سرنوشت برجام در سال ۲۰۲۲

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
در این دوره از مذاکرات آمریکا به شکل غیرمستقیم در مذاکرات شرکت می‌کند. گزارش‌ها حاکی است احتمال افزایش تنش میان ایران و آمریکا در صورت شکست مذاکرات احیای برجام وجود دارد،

پایگاه تحلیلی آمریکایی "اورآسیا ریویو" روز شنبه در تحلیلی درخصوص مذاکرات وین نوشت: گزارش‌ها حاکی است احتمال افزایش تنش میان ایران و آمریکا در صورت شکست مذاکرات احیای برجام وجود دارد، با این وجود، طرفین همچنان احیای آن را مناسب‌ترین گزینه می‌دانند.

برجام موفق می‌شود؟

در حالی که تحلیل گران معتقدند رسیدن به توافق در جریان مذاکرات جاری وارد فصلی جدید می‌شود و قابل دسترسی است، آمریکا و کشورهای اروپایی هشدار دادند تنها چند هفته برای نجات این توافقنامه که به شکل رسمی به "برنامه جامع اقدام مشترک" شناخته می‌شود باقی مانده است.

مهم‌ترین رویداد بعد از امضای توافق، خروج دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن بود و پس از خروج دولت وقت واشنگتن از برجام، ترامپ به تحریم‌های حداکثری علیه ایران روی آورد.

بدین ترتیب یک سال بعد با در نظر گرفتن بی‌اثر شدن برنامه جامع اقدام مشترک، ایران نیز فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گرفت. کشورهای اروپایی عضو برجام باره ادعا کردند که قصد دارند این توافق را زنده نگه دارند.

پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، فوریت بازگشت به احیای برجام را نزد کشورهای اروپایی و آمریکا زنده کرد و «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا وضعیت فوری ترو تلاش‌های بیشتری را برای بازگشت به این توافقنامه اتخاذ کرد و با شرط و شروط تعیین کردن و بدون در نظر گرفتن این واقعیت که این واشنگتن بودکه با خروج از برجام، عامل برون مشکلات کنونی شده است، وعده داد اگر ایران آمادگی همکاری داشته باشد به توافق برمی گردد.

گفتنی است در این دوره آمریکا به شکل غیرمستقیم در مذاکرات شرکت می‌کند.

از زمان از سرگیری مذاکرات اواخر ماه نوامبر پس ۵ ماه وقفه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری در ایران، تیم مذاکره‌کننده ایرانی به سرپرستی «علی باقری کنی» هدایت می‌شود. وی انتقادات رئیس‌جمهوری ایران را در دور ششم مذاکرات با طرفین در میان گذاشت و به عنوان یکی از خواسته‌های اصلی ایران، رفع تحریم‌ها را در کنار ضمانتی مبنی بر این که دولت‌های آینده آمریکا قادر به خروج از این توافق نباشد، مطرح کرد.

واکنش کشورهای غربی به مذاکرات چیست؟

به رغم مشکلات در روند مذاکرات، کشورهای غربی که تاکنون عملا هیچ گامی در جهت اجرای تعهدات خود در قبال برجام برنداشته اند، همچنان مدعی حفظ این توافق هستند و حفظ آن را بهترین گزینه برای اجتناب از هرگونه بحران می‌دانند. با این وجود آمریکا ادعا کرده که فرصت‌ها محدود است و در صورت عدم احیای برجام، راه برای گزینه‌های دیگر باز است.

«علی واعظ» مدیر پروژه ایران در گروه بین‌المللی بحران معتقد است به اینکه هنوز راه باریکی به سمت احیای برجام وجود دارد که به انطباق مشترک با توافق ۲۰۱۵ و سازگاری تمام طرفین و رویکردهای عملگرایانه نیاز دارد.

در این میان «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا ادعا کرده است که این کشور در حال آماده‌سازی برای اجرای گزینه‌های دیگر در صورت عدم دستیابی به توافق است.

او همچنین در تاریخ ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) گفته بود: راه دیپلماسی از سوی آمریکا برای مذاکرات هسته‌ای با ایران دنبال می‌شود و ادامه دارد اما همزمان با شرکا و متحدانمان گزینه‌های دیگر را نیز بررسی می‌کنیم.

در پایان این گزارش آمده است که تحلیلگران می‌گویند در صورت شکست مذاکرات برجام، رفتن به سمت گزینه‌های دیگر به سود هیچ یک از طرفها نخواهد بود.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر