در نظرسنجی بورسان از 180 کارشناس بازار سرمایه مطرح شد

بهترین استراتژی معامله‌گری برای کسب سود از بورس ۱۴۰۱

بهترین استراتژی معامله‌گری برای کسب سود از بورس ۱۴۰۱
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان : غالب کارشناسان بر این باورند که سال 1401 سالی با نوسانات زیاد برای بورس تهران خواهد بود، از این رو بهترین استراتژی خرید و فروش سهام در این سال برای معامله‌گران را استراتژی فعال و شناسایی فرصت‌ها می‌دانند.

به صورت کلی شیوه‌های معامله‌گری را می‌توان به این دو دسته تقسیم کرد:‌ خرید و نگهداری (Buy & Hold) و استراتژی دوم معامله‌گری فعال (شناسایی فرصت‌ها و جابجایی سهام). هر کدام از این دو دسته طرفداران و مخاطبان خاص خود را دارد. بسته به چشم‌انداز سودآوری و مدت خواب سرمایه و روش‌های تحلیلی هر کدام از این استراتژی‌ها می‌تواند سودآور باشد.

با این حال این مورد که اکثر کارشناسان بر این باورند که معامله‌گری فعال با شناسایی فرصتها در سال ۱۴۰۱ سودآورتر است، نتیجه جالب ‌توجهی است. از 180 کارشناس بازار سرمایه که در نظرسنجی بورسان شرکت‌ کرده‌اند، 64 درصد استراتژی فعال را برای سال 1401 مناسب ارزیابی کرده‌اند و تنها 36 درصد بر این باورند که در این سال استراتژی خرید و نگهداری جواب می‌دهد.

استدلال هر دو طیف را در خصوص این انتخاب جویا شده‌ایم.

Loading...
در بورس 1401 کدام استراتژی معامله‌گری جواب میدهد؟

استراتژی برای سال‌های ریسک بالا

ایمان مقدسیان، کارشناس بازار سرمایه که استراتژی «فعال و شناسایی فرصت‌ها» را برای معامله‌گری در سال 1401 پیشنهاد داده به بورسان می‌گوید: بازارها بعضا در شرایط اکیدا صعودی و اکیدا نزولی قرار می‌گیرند. در شرایط اکیدا صعودی مثلا سال 98 و پنج ماه اول 99 استراتژی فعال خیلی جواب نمی‌دهد و کسانی که بیشتر به پورتفوی خود دست می‌زنند و سهام زیاد جا به جا می‌کنند، از بازار جا می‌مانند.

او در ادامه با بیان اینکه در مقابل در بازار اکیدا نزولی افرادی که زیاد پورتفوی خود را تغییر نمی‌دهند بیشتر زیان می‌بینند، می‌افزاید: مثلا در بازار مرداد 99 تا پایان 1400 بیشترین زیان متوجه کسانی شد که پورتفوی خود را دست نزده و نقد کرده‌اند.

به گفته مقدسیان، این افراد ممکن است که حتی 80 درصد سرمایه خود را هم از دست داده باشند در صورتی که کسانی که در مقاطع مختلف بازار نقد کرده‌اند، کمتر زیان دیده‌اند.

این فعال بازار سرمایه در ادامه گفت: در سال 1401 بازار اکیدا صعودی نخواهد شد، بازار صعودی خواهد بود اما نه اکیدا صعودی! مثلا در نزدیکی فصل مجامع سهم‌هایی که EPS مناسبی دارند مورد توجه قرار بگیرند. همچنین سهم‌های سیمانی و دارویی در مقاطعی از سال یا سهم‌های پتروشیمی و اوره‌ای در مقاطع دیگری از سال احتمالا مورد توجه بازار قرار بگیرند و صعودی شوند. بنابراین مدیر پورتفو و سبدگردانی که استراتژی فعال اتخاذ می‌کند می‌تواند از این نقاط صعودی استفاده کند و زمانی که از گروهی بازدهی مورد نظر را کسب کرد به گروه‌های دیگری شیفت کند.

استراتژی برای همیشه

محمدرضا دمثنا، کارشناس بازار سرمایه که «خرید و نگهداری» را به عنوان استراتژی معامله‌گری در سال 1401 انتخاب کرده است در این خصوص به بورسان می‌گوید: استراتژی «خرید و نگهداری» با اتکا به رشد سودآوری شرکت‌ها و با تمرکز بر جریانات نقدی و بهره برداری از پروژه‌ها انتخاب شده است. به این ترتیب، در افق میان مدت یعنی طی ۲ تا ۴ سال، بازدهی مورد انتظارمان با استراتژی خرید و نگهداری محقق میشود.

Loading...

شاخص کل بورس تهران در 1401 تا کجا پیش‌ می‌رود؟

بورسان: بازدهی بورس در سال ۱۴۰۰ به سختی به حدود ۵ درصد می‌رسید، با این حال غالب کارشناسان در نظرسنجی بورسان اعلام کرده‌اند که در سال جدید بورس بیش از ۲۰ درصد بازدهی خواهد داشت.از ۱۸۰ کارشناس شرکت‌کننده در این نظرسنجی، ۴۳ درصد بازدهی ۲۰ تا ۳۰ درصدی و ۳۲ درصد نیز بازدهی بیش از ۳۰ درصدی را برای بورس در این سال انتظار می‌کشند. این یعنی ۷۵ درصد کارشناسان انتظار بازدهی بیش از ۲۰ درصد را برای بورس ۱۴۰۱ دارند. شاخص کل بورس سال ۱۴۰۰ را در محدوده نزدیک به یک میلیون و ۳۶۰ هزار واحد به پایان برده و بازدهی ۲۰ درصد این شاخص به معنای شاخص بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی در پایان سال ۱۴۰۱ است. از سوی دیگر ۲۵ درصد کارشناسان انتظار بازدهی کمتر از ۲۰ درصد را برای بورس ۱۴۰۱ می‌کشند، با این حال تنها یک درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی فکر می‌کنند بورس در سال ۱۴۰۱ بازدهی کمتر منفی ۱۰ تا منفی ۳۰ درصد خواهد داشت. پیش بینی بورس فردا ۹ فروردین ۱۴۰۱از برخی کارشناسان سوال کرده‌ایم که بر اساس چه معیارهایی چنین انتظاری دارند.
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر