سقوط اوراق خزانه‌داری آمریکا چه تبعاتی دارد؟

پیش‌بینی جدید پیشگوی بحران ۲۰۰۸

پیش‌بینی جدید پیشگوی بحران ۲۰۰۸
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان: مایکل بری، سرمایه‌گذار و مدیر دارایی معروف، که داستان موفقیت او در پیش‌بینی به‌موقع بحران مالی ۲۰۰۸ با کتاب و فیلم رکود بزرگ (The Big Short) مشهور شد، شرطی جدید علیه سقوط قیمت‌ها در یک بازار مالی بسته است.

به نظر می‌رسد بری عقیده دارد قیمت اوراق خزانه‌داری با سررسید بلندمدت آمریکا ریزش خواهد کرد . چراکه شرکت مدیریت دارایی او میزان موقعیت‌های اختیار فروش خود روی اوراق قرضه ۳۰ ساله را در ماه ژوئن با رشد ۶۳ درصدی به ۲۸۰ میلیون دلار افزایش داده است. بلومبرگ در گزارشی که در این خصوص نوشته این اقدام او را به لحاظ مقیاس تا حدی نزدیک به شورت کردن بزرگ او در سال ۲۰۰۸ خوانده است.

این اختیار فروش زمانی برای او سودآور خواهد بود که قیمت اوراق خزانه‌داری کاهش و بازدهی اوراق افزایش یابد؛ اتفاقی که حداقل در شش ماه گذشته که ویروس کرونای دلتا سرمایه‌گذاران را به سمت دارایی‌های کم‌ریسک‌تری همچون اوراق سوق داد نیفتاده است.

پیش‌بینی اکونومیست از زمان تکمیل واکسیناسیون در ایران

Loading...
روند بازدهی اوراق قرضه بلندمدت آمریکا در شش ماه گذشته

این در حالی است که بسیاری در آستانه نشست سالیانه مهم جکسون هول انتظار دارند فدرال رزرو سیگنالی از شروع سیاست tapering یا کاهش خرید اوراق بدهد. اگر فد تشخیص دهد اقتصاد به حد مناسبی از رونق رسیده و از سوی دیگر تورم ممکن است نگران‌کننده شود، سیاست انبساط پولی خود را که از سال ۲۰۲۰ برای تحریک اقتصاد کرونازده آمریکا اتخاذ کرده بود معکوس خواهد کرد. اگر فد چنین موضعی بگیرد، مهر تاییدی بر پیش‌بینی افرادی همچون مایکل بری در خصوص اوراق خزانه‌داری خواهد بود.

چه زمان بازده اوراق بدهی صعودی می‌شود؟

زمانی بازدهی اوراق زیاد می‌شود که تقاضا برای آن کاهش یابد. مثلا کمتر از یک سال قبل با کشف واکسن‌های کرونا و سیاست‌های حمایتی فدرال رزرو، خوشبینی نسبت به احیای اقتصادی و همچنین انتظارات تورمی افزایش داشت و افراد بیشتر سمت دارایی‌های ریسکی‌تر همچون سهام رفته و کمتر اوراق می‌خریدند. در نتیجه قیمت اوراق کاهش و بازده آن افزایش یافت.

معنای افزایش بازدهی اوراق برای سایر بازارها چیست؟

بازدهی بیشتر اوراق خزانه‌داری باعث افزایش جذابیت دلار آمریکا و افزایش شاخص دلار خواهد شد که می‌تواند تاثیری نزولی بر قیمت کامودیتی‌ها بگذارد.

بری تنها نیست

البته پیش‌بینی بری تا حد زیادی هم‌راستا با ارزیابی اکثر استراتژیست‌های وال‌استریت است. چنانکه در یک نظرسنجی انجام شده توسط بلومبرگ درباره برای نرخ بازده اوراق ۱۰ ساله در پایان سال، میانه پیش‌بینی‌ها رقم ۱.۶ درصد و صعودی‌ترین و نزولی‌ترین تخمین‌ها به ترتیب یک و ۲ درصد بودند. نرخ کنونی این اوراق حدود ۱.۲۶ درصد است.

استراتژیست‌های سیتی‌گروپ هم به مشتریان خود توصیه به بستن موقعیت روی نرخ‌های بالاتر کرده‌اند و انتظار دارند بازدهی اوراق ۱۰ ساله در انتهای سال به واسطه احیای بلندمدت اقتصاد و سیاست tapering‌ فدرال رزرو به ۲ درصد جهش کند.

متیو هورنباخ، استراتژیست مشهور مورگان استنلی هم در این ماه به مشتریان خود گفت که با وجود تضعیف بازده اوراق، به توصیه خود برای موقعیت گرفتن علیه اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله اطمینان دارد.

بری در توییت‌های زیادی در ماه فوریه هشدار داده بود بازگشایی اقتصادها و محرک‌های اقتصادی باعث تورم می‌شوند و شرایط امروز آمریکا را به آلمان در دوران ابرتورم دهه ۱۹۲۰ تشبیه کرده بود؛ شرایطی که می‌تواند فدرال رزرو را وادار به افزایش نرخ‌های بهره کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر