بررسی سودآوری و وضعیت تکنیکال سهام پالایشگاه شیراز

آیا شراز ارزنده است؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
تحلیل سهام پالایش نفت شیراز به درخواست یکی از مخاطبین بورسان ارائه می‌شود. در این گزارش سودآوری «شراز» در سه حالت نرمال، بدبینانه و خوشبینانه مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین نگاهی به وضعیت نموداری این نماد خواهیم داشت.

بورسان: در برآورد سودآوری پالایش نفت شیراز از اطلاعاتی که تحلیلگران مدیریت دارایی کیان در اختیار این رسانه قرار داده‌اند استفاده شده است.

تحلیل سودآوری

در حالت نرمال می‌توان کرک‌اسپرد محصولات «شراز» از نفت خام را در محدوده 5.5 دلار در هر بشکه در نظر گرفت. این عدد در حالت خوشبینانه امکان صعود تا 7.5 دلار و در حالت بدبینانه امکان کاهش تا 4.5 دلار را دارد.

پالایشگاه شیراز روزانه 55 هزار بشکه* نفت خام را پالایش می‌کند.

هزینه‌های دستمزد، سربار، عمومی-اداری و مالی شرکت برای سال 1400 را می‌توان در محدوده 1130 میلیارد تومان تخمین زد. بر این اساس و با فرض 340 روز کاری برای این پالایشگاه سود قبل از مالیات «شراز» در حالت بدبینانه حدود 805 میلیارد تومان، در حالت نرمال حدود 1235 میلیارد تومان و در حالت خوشبینانه حدود 2095 میلیارد تومان است.

چند نکته که در تحلیل سودآوری شرکت‌های پالایشی باید مدنظر داشت:

*تغییرات ارزش موجودی نفت خام و نفت کوره عموما در سال‌هایی که نرخ ارز تفاوت‌های چشمگیری را تجربه می‌کند در سودآوری پالایشگاه‌ها اثر محسوسی دارد. این مورد در برآورد بالا در نظر گرفته نشده است.

*نرخ دلار نیمایی برای سال 1400 حدود 23 هزار تومان لحاظ شده است.

*با توجه به مشکلات تحریمی کشور و محدودیت‌های فروش نفت، شرکت پالایش و پخش نفت خام را تخفیف به پالایشگاه‌های داخلی می‌دهد. اما این رویکرد قاعده خاصی ندارد و یکی از علل اصلی سردرگمی تحلیل‌های پالایشی است. چرا که تحلیلگران نمی‌دانند چنین موردی را برای سودآوری فصل (سال) جاری باید مبنا قرار دهند یا خیر. این مورد نیز در محاسبات بالا لحاظ نشده است.

*نرخ مالیات در سال‌های نرمال را می‌توان حدود 15 درصد فرض کرد.

بنابراین P/E شراز بر اساس قیمت روز و سود 1400 در حالت نرمال (میانگین) حدود 10 واحد است. در حالت خوشبینانه این نسبت حدود 6.7 است.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال سهام «شراز» - 24 شهریور 1400

مهدی واعظی: مهم‌ترین سطوح حمایتی و مقاومتی نماد شراز در نمودار این نماد مشخص شده اند. لازم به ذکر است که در حال حاضر این نماد بر اساس اندیکاتور Parabolic SAR در کوتاه مدت روند نزولی دارد و زمانی که این اندیکاتور به زیر کندل‌های قیمت نفوذ کند سیگنال صعودی آن توسط این اندیکاتور صادر می‌شود.

البته در جریان معاملات دیروز شاهد واکنش جدی این نماد به سطح حمایتی خود بودیم که امری مثبت تلقی می‌شود و تا زمانی که میانگین متحرک توانی 34 روزه در این نماد شکسته نشده است، نمی‌توان نسبت به روند کوتاه مدت این نماد بدبین بود.


*اصلاحیه: ظرفیت پالایش نفت شیراز در ابتدا 70 هزار بشکه در روز در نظر گرفته شده بود که به 55 هزار بشکه در روز اصلاح گردید.

**از کارشناسان دعوت می‌شود در صورتی که برآورد متفاوت و معناداری از سودآوری این شرکت دارند تحلیل خود به همراه مفروضات محاسبه را در اختیار بورسان قرار داده تا در کنار تحلیل‌های ارائه شده منتشر شود.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر