افشای جدید از دیدار مخفی نتانیاهو با بن سلمان

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜1
  • 👁️400
  • 💬0

بورسان:‌ در پی تلاش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای برقراری عادی‌سازی بین رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی و در پی آن امضای تفاهم‌نامه‌های عادی‌سازی بین امارات متحده عربی و بحرین با رژیم صهیونیستی، مذاکرات بر سر عادی‌سازی روابط با عربستان نیز ادامه داشت، اما روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال خبرداده، محمد بن ‌سلمان، ولیعهد عربستان در دیدار محرمانه خود با بنیامین نتانیاهو، درخواست اسرائیل و آمریکا برای موافقت نهایی با عادی‌سازی رابطه کشورش با اسرائیل را رد کرده است. اما علت این مخالفت چه بود؟ 

وال استریت ژورنال در این باره نوشت که محمد بن ‌سلمان به دلیل نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ادامه نیافتن دولت دونالد ترامپ، از موافقت نهایی با عادی‌سازی رابطه پا پس کشیده است.

به گزارش رسانه‌های رژیم صهیونیستی، نخست‌وزیر این کشور روز دوم آذر، در ساعاتی که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز برای دیدار با محمد بن‌ سلمان به سعودی رفته بود، همراه با یوسی کوهن، رئیس موساد، سازمان جاسوسی و ماموریت‌های ویژه رژیم صهیونیستی، با یک پرواز مستقیم از تل‌آویو به شهر سعودی نئوم رفت و با محمد بن‌سلمان دیداری چهار ساعته انجام داد.

به نوشته وال استریت ژورنال، محمد بن‌سلمان با این هدف که از عادی‌سازی رابطه عربستان با اسرائیل به عنوان «برگ» بازی در برابر دولت جو بایدن استفاده کند، اعلام عادی‌سازی رابطه با اسرائیل را در حال حاضر مناسب ندانست.

این گزارش افزوده است که پادشاه ۸۴ ساله عربستان که در تندرستی کامل نیست، در جریان جزئیات کامل و عمق مذاکرات و تماس‌هایی که ولیعهدش با اسرائیل انجام می‌دهد، قرار ندارد.

این روزنامه پیشتر نیز گزارش داده بود که محمد بن ‌سلمان پدرش را پیشاپیش از توافق‌های عادی‌سازی رابطه امارات و بحرین با اسرائیل آگاه نکرد، زیرا نگران بود که پادشاه با انجام اقداماتی، سران ابوظبی و منامه را از این امر بازدارد.

همزمان، خبرگزاری رویترز در گزارشی، با استناد به گزارش رسانه‌های رژیم صهیونیستی نوشت که ملک سلمان در روز دیدار پسرش با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از این امر بی‌خبر بود.

ساعاتی پیش از آن نیز، شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از «یک مقام ارشد» اسرائیلی گزارش داده بود که دولت نتانیاهو درک کرده تا ملک سلمان زنده است، عادی‌سازی رابطه سعودی- اسرائیل در کار نخواهد بود و اصولا هیچ تحولی در این راستا، رخ نخواهد داد.

از این دیدار پیشتر نیز اطلاعاتی منتشر شده بود. جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...