خرازی: دعوت ایران از عربستان و مصر برای مذاکره / توانایی فنی برای ساخت بمب هسته‌ای داریم

خرازی: دعوت ایران از عربستان و مصر برای مذاکره / توانایی فنی برای ساخت بمب هسته‌ای داریم
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه دعوت به برگزاری گفت‌وگوی منطقه‌ای با حضور کشورهای مهم از جمله عربستان، ترکیه، مصر و قطر می‌کنیم، گفت: ما توانایی فنی برای ساخت بمب هسته‌ای را داریم اما تصمیمی در این خصوص نداریم. تنها طی چند روز میزان غنی سازی اورانیوم را از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد رساندیم و به راحتی می‌توانیم به ۹۰درصد نیز برسانیم.

سید کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره تاکید کرد که بیانیه قدس تنها یک بیانیه تکراری است و هیچ نتایجی به دنبال نخواهد داشت.

وی گفت: از اظهارات سعودی‌ها مبنی بر دراز کردن دست دوستی استقبال می کنیم و ما آماده گفت‌وگو و از سرگیری روابط عادی با این کشور هستیم. ایران و عربستان دو کشور منطقه ای مهم هستند و حل اختلافات میان آن ها منجر به تحول منطقه‌ای می شود.

خرازی همچنین خاطرنشان کرد: صحبت کردن درخصوص ناتوی خاورمیانه‌ای تنها یک تفکر سطحی است و عربستان تاکید کرد که این امر مطرح نیست.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد: اسرائیل در مرحله ضعف قرار دارد و حمایت‌های بایدن آن‌ها را به صدر برنمی‌گرداند.

هدف قرار دادن امنیت ما با پاسخ ما همراه خواهد بود

وی تاکید کرد: هدف قرار دادن امنیت ما از داخل کشورهای همجوار با پاسخ ما به این کشورها و پاسخ مستقیم به اسرائیل همراه خواهد بود. ما مانورهای گسترده ای برای هدف قرار دادن عمق اسرائیل در صورت هدف قرار گرفتن نیروگاه‌های حساس خود انجام دادیم.

خرازی گفت: آمریکا تضمین‌هایی درخصوص حفظ توافق هسته ای نداده است و این امر هرگونه توافق را از بین می‌برد.

وی خاطرنشان کرد: اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی منصف و مستقل بود، حل اختلافات نیز آسان‌تر بود.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد: تنها راه حل بحران های منطقه ایجاد مجمع گفت‌وگوهای منطقه ای برای حل اختلافات سیاسی و امنیتی است. قطر پیشنهادهای مهمی درخصوص گفت‌وگوهای منطقه‌ای مطرح کرد و ما آمادگی کامل خود در این خصوص را اعلام کردیم. ما دعوت به برگزاری گفت وگوی منطقه ای با حضور کشورهای مهم از جمله عربستان، ترکیه، مصر، قطر و غیره می‌کنیم.

ایران در خصوص برنامه موشکی مذاکره نخواهد کرد

وی تاکید کرد: ایران با هیچ کس درخصوص برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای مذاکره نخواهد کرد زیرا این امر به معنای تسلیم شدن است.

خرازی گفت: انجام گفت‌وگوهای مستقیم با آمریکا در سایه دیوار ضخیم بی اعتمادی و همچنین سیاست های این کشور امری دشوار است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بر هیچ کس پوشیده نیست که ما توانایی فنی برای ساخت بمب هسته ای را داریم اما تصمیمی در این خصوص نداریم. تنها طی چند روز میزان غنی سازی اورانیوم را از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد رساندیم و به راحتی می‌توانیم به ۹۰درصد نیز برسانیم.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر