مدیر سرویس چشم‌انداز بلندمدت نفت FGE در گفت‌وگو با بورسان توضیح داد

فرصت طلایی ایران در بحران جهانی انرژی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان: از اروپا تا آسیا نگرانی‌های جدی در رابطه با انرژی ایجاد شده است. قیمت نفت، گاز طبیعی و زغال‌سنگ به اوج چندین‌ساله رسیده‌اند. از سوی دیگر در چین عرضه برق به کارخانه‌ها جیره‌بندی شده است. حال با نزدیک شدن به زمستان که معمولا با افزایش تقاضای انرژی همراه است، احتمال وخیم‌تر شدن این بحران وجود دارد؛ مسئله‌ای که حتی می‌تواند بر قیمت سایر کالاها اثرگذار باشد و بدون شک زندگی میلیون‌ها انسان در جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در برنامه پرونده ویژه شنبه ۱۷ مهر همراه با جنید قزاق‌اوغلو، مدیر بخش تقاضا و سرویس چشم‌انداز بلندمدت نفت FGE به دلایل شکل‌گیری این بحران، تبعات آن، راهکارهای مواجهه با این وضعیت و ابعاد بیشتری از مسأله انرژی در جهان پرداختیم.

از او پرسیدیم برندگان و بازندگان این بحران انرژی چه کسانی هستند؟ چرا روسیه برای حل این معضل به کمک اروپا نیامده است؟ چرا اروپا برای تامین گاز روی ایران حساب نمی‌کند؟

آیا قیمت‌های بالای انرژی موقتی است یا باید برای دوره‌ای طولانی‌تر به این سطوح قیمتی عادت کرد؟ قیمت بالای انرژی چه اثری بر قیمت سایر کالاها و کامودیتی‌ها خواهد گذاشت؟ آیا این وضعیت می‌تواند تبعات سیاسی برای کشورها به همراه داشته باشد؟

در نهایت به این پرداختیم که آینده سرمایه‌گذاری در انرژی‌های نو چگونه است و آیا بحران کنونی نشانه‌ای از ضعف و شکست انرژی‌های تجدیدپذیر است؟ کشورهای نفتی همچون ایران تا چه زمان فرصت استفاده از منابع خود را دارند؟

در پرونده ویژه «بحران انرژی» بخوانید:

قربانیان بحران گاز؛ زمستان نزدیک است

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر