اخبار متناقض بازارهای جهانی را به لرزه درآورد

اخبار متناقض بازارهای جهانی را به لرزه درآورد
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️4
  • 👁️192
  • 💬0

بورسان: بازارهای جهانی به دنبال اخبار متناقضی که به گوش می‎رسد، روزهای پرنوسانی را می‌گذرانند. تقابل شدید اثر خبر کشف واکسن و افزایش آمار مبتلایان به این ویروس بر بازارها درحالی است که سیگنال‌های متفاوتی از بسته محرک مالی آمریکا منتشر می‎شود.

پس از بسته شدن بازارها در روز پنجشنبه، استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری دنیای مالی را شگفت زده کرد و گفت که او اختیارات فدرال رزرو را برای برنامه‌های اعتباردهی لغو خواهد کرد و از فدرال رزرو درخواست کرد 455 میلیارد دلار که برای کمک‌های مالی کرونایی تخصیص داده شده بود به خزانه‌داری برگرداند. فدرال رزرو نیز به سرعت بیانیه‌ای منتشر کرد و با این اقدام مخالفت کرد. بسیاری از کارشناسان اعلام کرده‌اند این سطح از تقابل بین بانک مرکزی و دولت آمریکا بی‎سابقه‌ است. هرچند منوچین این اقدام خود را در راستای اجرای قانون دانسته است، اما بسیاری بر این باورند که این اقدام با هدف محدود کردن وزیر خزانه‎داری بعدی آمریکا انجام شده است. در حالی که این خبر بازارهای سهام و کالایی را در مسیر کاهشی قرارداده بود، خبر متناقضی از کنگره منتشر شد. رهبر اکثریت جمهوری خواهان سنا از آغاز مذاکرات با دموکراتها برای تصویب بسته نجات مالی خبر داد. این خبر امیدها برای تصویب یک بسته محرک مالی را بار دیگر افزایش و بازارها را در مسیر افزایشی قرار داد. 

در این میان پیروزی مجدد بایدن در ایالت جورجیا بعد از بازشماری آرا قطعیت نتیجه انتخابات این کشور را بیشتر کرد. بایدن همچنین از انتخاب وزیر خزانه‎داری در دولت خود خبر داد. این در حالی است که ترامپ همچنان از اقدامات قانونی برای انتقال قدرت به دولت بعد جلوگیری می‌کند. 

در روزهای اخیر اخبار کرونا نیز بیم و امیدهایی را همزمان ایجاد کرده است. در حالی که خبرها از به نتیجه رسیدن واکسن دو شرکت فایزر و مادرنا امیدها به مهار کرونا را افزایش داده، افزایش شیوع این بیماری در آمریکا و اروپا و شروع قرنطینه در برخی مناطق نگرانی‌هایی را در خصوص تاثیر مجدد قرنطینه بر اقتصاد را افزایش داده است. بسیاری از کشورهای اروپایی قرنطینه را برای مواجهه با موج دوم کرونا آغاز کرده‌اند. در آمریکا نیز قوانین محدودکننده در حال افزایش است. نیویورک مدارس را بار دیگر تعطیل و کالیفرنیا عبور و مرور از 10 شب به بعد را ممنوع کرده است. در عین حال آمار قربانیان کرونا در این کشور از 250 هزار نفر عبور کرده است. این در حالی است که برخی آمار اقتصادی، از جمله افزایش نرخ بیکاری در این کشور نشان می‎دهد که روند بهبود اقتصاد در حال توقف است. کارشناسان بر این باورند که بازارها به دنبال تصویب بسته‌های مالی و به بازار آمدن واکسن کرونا در نیمه اول سال 2021 رشد قابل توجهی را تجربه خواهد کرد. با این حال نوسان شدید بازار ناگزیر خواهد بود.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • علی عباسیان

    در عقل نمی‌گنجد در وهم نمی‌آید کز تخم بنی آدم فرزند پری زاید