از سیگنال‌های شرکای برجامی ایران تا زنگ خطر فروش نفت

خبرنامه اقتصاد ایران - سه‌شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

همراهی چین با آمریکا علیه ایران؟

کمتر از دو هفته تا ۸ آذر، آغاز دور هفتم مذاکرات باقی نمانده و به نظر می‌رسد همراهان ایران کم‌کم مواضع‌شان از ایران دور می‌شود . دوشنبه‌شب جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین با یکدیگر گفت‌وگو کردند. رئیس‌جمهوری چین، جو بایدن را «دوست قدیمی من» خواند. او گفت: «چین و آمریکا نیاز دارند ارتباطات و همکاری را افزایش دهند.» علاوه بر آن سخنرانی رئیس‌جمهور چین در افتتاحیه چهارمین نمایشگاه واردات این کشور هم سیگنال مثبت از همکاری با آمریکا می‌داد. براساس گزارش اتاق ایران، درصورتی‌که واشنگتن و پکن وارد فرایند مذاکراتی در حوزه یارانه‌های صنعتی شوند احتمالاً مواضع چین در مورد ایران و مورد توافق هسته‌ای قدری به ایالات متحده نزدیک خواهد شد.

چرا دستکاری قیمت‌ها بدترین شکل دخالت دولت در اقتصاد است؟

پویا ناظران، اقتصاددان بر این باور است که دستکاری و پنهان کردن یارانه در قیمت‌ها بدترین شکل از دخالت دولت در اقتصاد است، چراکه مداخله قیمتی، بزک کردن ظاهر اقتصاد است تا واقیعت‌های زشت ناکارایی حکمرانی پنهان بماند. با پایین نگه داشتن دستوری قیمت‌ها سرمایه‌گذاری و تولید کاهش و در نهایت دستمزدها و رفاه مردم کشور افت می‌کند. دولت‌ها پول نفت را خرج پایین نگه داشتن قیمت می‌کنند و در شرایطی که نفت که نباشد کنترل قیمت‌ها با پول چاپی انجام می‌شود که اخذ مالیات تورمی از ضعیف‌ترین بخش اقتصاد را به دنبال دارد و فاصله طبقاتی را بیشتر می‌کند.

زنگ خطر بودجه ۱۴۰۰ بیخ گوش رئیسی

گزارش عملکرد بودجه ۱۴۰۰ در شش ماهه اول امسال نشان می‌دهد دسترسی ایران به منابع نفتی در نیمه امسال بسیار محدود بوده و تنها ۸ درصد از منابع متصور برای منابع نفتی تحقق یافته است. از طرفی عدم توان دولت در فروش دارایی‌های خود تنها منبع مالی در دسترس وی را مالیات و فروش اوراق قرار داده است. درست جایی که ذی‌نفعان زیادی برای گسترش مصارف دولت وجود دارد؛ دولت ابراهیم رئیسی برای دسترسی به منابع مالی غیر تورمی راه سختی در پیش دارد.

تغییر دیدگاه بازار به رمزارزها

امروز به واسطه خبر مالیات بر رمزارزها در ایالت متحده بازار کریپتوکارنسی دستخوش نوسانات و التهابات شدیدی شد، به طوری که بیت‌کوین تا قیمت حوالی ۵۸ هزار دلار کاهش یافت. هم‌زمان با این اتفاق شاهد تغییر سنتیمنت بازار و اظهارنظرهای ضد ونقیض در این حوزه هستیم. معمولا با شروع یک روند نزولی خبرهای منفی نیز افزایش می‌یابند و به نظر می‌رسد که سنتیمنت بازار در حال تضعیف شدن است. با این وجود داده‌های درون شبکه‌ای همچنان منعکس کننده شرایط مساعد بیت‌کوین است. برای اینکه این رمزارز بتواند مجددا رکورد جدیدی ثبت کند نیازمند است چهار فاکتور بنیادی، سنتیمنت، داده‌های درون شبکه‌ای و تکنیکالی با یکدیگر هم‌جهت و مثبت در حال حرکت باشد.

صندوق‌های درآمد ثابت چقدر سهام دارند؟

به واسطه داغ شدن فروش اوراق بدهی توسط دولت ، به پرتفوی دارایی‌های یکی از بزرگترین خریداران این اوراق یعنی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت نگاهی انداختیم. نکته جالب آنکه بیش از ۹ درصد از نقدینگی کشور (معادل ۳۷۰ هزار میلیارد تومان) تحت اختیار این صندوق‌ها است. براساس داده‌های موجود ۴۴ همت (معادل ۱۲ درصد) از منابع این صندوق‌ها در کلاس دارایی سهام سرمایه‌گذاری شده است. اما با بررسی جزئی‌تر تخطی برخی از صندوق‌ها از قانون ابلاغی سازمان بورس مبنی بر رعایت حدنصاب حداقل ۱۵ درصدی از خالص ارزش دارایی‌های آنها به کلاس دارایی سهام، نمایان می‌شود.

این اخبار را از دست ندهید:

۲۸ هزار تومان کف قیمت دلار شد؟

در مذاکره تلفنی رئیسی و پوتین چه گذشت؟

ادعای جدید رژیم صهیونیستی درباره مواضع برجامی ایران

واکنش آمریکا به خبر آزادسازی پول‌های ایران

پیشنهاد وزیر اقتصاد برای جبران کسری بودجه

دلار ۴۲۰۰ تومانی چقدر به مردم ضرر زد؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر