یک دوراهی پیش روی مذاکره‌کنندگان وین است

تحلیل وال‌استریت ژورنال از آخرین وضعیت برجام

تحلیل وال‌استریت ژورنال از آخرین وضعیت برجام
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن
خبرنگار وال‌استریت ژورنال با جمع‌بندی شنیده‌های اخیر خود از منابع غربی مذاکرات رفع تحریم می‌نویسد که در نقطه‌ای طی هفته‌های پیش رو گفت‌وگوهای ایران و ۱+۴ به یک دوراهی می‌رسد. یک راه همان مسیر توافق است و دیگری مسیر مذاکرات فرسایشی که به ادعای وی ایران ممکن است برای کار در زمینه هسته‌ای به آن سمت برود. اکنون چالش اصلی برای غرب، تشخیص آن است که به سمت کدام سوی این دورراهی در حال حرکتیم. نورمن می‌گوید یک راه برای تشخیص آن می‌تواند نحوه تعامل ایران در خصوص مسأله تضمین‌ها باشد.

بورسان: لورنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال که در طول مذاکرات برجامی وین همواره از اصلی‌ترین منابعی بوده که اطلاعات مقامات آگاه از گفت‌وگوها را به اشتراک گذاشته است، امروز در رشته‌توییت‌هایی فضای مذاکرات وین را بر مبنای آنچه اخیرا از منابع غربی شنیده روشن کرده است؛ توصیفاتی که احتمالا برای درک نقطه‌ای که در آن قرار داریم و پیش‌بینی آینده برجام مفید باشد.

پیشرفت کلی مذاکرات بدون پیشرفت در مسائل کلیدی

وی می‌نویسد: «برای درک آخرین وضعیت مذاکرات وین از دیدگاه مقامات غربی و بر اساس گفت‌وگوهای اخیر، می‌توان گفت همانطور که گزارش دادیم جدیتی فزاینده و برخی پیشرفت‌ها در مذاکرات دیده می‌شود. اما پیشرفت کمی در مورد مسائل اصلی که باید حل شوند حاصل شده است».

مسیر به زودی دوشاخه می‌شود

نورمن وضعیت کنونی را چنین توصیف می‌کند: «ما در حال حاضر در جایی هستیم که کاملا محتمل است که ایران قصد کند اقداماتی انجام دهد که ما را به توافق نزدیک کند. اما همچنین در جایی هستیم که کاملا با به کش دادن مذاکرات از سوی تهران برای ادامه کار در زمینه هسته‌ای سازگار است. وظیفه حیاتی آن خواهد بود که تشخیص دهیم ایران در کدام یک از این دو مسیر قرار دارد. به همین خاطر صحبت از چارچوب زمانی پایان مذاکرات تا اواسط فوریه است. در نقطه‌ای طی چند هفته آینده در حالی که زمان رو به اتمام است، مسیر گفت‌وگوها به «مذاکرات فرسایشی» و «مذاکرات برای توافق» دوشاخه خواهد شد. این لحظه کلیدی خواهد بود».

آزمون سختی به نام تضمین

نورمن ادعا می‌کند برای تشخیص آنکه این دوراهی در کجای راه قرار دارد نحوه تعامل ایران در خصوص گره «تضمین» می‌تواند تعیین‌کننده باشد. تهران از واشنگتن می‌خواهد تضمین کند دوباره از برجام خارج نخواهد شد تا شرکت‌های خارجی برای تعامل با ایران در دوره بعد از احیای توافق هسته‌ای هراس نداشته باشند.

وی می‌نویسد: «اما چگونه این لحظه را تشخیص دهیم؟ یک مسئله کلیدی در اینجا تضمین‌ها خواهد بود؛ همانطور که ما (وال‌استریت ژورنال) دوشنبه در خصوص آن نوشتیم. «تضمین» یک اختلاف کلیدی بین طرف‌ها است؛ اما یک آزمون کلیدی نیز هست. واضح است که ایران تضمین‌های دائمی و قانونی دریافت نخواهد کرد. اما آیا تضمین‌های ملایم‌تر را جهت اطمینان خاطر شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری و سایر گام‌های عملی قبول می‌کند؟ اگر پاسخ منفی است، نتیجه ممکن است این باشد که مذاکرات در حال طولانی شدن است و ممکن است در یک لحظه از مسیر دیپلماتیک فعلی چرخش کنیم. اگر پاسخ مثبت باشد، یعنی ایران راه‌حل‌های خلاقانه و ناقص را بپذیرد، ممکن است در مسیر توافق باشیم».

خبرنگار وال‌استریت ژورنال در انتها به عنوان یک هشدار می‌افزاید: «من بدون شک واکنش‌های زیادی دریافت خواهم کرد که خواهند گفت این غرب است که باید تسلیم شود و این ایالات متحده بود که از توافق خارج شد و غیره. بنابراین تکرار می‌کنم آنچه گفتم بیانگر دیدگاه‌هایی است که از چند مقام غربی در چند روز گذشته شنیده‌ام».

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر