ماکرون برنده دور دوم انتخابات فرانسه

ماکرون برنده دور دوم انتخابات فرانسه
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : وزارت کشور فرانسه اعلام کرد؛ امانوئل ماکرون با کسب ۵۸ درصد آراء در مقابل ۴۱ درصد مارین لوپن پیروز انتخابات ریاست جمهوری شده است. پیش از این و درست بعد از پایان مهلت انداختن رای در صندوق‌ها بر اساس پیش‌بینی‌های اولیه نظرسنجی‌ها اعلام شده بود که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، رقیب راست افراطی خود، مارین لوپن را روز یکشنبه با اختلافی چشم‌گیر شکست داده و پیروزی در دور دوم رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری را تضمین کرده است.

بر این اساس ماکرون توانست برای مجددا برای 5 سال دیگر رئیس جمهور فرانسه باشد که در نوع خود رکوردی محسوب می‌شود. چراکه طی 20 سال اخیر و بعد از ریاست جمهوری ژاک شیراک هیچ یک از روسای جومهور فرانسه نتوانسته بودند برای دو دور متوالی در انتخابات پیروز شوند.

اولین پیش‌بینی‌ها (بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده در محل صندوق آرا) نشان می‌دهد که ماکرون حدود 57 تا 58 درصد آرا را به دست آورده است. چنین تخمین‌هایی معمولاً دقیق هستند، اما ممکن است با توجه به نتایج رسمی از سراسر کشور، کمی این ارقام تغییر کند. این دومین بار بود که مکرون و لوپن رو به روی یک دیگر قرار می‌گرفتند. در انتخابات 2016 فرانسه هم لوپن و مکرون دو نامزدی بودند که به دور دوم انتخابات راه یافتند.

حالا با پیروزی مکرون می‌توان گفت جهان و به خصوص اتحادیه اروپا از آنچه که می‌توانست یک زلزله سیاسی باشد نجات یافت. چراکه لوپن عضو حزب راست افراطی می‌توانست موقعیت اتحادیه اروپا را بسیار متزلزل کند و جهان را مانند سیاستمدارانی چون ترامپ به سوی افراط بیشتر پیش ببرد.

لوپن که بود؟

نیم قرن پیش خانواده لوپن حزب راست افراطی فرانسه با عنوان «اجتماع ملی» را تاسیس کرده و به عنوان یکی از مهم‌ترین احزاب پوپولیستی اروپا آن را رهبری می‌کنند و اکنون، مارین لوپن میراث‌دار این حزب است.

او به عنوان یک ملی‌گرای افراطی شناخته می‌شود و ضمن سر دادن شعارهای ضد مهاجرتی، از مخالفان گسترش مذهب در فرانسه است. او بر ممنوعیت حجاب در سراسر فرانسه تاکید دارد و همین موضوع چالشی برای محبوبیت او از سوی مسلمانان شده بود.

اما یکی دیگر از بدشانسی‌های لوپن در برابر مکرون روابط نزدیکش به پوتین است. منتقدان نامزد حزب «اجتماع ملی» طی هفته‌های گذشته با انتشار عکس‌های ملاقات او با ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۱۷ از مواضع او در قبال مسکو و جنگ در اوکراین انتقاد می‌کردند و بعضا کمپین‌ها انتخابتی‌اش به خشونت کشده شد.

اما مواضع او در خصوص اتحادیه اروپا نگرانی‌های زیادی ایجاد کرده بود، لوپن هرچند مانند انتخابات دوره قبل شعار خروج فرانسه از یورو را تکرار نمی‌کرد، اما برنامه‌هایی برای مقدم کردن قوانین داخلی فرانسه به قوانین اتحادیه اروپا داشت. او می‌توانست با استفاده از حق وتو ابتکارات اتحادیه اروپا را به توقف کند. پیروزی لوپن فرانسه را در مسیری ملی گرایانه و بومی گرایانه قرار می‌داد.
از این رو کارشناسان می‌گفتند اگر در این دور از انتخابات لوپن پیروز شود باید انتظار داشت بازارهای جهانی با افت چشم‌گیری همراه شوند. همچنین پیش‌بینی می‌شود ارزش یورو افت بیشتری را تجربه کند و به مقدار برابر با دلار برسد.

در این خصوص گزارش «سرنوشت بازارها بعد از انتخابات فرانسه » را بخوانید.

اولین واکنش لوپن به شکست در انتخابات فرانسه

مارین لوپن در اولین واکنش‌ها به نتایج انتخاب اعلام کرد که کسب بیش از ۴۲ درصد از آراء در این انتخاب را به نوعی یک پیروزی برای خود می‌داند. وی از تمام کسانی که در دوران کارزار انتخاباتی از او حمایت کرده‌اند، همچنین از کسانی که تنها در دور دوم انتخابات به او رای داده‌اند، سپاسگزاری کرد.

خانم لوپن افزود که این رای بزرگ نشان داد که بر شمار طرفداران ایده‌های او در فرانسه افزوده شده است و به همین دلیل به هیچ وجه خودش را شکت خورده نمی‌داند. او اعلام کرد که اکنون به عنوان یک «اپوزیسیون قوی» در مقابل دولت ماکرون فعالیت خواهد کرد و قویا به مبارزه با آن دست از دیدگاههای ماکرون خواهد پرداخت که معتقد است بر خلاف منافع فرانسوی‌ها ترسیم شده است؛ از جمله افزایش سن بازنشستگی، بی‌عدالتی‌های قضایی و سیاستهایی که قدرت خرید فرانسوی‌ها را کاهش داده است.

او تاکید کرد که از همین امشب، مبارزه‌ای بزرگ برای پیروزی در انتخابات پارلمانی را آغاز خواهد کرد تا در پارلمان پیش‌روی فرانسه بتوان جبهه‌ای قوی علیه دولت ماکرون ایجاد کرد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر