بورسان - Bourseon

اختلاف 13 درصد داده‌های بانک مرکزی و مرکز آمار؟

فارس: تورم سالانه به بالاترین سطح پس از انقلاب رسید

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: خبرگزاری فارس مدعی شد که براساس پیگیری‌هایی که از منابعی در بانک مرکزی داشته است، نرخ تورم در پایان مرداد 1400 به 58 درصد رسیده که از سال 1322 تاکنون بی‌سابقه بوده است. این در حالی است که پیش از این مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه انتهای مرداد را تنها 45.2 درصد اعلام کرده بود.

این خبرگزاری نوشت:

بانک مرکزی در دولت دوم روحانی و از آذر 97 تاکنون امکان انتشار نرخ تورم و گزارش‌های مرتبط با تورم را پیدا نکرده است. به نظر می‌رسد علت این تصمیم دولت قبل، بیشتر بودن نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی نسبت به مرکز آمار ایران بوده است.

بنابراین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم مرداد‌ 1400 را عدد 45.2 درصد اعلام کرد که این نشان دهنده اختلاف 13 درصدی بین نرخ تورم بانک مرکزی و مرکز آ‌مار است‌.

نرخ تورم 58 درصدی از ابتدای انقلاب تاکنون سابقه نداشته است. بالاترین نرخ تورم پیش از این در سال 74 و در دولت سازندگی با عدد 49.5 درصد ثبت شده بود.

سیاست‌های غلط پولی و نظارتی بانک مرکزی، تحریم، سیاست‌های غلط مالی و بودجه‌ای دولت و افزایش شدید هزینه‌های جاری با وجود افزایش کسری بودجه که منجر به استقراض دولت از بانک مرکزی شده است، از جمله دلایل روند صعودی نرخ تورم در سال‌های اخیر بوده است.

وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت سیزدهم یکی از برنامه‌های دولت را کنترل کسری بودجه و عدم استقراض از بانک مرکزی عنوان کرده اند که در صورت تحقق آن یکی از عوامل بروز تورم در اقتصاد ایران از بین خواهد رفت.

در کنار آن کنترل ترازنامه بانک‌ها و جلوگیری از اضافه برداشت آنها از منابع بانک مرکزی یکی دیگر از راه‌های کنترل تورم در اقتصاد ایران است و جا دارد برنامه جامع و عملیاتی توسط بانک مرکزی برای آن طراحی شود.

البته این مهم درصورتی محقق می شود که دولت سیزدهم هر چه زودتر رئیس کل جدید بانک مرکزی را معرفی کند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر