان و پس ‌از آن با صنعتی معدنی چادرملو مشارکت کرد. در ابتدای سال ۸۷ فاز یک فولادسازی شرکت با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن راه‌اندازی شد، با پیگیری‌های بعدی فاز دو هم در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ راه‌اندازی شد. به‌این‌ترتیب در حال حاضر ۲۰۰ هزار تن ذوب القایی و ۲۰۰ هزار تن میلگرد در این مجموعه تولید می‌شود.
سهام شرکت فولاد شاهرود در حالی به بازار سرمایه ورود می‌کند که نسبت به شرکت های صنعت فولاد ، شرکتی کوچک محسوب می‌شود در حالی که سهامداران عمده فرود از سرآمدان و بالا دستان صنعت فولاد هستند و اندازه این دو شرکت به گونه ای است که سهامداران عمده به راحتی میتوانند نیاز های فرود را تامین کنند.

جزئیات عرضه اولیه جدید فرود

معاونت نظارت بر بازار شرکت فرابورس ایران با انتشار اطلاعیه‌ای از واگذاری ۱۳۵ میلیون سهم از سهام شرکت فولاد شاهرود با نماد معاملاتی «فرود۱» به روش حراج در روز سه‌شنبه، ۱۴ تیر ماه خبر داد.
براساس این اطلاعیه، ۵ درصد از سهام «فرود۱» با قیمت مبنای ۳ هزار و ۲۰۰ ریالی هر سهم، و حداکثر سهمیه ۶ میلیون و ۷۵۰ هزار سهمی به هر سهامدار حقیقی و حقوقی به روش حراج در بازار اول معاملات فرابورس عرضه می‌شود.
مشاور عرضه، شرکت کارگزاری ستاره جنوب و متعهد خرید، شرکت تامین سرمایه امید معرفی شده است. همچنین، صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی امید ایرانیان به عنوان بازارگردان معرفی شده است.
شایان ذکر است در این عرضه پس از کشف قیمت، در مرحله اول به روش حراج تا آغاز مرحله دوم نماد به منظور طی مراحل افزایش سرمایه به روش صرف سهام با سلب حق تقدم متوقف خواهد بود. در مرحله دوم، افزایش سرمایه شرکت به میزانی خواهد بود که طی آن ۱۸درصد از سهام از طریق واگذاری حق تقدم های سلب شده به عموم عرضه می شود. لذا متقاضیان باید آثار ناشی از افزایش سرمایه در میزان مالکیت پس از افزایش سرمایه و نیز توقف نماد برای این موضوع را مدنظر قرار دهند.

Loading...
عرضه اولیه جدید فولاد شاهرود با نماد فرود

درج نماد فرود در فرابورس

شرکت فولاد شاهرود (سهامی عام) با نماد فرود به عنوان دویست و پنجاه و سومین نماد معاملاتی در بازار دوم فرابورس ایران در ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ درج شد.
لازم به ذکر است که این شرکت با کد ۲۷۱۰ و با شماره ۱۱۸۷۰ در تاریخ ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ نزد سازمان بورس ثبت شده است. این شرکت با نماد معاملاتی «فرود» در گروه فلزات اساسی، زیرگروه تولید آهن و فولاد پایه در بازار دوم فرابورس به درج رسیده است.

سهامداران عمده

سهامداران عمده این مجموعه، آهن فولاد غدیر ایرانیان با ۵۳.۶ درصد سهام، چادرملو ۳۴.۶ درصد سهام و سایر سهامداران که مردم ساکن شاهرود هستند، حدود ۱۰.۶ درصد از سهامداران عمده شرکت را تشکیل می‌دهند. باقی سهام نیز در اختیار شرکت‌های شمال شرق شاهرود، موسسه فرهنگی عمرانی شاهرود، سیمان شاهرود و جام امید البرز است.

ارزشگذاری شرکت فولاد شاهرود قبل از عرضه عمومی

مدیر مشاور سرمایه گذاری نوآوران امین به عنوان ارزش گذار شرکت فولاد شاهرود گفت: این شرکت در حالی به بازار سرمایه ورود می‌کند که نسبت به شرکت های صنعت فولاد ، شرکتی کوچک محسوب می‌شود در حالی که سهامداران عمده فرود از سرآمدان و بالا دستان صنعت فولاد هستند و اندازه این دو شرکت به گونه ای است که سهامداران عمده به راحتی میتوانند نیاز های فرود را تامین کنند.

مدیرعامل فولاد شاهرود در تشریح برنامه های آتی این مجموعه گفت: در حال حاضر دو شرکت بزرگ صنعت فولاد (فولاد غدیر ایرانیان و صنعتی معدنی چادرملو) حدود ۹۰ درصد سهام کارخانه «فرود» را در اختیار دارد و در این شرایط ازنظر تأمین مواد اولیه و نقدینگی مشکلی وجود ندارد که در آینده نیز با حمایت سهامداران عمده، پروژه های فولاد شاهرود بدون معطلی برای تأمین مالی پیش می رود.

ارزش گذاری فرود

شهاب نجفیان، کارشناس ارزش‌گذاری نوآوران امین با ارائه توضیحاتی در خصوص سه روش ارزش‌گذاری فرود عنوان کرد:

بر اساس روش P/E ارزش شرکت ۵۵۸ میلیارد تومان و قیمت هر سهم ۲۰۶ تومان است. طبق روش FCFE ارزش شرکت ۱۱۷۶ میلیارد تومان و هر سهم ۴۳۵ تومان است. در روش سوم که روش NAV است ارزش شرکت ۱۴۱۸ میلیارد تومان و قیمت هر سهم ۵۲۵ تومان برآورد شد. ارزش شرکت در روش میانگین ۹۲۹ میلیارد تومان و قیمت هر سهم در میانگین ۳۴۲ تومان شده است.

نجفیان با اشاره به فرض‌های اصلی ارزش‌گذاری در مورد فرضیه‌های میزان تولید فولاد شاهرود گفت: تولید فولاد و میلگرد در بازه ۱۴۰۲-۱۴۰۱ سالانه به ترتیب ۱۲۰ و ۱۲۵ هزار تن در نظر گرفته شده، اما از سال ۱۴۰۳ به بعد تولید فولاد ۱۶۰ هزار تن در سال و تولید میلگرد ۱۵۰ هزار تن فرض گرفته شده است.

تولیدات مجتمع فولاد شاهرود

این شرکت برای بالابردن نرخ تولید خود در پی افزایش سرمایه بود. در نتیجه در سال ۱۳۸۳ با حمایت‌هایی که از سوی سهام‌داران شد. وام‌های ارزی دریافت و در نهایت مجتمع فولاد شاهرود توانست خط ذوب‌آهن و ریخته‌گری شمش فولاد را نیز راه‌اندازی کند. البته این بخش از کارخانه در ظرفیتی معادل ۱۰۰ هزار تن تأسیس گردید.

از طرفی واردات تکنولوژی نورد و ساخت انواع شمش نیازمند بهره‌مند شدن از مدل‌های مختلف ماشین‌های صنعتی کشور‌های اروپایی را دارد. قطعاً استاندارد این ماشین‌ها بالاتر است. در نتیجه مجتمع فولاد شاهرود قراردادی با شرکتی‌های ایتالیایی و المانی منعقد کرد. در این قرارداد آورده شده است که کوره‌ها با کمترین میزان مصرف برق و بیشترین بازدهی تولید و تحویل این کارخانه شوند. ضمن این که در کمترین زمان ممکن امکان شارژ این کوره‌ها وجود دارد. در واقع هزینه شارژ پایین‌تر باعث می‌شود که در نهایت قیمت محصولی که به دست مشتریان و صنعت گران می‌رسد نیز کم‌تر شود.

منبع: نبض بورس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر