اسکناس یک تومانی جدید رونمایی شد + عکس

اسکناس یک تومانی جدید رونمایی شد + عکس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

اسکناس‌های هزار تومانی و دو هزار تومانی با ظاهری نو وارد بازار شدند. در این اسکناس‌های جدید چهار صفر از پول ملی برداشته شده است.

Loading...
اسکناس جدید یک تومانی و دو تومانی

ایده حذف صفر از پول ملی چگونه شکل گرفت؟

برای بار اول ایده حذف صفر از پول ملی در سال ۱۳۷۲ مطرح شد اما این ایده هر بار به نتیجه مشخصی نرسید تا سرانجام در نهم مرداد ماه سال ۱۳۹۸ هیات دولت تصویب کرد که چهار صفر از پول ملی حذف شود.
به گفته سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس حذف چهار صفر از پول ملی فقط حسابداری و بانکداری را آسان خواهد کرد. ما در تلاش هستیم با این مصوبه پولمان را از ریال به تومان تغییر دهیم.
پس از تصویب این لایحه (اصلاح قانون پولی و بانکی کشور) در هیات دولت، این موضوع برای طی تشریفات قانونی در تاریخ ۳۰ مرداد ماه سال ۱۳۹۸ به مجلس شورای اسلامی ارسال شد. سرانجام این لایحه با انجام اصلاحات جزئی در عنوان و متن در ششم بهمن ۱۳۹۸ مورد تصویب کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت و در اوایل سال ۹۹ در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

حذف صفر از پول ملی مشکل ما را حل نخواهد کرد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: ما کشوری با این تمدن هستیم و یک کلمه مغولی نام تومان را بر روی واحد پول مان گذاشته ایم. مغول‌ها به هر ۱۰ هزار سرباز شان ۱ یک تومان میگفتند.

در خردادماه سال ۹۹ شورای نگهبان برخی ایرادات را به لایحه حذف چهار صفر از پول ملی وارد دانست و این موضوع باعث شد تا مجدد لایحه مربوطه به دولت بازگشت که در این زمینه، شورای نگهبان به بندی در لایحه حذف چهار صفر از پول ملی انتقاد داشت.

مرحبا گفت: ما باید یک بار یک کلمه فارسی نام واحد پول مان را تعیین کنیم. حذف چهار صفر از پول ملی باید اتفاق بیفتد به شرطی که تورم کنترل شود. چون ما اگر تورم ۴۰ درصد را کنترل نکنیم باز شاهد خلق پول خواهیم بود و مجبور می‌شویم پول‌های درشت تر چاپ کنیم.

مرحبا اعلام کرد: این اتفاق در برخی کشورها افتاده و آنها ۳ تا ۴ بار صفر از پولشان حذف کرده‌اند. بنابراین حذف صفر از پول ملی مشکل ما را حل نخواهد کرد بلکه مبادلات را آسان خواهد کرد.

Loading...
طرح جدید اسکناس دو تومانی

منبع: فرارو-باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر