سودآوری شرکت‌های مصرف‌کننده میعانات گازی در سایه فرمول جدید بررسی شد

اثر دستورالعمل جدید وزارت نفت بر سود بوعلی و نوری

اثر دستورالعمل جدید وزارت نفت بر سود بوعلی و نوری
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
دستورالعمل اخیر وزارت نفت در رابطه با قیمت خوراک و فرآورده‌ها که روز 6 مهر ماه ابلاغ شد، جدا از موارد مربوط به قیمت نفت و محصولات پالایشگاهی قسمت دیگری نیز دارد که در چند روز اخیر کمتر به آن پرداخته شده و آن اثری است که این مصوبه بر پتروشیمی‌های مصرف‌کننده میعانات گازی مانند «بوعلی» و «نوری» دارد. در گفتگو با خشایار بدیعی، تحلیلگر تیم مدیریت دارایی کیان به بررسی اثر مصوبه جدید بر سودآوری این دو شرکت پرداخته‌ایم.

بورسان: در بهار سال جاری نزدیک به ۹۰ درصد هزینه مواد مصرفی پتروشیمی نوری به هزینه تامین میعانات گازی مربوط بوده و مابقی آن نیز مربوط به بنزین پیرولیز است. از سبد مواد مصرفی پتروشیمی «بوعلی» نیز میعانات سهم حدود ۷۰ درصدی دارد.

چند نکته که در رابطه با عملکرد این دو شرکت باید در نظر گرفت در اینجا آورده شده است:

پیش از این قیمت میعانات گازی برای شرکت‌های مصرف‌کننده، مطابق با میانگین قیمت صادراتی میعانات کشور در هر ماه و با اعمال یک تخفیف 5 درصدی در نظر گرفته می‌شد.

از آنجا که میعانات گازی پارس جنوبی شباهت زیادی با نفت برنت دارد (میعانات پارس جنوبی کمی سبک‌تر است) این انتظار وجود دارد که در حالت معمول قیمت این محصول در نزدیکی این شاخص نفتی باشد. اما از سال 97 و با آغاز تحریم‌ها، متوسط قیمت فروش میعانات گازی ایران به مشتریان خارجی حدود 14% ارزان‌تر از نفت برنت بوده است.

بر اساس فرمول جدید، مبنا همان قیمت میعانات پارس جنوبی است؛ با این تفاوت که به ازای هر بشکه یک تخفیف 2 دلاری در نظر گرفته شده است ( به علت تحریم قیمت میعانات صادراتی ایران همچنان پایین‌تر از نفت برنت است، با این حال این فاصله از 14 درصد کمتر شده است)؛ البته تخفیف 5 درصدی بر این قیمت همچنان پابرجاست.

Loading...
فرمول جدید وزارت نفت - قیمت میعانات گازی پارس جنوبی

پتروشیمی نوری به طور متوسط ۱۲۰هزار بشکه میعانات گازی در روز مصرف می‌کند و این عدد برای «بوعلی» در حدود 50 هزار بشکه است (مابقی ماده مصرفی «بوعلی» را عموما نفتا تشکیل می‌دهد).

مطابق با گزارش تفسیری مدیریت «بوعلی»، پیش از این، مازاد مصرف شرکت‌ها بر 50 هزار بشکه میعانات در روز مشمول تخفیف 2.21 دلاری به ازای هر بشکه می‌شد. حال تخفیف 2 دلاری به تمام میعانات مصرفی این دو شرکت اختصاص می‌یابد که میزان کلی تخفیف‌ها را عملا چندان از قبل متفاوت نمی‌سازد.

این دستورالعمل جدید مجموعا سود 2 شرکت را حدود 26 میلیون دلار بیشتر خواهد کرد که از این میزان 18 میلیون دلار سهم «نوری» و 8 میلیون دلار سهم پتروشیمی «بوعلی» خواهد بود.

سود بوعلی پیش از این حدود 100 میلیون دلار و سود سهام نوری ۳۵۰ میلیون دلار بوده است. به این ترتیب ممکن است تا 8 درصد به سود بوعلی و 5 درصد به سود نوری افزوده شود .

برای جمع‌بندی باید گفت تاثیر دستورالعمل جدید بر سود این دو شرکت محدود اما مثبت خواهد بود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر