خبرنامه اقتصاد ایران - سه‌شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

پاکسازی کابینه پیش از عمر یکساله

پاکسازی کابینه پیش از عمر یکساله
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

استعفای عبدالملکی؛ چگونه از چاله به چاه نیفتیم؟

ارائه تصویر غلط از نظام مسائل کشور، نداشتن بینش اقتصاد کلان و نیز جایگاه متزلزل سیاسی و رسانه‌ای مهم‌ترین انتقادات به عملکرد حجت عبدالملکی در وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی است. این مسائل به خودی خود اهمیتی نداشت مگر تا زمانی که نتیجه این نگاه‌ها افزایش شدید هزینه‌های دولت و تعارض با سیاست‌های کلان دولت رئیسی بود و منجر به جدایی عبدالملکی از دولت شد. با این حال، علی‌رغم آنکه عملکرد عبدالملکی به صورت کلی غیر قابل قبول است؛‌ اما بیم آن می‌رود که با استعفای این وزیر جوان بار دیگر طیفی از افراد بر مسند این وزارتخانه بنشینند که حامی سیاست‌های غلط گذشته باشند و بر هر چه بیشتر بلعیده شدن منابع صندوق‌های بازنشستگی توسط نگاه‌های سیاسی زودگذر و معارض با صلاح بلندمدت این وزارتخانه تاکید کنند و این وزارتخانه مهم را از چاله به چاه بیندازند. در این رابطه ببینید: کابینه رئیسی به سالگرد نرسید .

درس‌های تلخ تحریم دوران مصدق و احمدی‌نژاد برای رئیسی

این روزها که قیمت نفت به سطوح کم‌سابقه‌ای رسیده، برخی این گمانه را مطرح می‌کنند که دنیا به نفت ایران نیاز دارد، از این رو کشور ناگزیر به حل اختلافات خود با غرب نیست. با این حال بررسی موردی مهمترین و بزرگ‌ترین تحریم‌های نفتی ایران که جزء بزرگترین تحریم‌های تاریخ هم هستند، درس‌های بزرگی برای مردان دولت سیزدهم دارد. تاریخ نشان می‌دهد که هرچند مصدق در دهه ۳۰ تحریم نفت ایران توسط بریتانیا را باور نداشت یا اگرچه احمدی‌نژاد بیش از ۶۰ سال بعد و در دهه ۹۰ تحریم یک کشور تولیدکننده نفت را خنده‌دار دانست اما در هر دوره به راحتی کسری نفت قابل جایگزینی بود. از این رو حتی اگر بر اثر تحریم قیمت نفت در دوره‌ای بالا رفته بود در مدت نه چندان بلندی به سطح پیش از تحریم‌ها بازگشت.

سقوط بازارهای جهانی به پایان رسید؟

بازار سهام آمریکا ۴ روز ناامیدکننده را پشت سر گذاشته است و به موجب آن شاخص S&P500، نماگر اصلی بازار سهام آمریکا افت ۹.۵۸ درصدی را تجربه کرده است. اما پیش از شروع معاملات امروز قراردادهای آتی این شاخص گارد صعودی به خود گرفتند که نشان‌دهنده این بود که احتمالا ریزش بازار سهام آمریکا به اتمام رسیده است. بازگشایی بازار سهام آمریکا این پیش بینی را تصدیق کرد و شاهد رشد اندک ۰.۳۵ درصدی این شاخص بودیم . نکته مهم اینجاست که چهارشنبه پیش رو نشست مهم فدرال رزرو را در پیش داریم و گمانه‌زنی‌ها در خصوص افزایش ۰.۷۵ درصدی نرخ بهره پررنگ‌تر شده است. این اتفاق می‌تواند بازارهای جهانی اعم از کامودیتی‌ها را با کاهش جدی قیمتی مواجه کند و باید دید که این موضوع چه تاثیری روی صنایع صادرات محور ما در ایران بگذارد.

سرمایه گذاران رمزارز چقدر ضرر کردند؟

با ریزش قیمت بیت کوین کلیه این بازار دچار افت قیمت شد. گرچه بیت کوین در حدود ۷۰ درصد از اوج قیمتی خود فاصله گرفته است، اما این عدد برای برخی از آلت کوین‌ها مانند دوج کوین و یا سولانا بسیار شدید‌تر بوده است. سوالی که مطرح می‌شود این است که اگر در دوران اوج کریپتوکارنسی، در زمان همه گیری تب این بازار و داغ بودن آن، فردی بر روی رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده بود اکنون چقدر در ضرر بود؟ با نگاهی به ارزش معاملات در صرافی‌های ایرانی به وضوح علاقه به کوین‌هایی مانند دوج کوین و شیبا و تخصیص زیاد پورتفو به این دو ارز قابل مشاهده است. این موضوع عدم وجود دانش کافی در بین سرمایه‌گذارن را منعکس می‌کند.

ردپای یارانه نقدی در بازار پول

حداقل نرخ سود استقراض بانک‌ها از بانک مرکزی در خردادماه روندی افزایشی را طی کرده است. این نرخ که از ۱۸ بهمن پارسال تا دوم خرداد سال جدید به طور ثابت روی ۱۹ درصد قرار داشت، در سه هفته گذشته، هر هفته یک‌دهم بیشتر شده است که نشان از برنامه تدریجی سیاستگذاران پولی جهت افزایش نرخ می‌دهد. از سوی دیگر در هر کدام از دو هفته گذشته، حدود ۵ هزار میلیارد تومان توسط بانک مرکزی در حراج بین بانکی قبض شده است. در بازار اعتبارگیری قاعده‌مند هم که با نرخ سقف دالان سود، یعنی ۲۲ درصد استقراض صورت می‌گیرد، باز هم نقدینگی جذب‌شده توسط بانک مرکزی بیشتر از نقدینگی تزریق‌شده بوده است. راز این رویکرد انقباضی بانک مرکزی می‌تواند به نقدی‌کردن یارانه‌ها برگردد .

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر