وضعیت اقتصادی کشور بهتر شده است؟

وضعیت اقتصادی کشور بهتر شده است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

مالک شریعتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم گفت: آنچه که مشخص است وضعیت اقتصادی کشور نسبت به گذشته بهتر شده است و آمارها هم صحت این اتفاقات را نشان می‌دهد. طبق آمارهای موجود بخشی از درآمدهای حاصل از فروش نفت صرف تعدیل بدهی دولت گذشته و بخشی دیگر به پرداخت بدهی‌های دولت گذشته به بانک مرکزی و پرداخت سود اوراق شده است.
نماینده مردم تهران تصریح کرد: دولت گذشته معادل ریالی بخشی از مطالبات ارزی ایران را استفاده کرد طبق قانون نباید معادل این ارز تبدیل به ریال می‌شد لذا تا مدتی نمی‌توان انتظار داشت منابع ارزی حاصل از فروش نفت بتواند تاثیر مثبتی در اقتصاد کشور داشته باشد.

نرخ تورم کاهش یافته است

شریعتی با بیان اینکه نرخ تورم روند کاهشی پیدا کرده است، گفت: امیدواریم که در آینده نه چندان دور شاهد اعداد تک رقمی در تورم باشیم و دولت هم بتواند با مدیریت نسبت به تنظیم بازار اقدام کند. اراده، انگیزه و تلاش خوبی در این زمینه در دولت مشاهده می‌کنیم که قابل تقدیر است .
عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به سخنان وزیر نفت در مورد افزایش تولید و فروش نفت گفت: به گفته وزیر نفت ظرفیت تولید نفت به ۳/۸میلیون بشکه در روز رسیده است.

آزادسازی منابع ارزی ایران چقدر محتمل است؟

دیروز نیز حمید حسینی، عضو اتاق بازرگانی ایران به خبر آزادسازی منابع ارزی ایران واکنش نشان داد و گفت: امیر عبداللهیان بارها مطرح کرده است که اگر ایالات متحده می‌خواهد توافقی صورت گیرد باید ۱۰ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران را آزاد کند و می توان گفت انتشار این اخبار زمینه سازی برای توافق است که گفته شود ۶ تا ۷ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران قرار است آزادسازی شود البته نه به معنای واقعی و تنها به عمان منتقل خواهد شد و از طرف دیگر ۳ میلیارد از منابع ارزی ایران نیز در عراق آزاد خواهد شد و گفته شود که ۱۰ میلیاردی که از سوی وزیر امور خارجه ایران گفته شده است در حال محقق شدن است و ایران امتیاز را می‌گیرد.

این عضو اتاق بازرگانی در پاسخ به این پرسش که آزادسازی این منابع چقدر محتمل است؛ گفت: بعید نیست که طرفین آمریکایی این اقدام را صورت دهند و ایران را پای مذاکره بیاورند ولی عملا پولی را آزاد نمی‌کنند اما این اراده را نشان می‌دهند که اگر پای میز مذاکره بیایید و زندانی‌های دو تابعیتی و سیاسی را آزاد کنید ما این پتانسیل را داریم تا در این زمینه کمک کنیم.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر