زیرپوست کدال؛ ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

بهره‌برداری از پروژه‌های جدید در دو شرکت بورسی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: در برنامه «زنگ پایان» بورسان با سروش بهرامی به مهم‌ترین اطلاعیه‌های‎ منتشرشده در کدال پرداخته شد.

وسکاب، سخزر، سصوفی، فسازان، کصدف و شنفت نمادهایی بودند که اطلاعیه‌های آن‌ها موردتوجه قرار گرفت. در ادامه نمودار شنفت و فسازان به صورت تکنیکال مورد بررسی قرار گرفت.

وسکاب: شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها، صورت‌های مالی ۳ ماهه خود را منتشر کرده است. شرکت در ۳ ماهه سال مالی خود به ازای هر سهم ۶۶ ریال سود شناسایی کرده است و این در حالی است که در مدت مشابه سال ۹۸ این عدد ۱۲۷ ریال بوده است و کاهش ۴۸ درصدی را در سودآوری شرکت شاهدیم.

باید به این نکته توجه کرد که وسکاب به دلیل ماهیت سرمایه‌گذاری بودن شرکت بایستی به‌صورت ۱۲ ماهه موردبررسی قرار بگیرد.

شرکت طبق صورت مالی سال قبل حدود ۱۵۵۰ میلیارد تومان سود انباشته دارد که اواخر بهمن تصمیم گرفت از این طریق افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل سود انباشته داشته باشد. دلیل این افزایش سرمایه نیز، بهبود ساختار مالی و توسعه پرتفوی سرمایه‌گذاری عنوان‌شده است.

سخزر: سیمان خزر، صورت‌های مالی ۱۲ ماهه خود را منتشر کرده است. شرکت با افزایش ۵۸ درصدی درآمدهای عملیاتی و ۴۵۹ درصدی درآمد از محل سرمایه‌گذاری‌ها توانسته است در سال ۹۹ به ازای هر سهم ۱۳۸ تومان سود شناسایی کند و نسبت به سال ۹۸ رشدی ۸۷ درصدی را در سودآوری داشته باشد.

سخزر در بهمن و اسفند از لحاظ فروش رشد بسیار خوبی داشت و توانست فروش‌های نزدیک به ۳۰ میلیارد تومانی را به ثبت برساند و رکورد فروش خود را جابه‌جا کند.

سصوفی: کارخانجات سیمان صوفیان صورت‌های مالی ۱۲ ماهه را منتشر کرده است. درآمدهای عملیاتی شرکت ۶۷ درصد و درآمدهای غیرعملیاتی به‌جز بخش سرمایه‌گذاری‌ها ۱۷۵۷ درصد رشد داشته‌اند. شرکت در سال ۹۹ به ازای هر سهم ۱۳۳ تومان سود شناسایی کرده که نسبت به سال گذشته نزدیک به ۳۰۰ درصد رشد داشته است.

سیمان صوفیان دو خط تولید کلینکر با ظرفیت ۷۰۰۰ تن در روز رو دارد و از لحاظ تجهیزات و فناوری توانایی تولید انواع سیمان پرتلند خاکستری را داراست و با توجه به نیاز بازار به تولید هر نوعی از این سیمان‌ها می‌پردازد. شرکت در حال انجام پروژه‌هایی است که علاوه بر سیمان خاکستری، انواع دیگری از سیمان را نیز تولید کند.

فسازان: غلتک سازان سپاهان با انتشار افشای اطلاعات گروه "ب" خبر داد که در راستای طرح‌های افزایش ظرفیت تولید و با توجه به گسترش فعالیت‌های شرکت و نیاز به فضای مناسب برای انبار کردن مواد اولیه موردنیاز اقدام به خرید ۳ فقره زمین به همراه سوله به قیمت ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان کرده است که مساحت تقریبی زمین ۱۷۲۰۰ مترمربع و مساحت تقریبی سوله نیز ۴۰۰۰ مترمربع سوله است.

فسازان علاوه بر شمش فولادی که محصول اصلی شرکت است، محصولات دیگری نیز تولید می‌کند که در صنایع مختلفی کاربرد دارند. مانند پاتیل حمل سرباره که در صنایع فولادی و مس کاربرد بسیار زیادی دارد یا در مبحث قالب‌های فرمینگ بدنه خودرو، قطعات ریخته‌گری را تولید می‌کند که در داخل کشور تنها ۳ شرکت، فناوری ساخت آن را دارند و فقط فسازان امکان تولید قالب‌های ریخته‌گری سنگین را دارد.

کصدف: شرکت کاشی صدف سرام استقلال آباده، طی یک افشای اطلاعات گروه "الف" خبر از بهره‌برداری خط تولید کاشی و سرامیک داده است.
این پروژه از سال ۹۰ شروع‌ شده بود و در ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ به بهره‌برداری رسید. هزینه این پروژه ۶۰ میلیارد تومان بوده که قرار است در آن انواع کاشی و سرامیک در اندازه‌های متنوع تولید شود.

کصدف به دلیل هم‌جواری کارخانه خود با معدن غنی خاک نسوز استقلال آباده از لحاظ مواد اولیه هزینه‌های بسیار کمتری دارد و همچنین رقمی بالغ ‌بر ۹۰ درصد مواد اولیه شرکت‌های تولید کاشی و سرامیک دیگر را نیز تأمین می‌کند.

گفتنی است که این شرکت از زمان تأسیس هیچ‌گونه تولید و درآمدی نداشته است و این پروژه شروع فعالیت‌های عملیاتی شرکت خواهد بود.

شنفت: شرکت نفت پارس، طی یک افشای اطلاعات گروه "الف" خبر از بهره‌برداری از پالایشگاه پارسیان سپهر داده است. روز پنجشنبه ۲۶ فروردین‌ماه، ۳ طرح مهم پتروشیمی افتتاح شد که یکی از آنها شرکت پالایش پارسیان سپهر بود که در استان فارس به بهره‌برداری رسید. بهای تمام‌شده این پروژه ۲۷ هزار میلیارد تومان بوده است و پروژه عظیمی به‌حساب می‌آید.

در این پالایشگاه محصولات اتان، پروپان، بوتان و میعانات گازی شیرین تولید خواهد شد که ظرفیت اسمی اتان ۱میلیون و ۲۷۵ هزار تن، میعانات شیرین ۸۸۰ هزار تن، پروپان ۶۰۰ هزار تن و بوتان هم ۴۰۰ هزار تن است و برآورد می‌شود که ظرفیت عملی شرکت به ۹۰ درصد ظرفیت اسمی خود برسد.

طبق گفته مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیر، پالایشگاه پارسیان سپهر سالانه بیش از یک میلیارد دلار درآمدزایی خواهد داشت که باعث می‌شود هزینه‌های این طرح طی یک سال جبران شود.

شنفت با سرمایه‌گذاری ۸۳۰ میلیارد تومانی در این پروژه مالک ۲۰ درصدی پالایش پارسیان سپهر خواهد بود که می‌تواند سودآوری خوبی را برای شرکت به ارمغان بیاورد.

تحلیل تکنیکال

شنفت: این سهم در تصویر بلندمدت خود، خط حمایتی مقاومتی بسیار معتبری دارد که چندین و چند بار به آن واکنش نشان داده است. در حرکت ریزشی اخیر، سهم این خط حمایتی بلندمدت را به سمت پایین شکسته است.
در تصویر کوتاه‌مدتی، سهم هم‌اکنون در حمایت استاتیک مناسبی قرار دارد که دو کف مهم در گذشته نمودار هستند و می‌تواند شنفت را به سمت بالا هدایت کند. این نماد همچنین دارای یک خط روند نزولی مهم است که در نقطه ۵۵۹۰ تومان با مقاومت استاتیک هم‌تراز شده و مقاومت مهمی‌ را ایجاد می‌کند. در صورت برگشت سهم نقطه ذکرشده می‌تواند نخستین هدف قیمتی باشد و در صورت ادامه ریزش، فشار فروش بیشتری بر سهم وارد خواهد شد.

Loading...
نمودار نماد شنفت
Loading...
نمودار نماد شنفت

فسازان: در تصویر بلندمدتی فسازان یک خط حمایتی بسیار مهم وجود دارد که سهم اکنون پس از چندین برخورد، دوباره بسیار به آن نزدیک شده است.
در تصویر کوتاه‌مدتی با رسم خط روند نزولی مشاهده می‌کنیم که کندل‌ها در گوشه‌ای قرار دارند که خط حمایتی بلندمدت در زیر آنها و خط روند نزولی در بالای آنها قرار دارد. شکست هر کدام از این خطوط می‌تواند قدرت روند سهم را برای صعود یا ریزش دوچندان کند. در صورت ریزش مهم‌ترین حمایت حوالی قیمت ۳۰۷۰ تومان و در صورت صعود نخستین هدف قیمتی ۴۱۰۰ تومان است.

Loading...
نمودار نماد فسازان

Loading...
نمودار نماد فسازان
مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر